Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την Ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα, στους πρόποδες του Ψηλορείτη, στα ιστορικά Ανώγεια, ο Πολιτιστικός Σύλλογος της κωμόπολης, αύριο Κυριακή, 11 Αυγούστου, οργανώνει την πιο μεγάλη καντάδα που έγινε ποτέ στην Κρήτη.
Περισσότεροι από 500 χορευτές από όλη την Κρήτη, τα Χανιά, το Ρέθυμνο, το Ηράκλειο και το Λασίθι και 38 συγκροτήματα θα σμίξουν στ’ Ανώγεια της αντίστασης και του πολιτισμού για να τιμήσουν τους διαχρονικούς αγώνες των Κρητών για λευτεριά και εθνική ανεξαρτησία.
Τα συγκροτήματα με τους οργανοπαίχτες από όλη την Κρήτη έχουν δώσει ραντεβού στις 3:30 μ.μ. στις δυο εισόδους του χωριού. Χανιώτες και Ρεθεμνιώτες θα μπουν στ’ Ανώγεια από την νοτική είσοδο, ενώ οι Ηρακλειώτες με τους Λασιθιώτες από τη βορινή.
Διασχίζοντας τα σοκάκια των Ανωγείων, τα χορευτικά και μουσικά συγκροτήματα, τραγουδώντας και χορεύοντας θα συναντηθούν όλοι μαζί στην Πλατεία Αρμί.
Στην ιστορική Πλατεία των Ανωγειανών Ηρώων θα γίνει το καλωσόρισμα και θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων. Αμέσως μετά όλοι μαζί θα ανηφορίσουν για το εθνικό στάδιο Ανωγείων, όπου 500 χορευτές, ανάμεσά τους και ομογενειακά χορευτικά συγκρότημα από την Αυστραλία, θα αναδείξουν την Κρήτη των αγώνων, της ιστορίας και της παράδοσης.
Τα συγκροτήματα θα παρουσιάσουν τους αντιπροσωπευτικούς χορούς κάθε νομού και στο τέλος 500 χορευτές θα χορέψουν όλοι μαζί τους πέντε πιο γνωστούς χορούς της Κρήτης.
Την πρώτη Παγκρήτια Καντάδα και το πρώτο Παγκρήτιο Φεστιβάλ Χορού θα στηρίξουν οι καλλιτέχνες: Βασίλης Σκουλάς, Νικηφόρος Αεράκης, Χαράλαμπος Γαργανουράκης, Γιώργης Παπαδάκης, Στέλιος Μπικάκης, Μιχάλης Τζουγανάκης, Αντώνης Μαρτσάκης, Μανώλης Κονταρός, Μανώλης Αλεξάκης, Δημήτρης Σγουρός.
Τα συγκροτήματα που θα πάρουν μέρος στην μεγάλη αυτή εκδήλωση είναι τα παρακάτω:
ΝΟΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ
· Λύκειο των Ελληνίδων, παράρτημα Χανίων
· Τουριστικός Σύνδεσμος Κρήτης
· Πολιτιστικός Σύλλογος Ασή Γωνιάς
· Χορευτικός Όμιλος Χανίων «ο ψηλορείτης»
· Λαογραφικός Όμιλος Χανίων
· Παραδοσιακός Όμιλος Χανίων «Ο Φάρος»
· Αθλητικός Χορευτικός Σύλλογος « Οι Πελασγοί»
· Πολιτιστικό Σωματείο «Το Ρόδο»
· Παραδοσιακή Συντροφιά Δ. Κρήτης «Ονειροκρίτες»
· Μορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος «Ο Γηγενής»
· Παραδοσιακός Σύλλογος «Το Μετερίζι»
· Παραδοσιακός Μουσικοχορευτικός Σύλλογος «Βιλγάτορες»
· Κρηταγενής
ΝΟΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
· Λύκειο των Ελληνίδων Παράρτημα Ρεθύμνης
· Ξαθέρια
· Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων
· Πολιτιστικός Σύλλογος Λιβαδίων
· Λαογραφικός Μουσικοχορευτικός Σύλλογος «Το Αρκάδι»
· Χορευτικός Σύλλογος «Τα Όρη» Αξού
· Παραδοσιακός Σύλλογος «Ερωφίλη»
· Κρήτες
ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
· Πολιτιστικός Φυσιολατρικός Εκδρομικός Σύλλογος Αρχανών «Χαραυγή»
· Πολιτιστικός Σύλλογος Κρουσώνα Νέας Γενιάς
· Λαογραφικός Όμιλος Λάζαρος και Μανώλης Χνάρης
· Σχολές Κρητικών Χορών Δημήτρη Μαυρόκωστα
· Πολιτιστικός Σύλλογος Παναγίας Πεδιάδος
· Πολιτιστικός και Εξωραϊστικός Σύλλογος Αγίας Βαρβάρας «Το Κέντρο της Κρήτης»
· Όμιλος Βρακοφόρων της Νέας Γενιάς με έδρα το Ηράκλειο
· Όμιλος Παιδείας και Πολιτισμού «Αετογιάννης»
· Σύνδεσμος Ανάπλασης Εθιάς
· Πολιτιστικός Σύλλογος «Άγιος Ιωάννης»
· Λαογραφικός Όμιλος «Ερωτοκρήτες»
· Εργαστήρι Παραδοσιακών Χορών και Μουσικής Ίσταμνος
ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
· Λύκειο των Ελληνίδων Παράρτημα Σητείας
· Πολιτιστικός Μορφωτικός και Αναπτυξιακός Σύλλογος Κριτσάς
ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
· Χορευτικός Όμιλος Παγκρήτιας Ένωσης Μελβούρνης- Αυστραλίας
· Λαογραφικός Όμιλος «Κουρήτες»
· Λαογραφικός Όμιλος « Αορείτης»
Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων
Αναλυτικό Πρόγραμμα
15:00-15:30 : Ώρα προσέλευσης συγκροτημάτων & καλλιτεχνών στα σημεία έναρξης της καντάδας.
