Κι ενώ στο Ρέθυμνο Cretan Kings για την ώρα, πίνουν και κερνούν από τη νέα μπύρα, οι ομάδες στην Α1 προσπαθούν να ανασυνταχθούν και να γίνουν πιο δυνατές. Στους «κεραμιδί» άλλωστε, βρίσκονται εν αναμονή των εξελίξεων με την παραμονή ή όχι του κόουτς Βετούλα…
Την ίδια στιγμή όμως, το Λαύριο DHI, ανακοίνωσε την απόκτηση του Ντορόν Λαμπ ενός χαρισματικού σκόρερ που έχει θητεύσει στο ΝΒΑ.
Πρόκειται για έναν 25χρονο γκαρντ, απόφοιτο του Κεντάκι, ο οποίος θα δοκιμάσει την τύχη του στην Ευρώπη για 4η φορά, μετά από το σύντομο πέρασμα που είχε από Μαυροβούνιο, Τουρκία και Γαλλία. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ενέταξε στο δυναμικό της έναν σκόρερ που στην κολλεγιακή του καριέρα, είχε φροντίσει να κάνει αίσθηση. Τη φετινή αγωνιστική βέβαια τα νούμερά του δεν ήταν απίστευτα (12.1 πόντους, 3.3 ριμπάουντ και 1.5 ασίστ ανά αγώνα, με 37.8% στα σουτ τριών πόντων με τα χρώματα των Γουεστ Χέστερ Νικς της 4ης κατηγορίας).
Ο Αμερικανός γκαρντ έχει γεννηθεί στις 6 Νοεμβρίου του 1991 και έχει ύψος 1.93 μ. Με το Πανεπιστήμιο του Κεντάκι, έφτασε στο FINAL 4 του ΝCAA! Το 2012 οι Μιλγουόκι Μπακς τον επέλεξαν στο νούμερο 42 των Ντραφτ. Ο Λαμπ αγωνίστηκε σε 23 ματς στο ΝΒΑ με τα «ελάφια», ενώ στη συνέχεια, την ίδια σεζόν (2012-13) «μετακόμισε» στο Ορλάντο φορώντας τη φανέλα των Μάτζικ για άλλα 24 παιχνίδια. Με την ίδια ομάδα συνέχισε και την επόμενη σεζόν αγωνιζόμενος για 53 ματς με μέσο όρο 3,6 πόντους.
Εποχή Ηλία Παπαθεοδώρου στον ΠΑΟΚ
Στο μεταξύ, στον ΠΑΟΚ ζουν την εποχή του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Έλληνας κόουτς άφησε το Καζακστάν (την περασμένη σεζόν ήταν στην VTB League με την Αστάνα) επέστρεψε στην Ελλάδα και ξεκίνησε την δουλειά στην ομάδα του «δικεφάλου του βορρά».