Για το τριήμερο 1, 2 και 3 Σεπτέμβρη ορίστηκε η 20η Παγκρήτια Συνάντηση Μοτοσικλετιστών στην κατασκήνωση «Εξερευνητές» στον Γεροπόταμο Ρεθύμνου.
Φέτος συμπληρώνονται 21 χρόνια μετά το ιστορικό «moto happening» του 1996, το οποίο αποτέλεσε την αφετηρία των συγκεντρώσεων μοτοσικλετιστών στην Κρήτη που είχε διοργανωθεί στη Σούγια από το περιοδικό Μοτο, τη Λέσχη Μοτοσικλέτας και Περιήγησης Χανίων (ΛΕ.ΜΟ.ΠΕ.Χ). Η νέα λοιπόν συγκέντρωση φέρνει αρκετές συμμετοχές από κάθε σημείο της Ελλάδας οι οποίες αυξάνονται σταθερά κάθε χρόνο.
Στόχος είναι η… μάζωξη, η ανταλλαγή απόψεων αλλά και η διασκέδαση οδηγώντας παρέα τις αγαπημένες δίκυκλες κούκλες.
Επίσης με τον οργανωμένο μοτοσικλετισμό, την γαλούχηση των νέων με τις αρχές του συνειδητοποιημένου μοτοσικλετιστή και την πλήρη αφομοίωση των κανόνων προστασίας, τη διασκέδαση και την ψυχαγωγία μέσω εξαιρετικών και δημοφιλών καλλιτεχνών (Γιώργος Νικηφόρου Ζερβάκης και BluesWire), αυτήν την φορά αποφασίστηκε να δείξουν στον υπόλοιπο κόσμο που δεν οδηγεί μοτοσικλέτα, τις ανθρώπινες διαστάσεις των σωματείων και του μοτοσικλετισμού εν γένει.
Την διοργάνωση έχουν αναλάβει από κοινού όλες οι λέσχες της Κρήτης με συμπαραστάτη την Περιφέρεια Κρήτης. Αναλυτικά στο νέο γεγονός συμμετέχουν: Ο Σύλλογος Μοτοσικλετιστών Σκαλανίου (ΣΥ.ΜΟ.ΣΚΑ), το Choppers Club Κρήτης, o Σύλλογος Μοτοσικλετιστών Ρεθύμνου (ΣΥ.ΜΟ.ΡΕ), η Λέσχη Μοτοσικλετιστών Αγίου Νικολάου (ΛΕ.Μ.Α.Ν), το Vespa Club Ηρακλείου, τα «Καλά κοπέλια» και τα «Κόκκινα Φεγγάρια» απ’ τα Χανιά, η Α.Λ.ΜΟ. Χερσονήσου, η Λέσχη Μοτοσικλετιστών Ιεράπετρας (ΛΕ.ΜΟ.Ι) και η Μοτοσικλετιστική Λέσχη Πόμπιας (ΜΟ.ΛΕ.Π).
Η επετειακή Π.Σ.Μ. και η απήχηση της εκδήλωσης αναμένεται μεγάλη.
Μέρος των εσόδων σε τρία ιδρύματα
Μάλιστα, όπως αποφασίστηκε καθολικά από το συμβούλιο των εκπροσώπων των λεσχών, όλα τα έσοδα της εκδήλωσης (αφού αφαιρεθεί το κόστος διοργάνωσης) συμπεριλαμβανομένων και των χορηγιών, θα διατεθούν σε τρία ιδρύματα με μεγάλη και σπουδαία δράση γύρω από την προστασία και την υγεία των παιδιών.
Συγκεκριμένα, θα μοιραστούν, με την μορφή της έμπρακτης προσφοράς σε τομείς που τα ιδρύματα έχουν ανάγκη και κατόπιν υποδείξεώς τους, ισόποσα στους εξής οργανισμούς: Κέντρο Ειδικών Παδιών «Ζωοδόχος Πηγή», Παιδόπολη Νεάπολης Λασιθίου και Makeawish.