Η παιδική παράσταση που σπάει ταμεία στην Αθήνα έρχεται για δύο παραστάσεις στο Ρέθυμνο,αύριο Σάββατο 21 Απριλίου στο κινηματοθέατρο «Cineland Παντελής»! Δυο ιστορίες του Χόρχε Μπουκάι διασκευασμένες από την βραβευμένη θεατρική ομάδα «Τόπι», φτιαγμένες με πολύ κέφι χιούμορ, διάδραση και φαντασία για μικρά και μεγάλα παιδιά.
Η βραβευμένη θεατρική ομάδα Τόπι και ο διάσημος Αργεντινός γιατρός ψυχοθεραπευτής αλλά και εξαιρετικός συγγραφέας συνεργάζονται για πρώτη φορά σε μια παιδική παράσταση που μιλάει για τις αξίες της ζωής όπως η αγάπη, το μίσος, η ταπεινοφροσύνη, η ματαιοδοξία, η αυτοεκτίμηση, και το θάρρος.
– Ο τρομερός εχθρός
Μια ιστορία αγάπης και μίσους, ταπεινοφροσύνης και ματαιοδοξίας, που εξηγεί πως ο τρομερός εχθρός μας, μπορεί να γίνει ο καλύτερος μας φίλος!
– Ο αλυσοδεμένος ελέφαντας
Όλα διαδραματίζονται σε ένα τσίρκο, κλόουν, ζογκλέρ, μάγοι, ταχυδακτυλουργοί και ένας τεράστιος Ελέφαντας.
«Από τότε που ήμουν μικρός είχα μια απορία: πως γίνεται ένα ζώο τόσο δυνατό όσο ο ελέφαντας του τσίρκου να κάθεται αλυσοδεμένος σε ένα τόσο δα ξυλαράκι καρφωμένο στην άμμο;».
Μια παράσταση για παιδιά όλων των ηλικιών σε διασκευή και σκηνοθεσία του Δημήτρη Πλειώνη («Εγκλήματα», «Singles», «Η κληρονόμος»), ο οποίος και πρωταγωνιστεί μαζί με τους Κωνσταντίνο Δανίκα («Ψυχραιμία», «Νήsos», «Νήsos 2: Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού», «Λούφα και Παραλλαγή: Η σειρά», «Όλα στον Αέρα», «L.A.P.D.»), Μαρίνα Πανηγυράκη και Στέλιο Ξανθουδάκη («Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στο Αιγαίο», «Ψυχραιμία», «Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά»).
Xόρχε Μπουκάι
Ο Xόρχε Μπουκάι γεννήθηκε το 1949 στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής. Γιατρός και ψυχοθεραπευτής της σχολής Γκεστάπλ. Όταν αποφάσισε να ασχοληθεί με την συγγραφή είδε περισσότερα από δώδεκα βιβλία του να μεταφράζονται σε τουλάχιστον είκοσι μία γλώσσες και να τοποθετούνται πρώτα στις λίστες των ευπώλητων κάθε χώρας. Στην Ελλάδα κυκλοφορούν επίσης από τις εκδόσεις opera ta «Να σου πω μια ιστορία», «Ιστορίες να σκεφτείς», «Ο μύθος της Θεάς τύχης» κ.α.
Συντελεστές της παράστασης
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Πλειώνης
Διασκευή: Δημήτρης Πλειώνης
Ηθοποιοί: Κωνσταντίνος Δανίκας, Μαρίνα Πανηγυράκη, Στέλιος Ξανθουδάκης, Δημήτρης Πλειώνης.
Τιμές εισιτηρίων:
• Προπώληση (από το ταμείο του κινηματογράφου με αρίθμηση θέσεων): 8 ευρώ.
• Ταμείο: 9 ευρώ.
• Ηλεκτρονική αγορά: viva.gr
Ημερομηνία παραστάσεων: Σάββατο 21/04/18.
Ώρες παραστάσεων: 12.00 και 18.00.
Πληροφορίες: 6974392387.