Κάλεσμα για μαζική συμμετοχή στην παγκρήτια κινητοποίηση των συνταξιούχων, που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου στις 11:00 το πρωί στο Ηράκλειο, απευθύνει η Ένωση Συνταξιούχων ΙΚΑ Ρεθύμνου, η οποία διευκρινίζει ότι θα γίνει δωρεάν μεταφορά των συνταξιούχων που θα δηλώσουν συμμετοχή.
Όπως ενημερώνει τα μέλη της η Ένωση, η αναχώρηση λεωφορείων από το Ρέθυμνο για το Ηράκλειο, θα γίνει στις 9:00 π.μ. από τη μαρίνα Ρεθύμνου και για επιστροφή στο Ρέθυμνο στις 16:00 μ.μ. από Πλατεία Ελευθερίας Ηρακλείου.
Παράλληλα, η Ένωση Συνταξιούχων, καλεί τα μέλη της σε συνάντηση, στις 10:00 το πρωί της Δευτέρας, στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου.
«Το σύνθημα είναι να μη λείψει κανείς από την παγκρήτια διαμαρτυρία της 6ης Οκτωβρίου στο Ηράκλειο στην Πλατεία Ελευθερίας. Ήρθε η ώρα να ξεσηκωθούμε όλοι μαζί και την οργή μας να τη μετατρέψουμε σε αγώνα. Μην τρέφουμε αυταπάτες. Μόνο με τους αγώνες μας θα διεκδικήσουμε στην απόδοση, στο ακέραιο τις κύριες, επικουρικές συντάξεις μας, το Ε.Κ.Α.Σ, τα μερίσματα, την επαναφορά της 13ης και 14ης σύνταξης και ό,τι άλλο μας έχει αφαιρεθεί.
Διεκδικούμε την παροχή Δημόσιας Υγείας, δωρεάν παροχή Υπηρεσιών περίθαλψης σε όλους, χωρίς όρους και προϋποθέσεις με άμεση ενίσχυση των Δημόσιων υποδομών με έμψυχο- μηχανολογικό εξοπλισμό και λοιπό υλικό. Επαρκή χρηματοδότηση και απόδοση των κρατήσεών μας για την Υγεία στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ.» αναφέρει σε ανακοίνωση-πρόσκλησή της προς όλους τους συνταξιούχους η Ένωση.
Από την πλευρά της, η Ένωση Συνταξιούχων ΙΚΑ Ηρακλείου, σε σχετική ανακοίνωσή της, αναφέρει μεταξύ άλλων: «Απευθύνουμε πλατύ κάλεσμα σε όλους τους συνταξιούχους της Κρήτης για ξεσηκωμό, να οργανωθούν και να μπουν στον μαζικό αγώνα για την προάσπιση των δικαιωμάτων τους και τη ζωή τους, ανατρέποντας τις αντεργατικές – αντιλαϊκές πολιτικές.
Να διεκδικήσουμε την απόδοση στο ακέραιο των κύριων, επικουρικών συντάξεων, το ΕΚΑΣ, τα μερίσματα, την επαναφορά της 13ης και 14ης σύνταξης και ό,τι άλλο τους έχει αφαιρεθεί, ανακεφαλαιοποίηση των ταμείων. Να απαιτήσουμε παροχή δημόσιας υγείας, δωρεάν παροχή υπηρεσιών περίθαλψης σε όλους χωρίς προϋποθέσεις, με άμεση ενίσχυση των δημόσιων υποδομών σε έμψυχο και λοιπό υλικό, την απαγόρευση δράσης ιδιωτικού τομέα στο κλάδο της υγείας – περίθαλψης καθώς και την επαρκή χρηματοδότηση και απόδοση των κρατήσεων τους για την υγεία, στο ΕΟΠΥΥ. Να απαιτήσουμε την κατάργηση όλων των αντιασφαλιστικών, αντιλαϊκών και φορομπηχτικών νόμων».