Σπριντ στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Γυναικών (γεν. 1998 και μικρότερες) και ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου έχει πολύ υψηλές βλέψεις. Οι «κίτρινες» θα παλέψουν κόντρα στις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, με στόχο αρχικά την πρόκριση στην 4άδα και γιατί όχι την κατάκτηση ενός μεταλλίου.
Το συγκρότημα του Κώστα Χατζηδάκη διαθέτει και την ποιότητα και την εμπειρία για να κάνει το βήμα παραπάνω. Οι περισσότερες παίκτριες έχουν σημαντικές παρατάσεις από την Α1 Γυναικών, αλλά και από τους ευρωπαϊκούς αγώνες του Δεκεμβρίου. Ο λόγος για τις Μυριοκεφαλιτάκη, Σαφέτη, Λιμπιτάκη, Μπελέγρη, Θεοδωράκη, Γαβαλά και Καραβάνου. Επίσης, οι Καζάνα, Ηρώ και Μελίνα Καρυπίδου ενίσχυσαν φέτος τις προσπάθειες της γυναικείας ομάδας, ενώ στην εξίσωση θα μπουν και οι Παντζαρίδου, Ευθυμίου. Άρα, πρόκειται για μία αξιόλογη ομάδα που είναι ικανή για πολύ μεγάλα πράγματα.
Το ζητούμενο, όμως, είναι η ομοιογένεια. Ο Κώστας Χατζηδάκης δοκίμασε αρκετά πράγματα στο τελευταίο παιχνίδι της Γ’ φάσης της Α1 Γυναικών, όπως και στα δύο χθεσινά φιλικά ματς με τη ΝΕ Πατρών. Οι Ρεθεμνιώτισσες έχουν και την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση και είναι στο χέρι τους να διεκδικήσουν το 2ο μετάλλιο στην ιστορία του ΝΟΡ στα Πανελλήνια πρωταθλήματα υποδομών.
Οι «κίτρινες» κληρώθηκαν στον Β’ Όμιλο της τελικής φάσης και στους αγώνες που θα λάβουν χώρα στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης θα αντιμετωπίσουν κατά σειρά τους Πανιώνιο (7/4-19:00), Εθνικό (8/4-10:00) και Βουλιαγμένη (8/4-18:00). Όλα συνηγορούν στο ότι η 2η προνομιούχο θέση θα παιχτεί ανάμεσα σε ΝΟΡ-Πανιώνιο-Εθνικό. Στον έτερο όμιλο θα κοντραριστούν οι Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, Νηρέας Χαλανδρίου και ΑΝΟ Γλυφάδας. Τα ημιτελικά θα διεξαχθούν την Κυριακή το πρωί και ο μεγάλος στόχος της ρεθεμνιώτικης ομάδας είναι να μπει στην 4άδα. Μικρός και μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένοι για το απόγευμα της ίδιας ημέρας.
Κώστας Χατζηδάκης: «Ομοιογένεια, 4άδα και μετά το μετάλλιο»
Ο προπονητής των Νέων Γυναικών του ΝΟΡ επεσήμανε πως το βασικό ζητούμενο είναι η ομοιογένεια, καθώς ποιότητα και εμπειρία υπάρχει. Εφόσον βγει στον αγωνιστικό χώρο, οι Ρεθεμνιώτισσες θα παλέψουν αρχικά για την είσοδο στην 4άδα και έπειτα για ένα μετάλλιο.
«Η ομάδα μας αποτελείται από πάρα πολύ καλές παίκτριες, οι οποίες όμως δεν έχουν παίξει ποτέ όλες μαζί. Η μεγάλη πρόκληση που έχουμε είναι να αποκτήσουμε την απαιτούμενη ομοιογένεια όσο το δυνατόν γρηγορότερα για την τελική φάση. Αν το καταφέρουμε αυτό, οι δυνατότητες της ομάδας είναι πάρα πολύ μεγάλες. Ο κυριότερος στόχος είναι να μπούμε στην 4άδα και από εκεί και πέρα να διεκδικήσουμε το μετάλλιο».
Αναλυτικά το πρόγραμμα της τελικής φάσης των Νέων Γυναικών
Α’ Όμιλος (Κολυμβητήριο Γλυφάδας)
Παρασκευή 7 Απριλίου
1η αγωνιστική
20.00 Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου
21.00 ΝΕ Πατρών – Γλυφάδα
Σάββατο 8 Απριλίου
2η αγωνιστική
11.00 Ολυμπιακός – Γλυφάδα
12.00 ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου
3η αγωνιστική
17.00 ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός
18.00 Νηρέας Χαλανδρίου – Γλυφάδα
Β’ Όμιλος (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης)
Παρασκευή 7 Απριλίου
1η αγωνιστική
19.00 ΝΟ Ρεθύμνου – Πανιώνιος
20.00 ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός
Σάββατο 8 Απριλίου
2η αγωνιστική
10.00 ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός
11.00 ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος
3η αγωνιστική
18.00 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου
19.00 Πανιώνιος – Εθνικός
Χιαστί Παιχνίδια (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης)
Κυριακή 9 Απριλίου
Ημιτελικοί
09.00 Α1 – Β2 (Α’ Ημιτελικός)
10.00 Β1 – Α2 (Β’ Ημιτελικός)
Θέσεις 5 – 6
11.00 Α3 – Β3
Θέσεις 7 – 8
12.00 Α4 – Β4
Θέσεις 3 – 4
18.00 Μικρός Τελικός
Θέσεις 1 – 2
19.00 Μικρός Τελικός
Το ρόστερ των Νέων Γυναικών του ΝΟΡ
Καζάνα Χρυσή Τα 2000
Καραβάνου Ελευθερία Α 2000
Σαφέτη Άρτεμης Α 1999
Παντζαρίδου Μάγδα Α 2001
Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία Φ 2001
Λιμπιτάκη Στέλλα Π 2000
Θεοδωράκη Βαγγελιώ Π 2001
Γαβαλά Κατερίνα Π 2002
Καρυπίδου Μελίνα Π 1999
Καρυπίδου Ηρώ Π 1999
Μπελέγρη Δέσποινα Π 1999
Ευθυμίου Στέλλα Π 2001