Την Κυριακή 13 Μαΐου το μεσημέρι θα πραγματοποιηθεί παγκρήτιο αντιπολεμικό συλλαλητήριο στη βάση της Σούδας. Η επιτροπή Ειρήνης, το ΠΑΜΕ και το Συνδικάτο Οικοδόμων σε ανακοίνωση τους απευθύνουν κάλεσμα για συμμετοχή και μεταξύ άλλων, αναφέρουν:
«Η θέση της κυβέρνησης και των άλλων αστικών κομμάτων ότι οι ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ και η ΕΕ μπορούν να εγγυηθούν την ασφάλεια και τη σταθερότητα στην περιοχή είναι πρόκληση κατά του λαού μας. Οι δυνάμεις αυτές ήταν και είναι παράγοντες αστάθειας και πολέμων, προκειμένου να εξασφαλίσουν τα δικά τους συμφέροντα. Έχει αποδειχτεί, από τις ευθύνες που έχουν για τη χούντα το 1967, την τουρκική εισβολή στην Κύπρο το 1974 και την αναζήτηση διχοτομικής λύσης, τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας από τους εκατοντάδες ιμπεριαλιστικούς πολέμους και επεμβάσεις.
Ο λαός μας να μην «τσιμπήσει» στα καλέσματα για «εθνική ενότητα – εθνική ομοψυχία». Η ενότητα που προβάλλουν οι δυνάμεις του κεφαλαίου σημαίνει συναίνεση στην αντιλαϊκή πολιτική και στα αντιλαϊκά μέτρα προς όφελος των επιχειρηματικών ομίλων. Σημαίνει υποταγή του λαού στην πολιτική που φέρνει τον ιμπεριαλιστικό πόλεμο, οδηγώντας στη σφαγή το λαό μας και τα παιδιά του.
Καταδικάζουμε αποφασιστικά κάθε συμμετοχή της Ελλάδας σε οποιαδήποτε πολεμική επιχείρηση στο εξωτερικό. Ο λαός μας έχει καθήκον να υπερασπιστεί την εδαφική ακεραιότητα, τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας ενάντια σε κάθε εισβολέα και να μη δείξει καμιά εμπιστοσύνη, καμία ανοχή στην αστική τάξη και στην κυβέρνησή της που θα μπλέξουν τη χώρα σε ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Με την πάλη του να ανοίξει το δρόμο για να ζήσει χωρίς εκμεταλλευτές και δυνάστες.
Ο πατριωτισμός που συνδέεται με τα συμφέροντα και το δίκιο του λαού δεν έχει καμιά σχέση με τα συμφέροντα των επιχειρηματικών ομίλων και τα συμφέροντα των ιμπεριαλιστικών οργανισμών όπως το ΝΑΤΟ και η ΕΕ. Να δυναμώσουμε την αντιπαράθεση με τον εθνικισμό που καλλιεργεί το μίσος κατά των λαών, το ρατσισμό, να απομονωθεί η ναζιστική, εγκληματική Χρυσή Αυγή.
Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα με τον τουρκικό λαό και τους άλλους λαούς της περιοχής, με τους πρόσφυγες και τους μετανάστες. Αντίθετα, μας ενώνουν τα κοινά προβλήματα και συμφέροντα και απαιτείται να δυναμώσουμε την κοινή πάλη.
Εργαζόμενοι, εργαζόμενες, νέοι και νέες, καταπολεμούμε τον εφησυχασμό που καλλιεργεί η κυβέρνηση, απαντάμε τώρα με μαζική δράση.
Σε αυτές τις συνθήκες, στα πλαίσια της πανελλαδικής ημέρας αντιιμπεριαλιστικής δράσης που έχει προκηρύξει η ΕΕΔΥΕ, οι επιτροπές ειρήνης της Κρήτης διοργανώνουν αντιιμπεριαλιστική πορεία στη βάση της Σούδας την Κυριακή 13/5. Αναχώρηση 10:30 από τη ανατολική γωνία του κήπου. 12 το μεσημέρι συγκέντρωση στην Πλατεία αγοράς στα Χανιά. Απαιτούμε τα εξής:
– Καμιά συμμετοχή στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους και επεμβάσεις – Επιστροφή όλων των στρατιωτικών από τις ευρωΝΑΤΟικές αποστολές στο εξωτερικό.
– Καμιά αλλαγή των συνόρων και των συνθηκών που τα καθορίζουν.
– Έξω το ΝΑΤΟ από το Αιγαίο, τη Μεσόγειο και τα Βαλκάνια.
– Να κλείσει η βάση της Σούδας και όλες οι ξένες στρατιωτικές βάσεις και στρατηγεία.
– Όχι στις πολεμικές δαπάνες για τις ανάγκες του ΝΑΤΟ.
– Αποδέσμευση από ΕΕ – ΝΑΤΟ, με τον λαό νοικοκύρη στον τόπο του».