(Ν.Χανίων, Ν.Ρεθύμνου στο σημείο περαχώρι –καμάρα)
(Ν.Λασιθίου, Ν.Ηρακλείου στο σημείο: διασταύρωση Ανώγεια-Ηράκλειο-Μετόχι)
15:45-16:00 : Ώρα έναρξης καντάδας. Θέμα καντάδας – μαντινάδες για:
100 χρόνια ένωσις Κρήτης – Ελλάδας
Αγώνες της Κρήτης
Ελευθερία
Ελευθέριος Βενιζέλος
Αιματοβαμμένα χώματα της Κρήτης
Αντρειοσύνη-τιμή κ.α.
16:00 -17:30 :
Διεξαγωγή καντάδας στο κεντρικό δρόμο των Ανωγείων με τη συμμετοχή όλων
των χορευτικών συγκροτημάτων, με τη παρουσία καταξιωμένων κρητικών
καλλιτεχνών, και με τη συμβολή ΟΛΟΥ του κόσμου.
17:30 -17:45 : Καλωσόρισμα από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ανωγείων στα χορευτικών συγκροτήματα & καλλιτέχνες στη πλατεία Αρμί.
17:45 -18:00 :
Ομιλία- χαιρετισμός.
Επιμνημόσυνη Δέηση –Τρισάγιο εις μνήμην των πεσόντων αγωνιστών για την ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα.
Κατάθεση στεφάνων επισήμων στο Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη στη πλατεία Αρμί.
Ενός λεπτού σιγή.
Εθνικός Ύμνος.
18:15 -18:35 :
Αναχώρηση όλων των συγκροτημάτων – καλλιτεχνών, συνεχίζοντας την
καντάδα μέχρι το χώρο, που θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση (Δημοτικό
Στάδιο Ανωγείων).
18:35 -20:30 : Λήψη οδηγιών- Γενική πρόβα συγκροτημάτων & καλλιτεχνών.
20:30 -21:00 : Ελεύθερος χρόνος συγκροτημάτων – καλλιτεχνών.
21:05 : Ώρα έναρξης.
21:05 -21:20 : Χαιρετισμοί προσκεκλημένων – επισήμων.
21:20 -21:40 : Εκφώνηση – Παρέλαση χορευτικών συγκροτημάτων στο χώρο του Δημοτικού Σταδίου Ανωγείων με τα Λάβαρα τους.
21:40 -21:55 : Πυρρίχιος Ανωγειανός Πηδηχτός από το συγκρότημα Πολιτιστικού Συλλόγου Ανωγείων για το καλωσόρισμα (Ψαραντώνης – Ψαρογιώργης).
Τραγούδι (Ψαραντώνης – Ψαρογιώργης).
21:55 -22:10 :
Ομιλία από το πρόεδρο Νικόλαο Παπαδάκη και προβολή αρχειακού υλικού από
το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών & Μελετών ‘Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος’.
22:10 -22:25 : Νομός Χανίων, χορός –τραγούδι(Χανιώτης συρτός, Μαρτσάκης-Κονταρός)
22:25 -22:40 : Νομός Ρεθύμνης, χορός –τραγούδι (Σούστα, Μπικάκης -Τζουγανάκης)
22:40 -22:55 : Νομός Ηρακλείου, χορός τραγούδι (Μαλεβυζιώτης, Παπαδάκης- Γαργανουράκης)
22:55 -23:10 : Νομός Λασιθίου, χορός τραγούδι (——-Αλεξάκης-Σγουρός)
23:10 -23:25 : Συγκροτήματα εκτός Κρήτης, χορός –τραγούδι (Πεντοζάλης, Αεράκης)
23:25 -23:35 : Χορός Χανιώτικος Συρτός από όλα τα συγκροτήματα.
23:35: 23:45 : Χορός Μαλεβυζιώτης από όλα τα συγκροτήματα.
23:45 -23:55 : Χορός Σούστα από όλα τα συγκροτήματα.
23:55 -00:05 : Χορός Πεντοζάλης από όλα τα συγκροτήματα.
00:05 -00:15 : Χορός Πυρρίχιος Ανωγειανός Πηδηχτός από όλα τα συγκροτήματα.
00:15 -00:30 : Τραγούδια από όλους τους καλλιτέχνες μαζί.
00:30 -00:50 : Λήξη εκδήλωσης- Αναμνηστικές φωτογραφίες όλων των συγκροτημάτων & καλλιτεχνών.
00:50 -01:10 :
Αναχώρηση από το χώρο της εκδήλωσης όλων των συγκροτημάτων,
καλλιτεχνών, επισήμων και μετάβαση τους στο Delina Moyntain Resort, όπου
θα παρατεθεί γεύμα.