Δεκάδες είναι οι επισκέπτες που υποδέχεται τις πρώτες μέρες λειτουργίας της η χριστουγεννιάτικη Παιχνιδοχώρα στην Πλατεία Μικρασιατών και στο Σπίτι του Πολιτισμού.
Μικροί και μεγάλοι κατακλύζουν τους χώρους από νωρίς το πρωί έως αργά το βράδυ και συμμετέχουν στις δημιουργικές δραστηριότητες.
Τα ξωτικά καλωσορίζουν τον κόσμο. Οι «μαστορούληδες», κατασκευάζουν μαγικά δωράκια! Τα «γρήγορα μολυβάκια», αποστέλλουν διαρκώς ευχές και επιθυμίες των παιδιών! Οι «ευχούληδες», βοηθάνε όλο τον κόσμο να σφραγίσει με τη δική τους ευχή και θετική ενέργεια τη μεγαλύτερη κάρτα ευχών! Οι «αλευρογλυκούληδες» ετοιμάζουν τα πιο λαχταριστά και νόστιμα μπισκοτάκια και γλυκίσματα! Οι «μικροί παραμυθάδες» αφηγούνται σε μικρούς και μεγάλους, τις πιο απίθανες ιστορίες και παραμύθια! Ενώ παράλληλα, τα «μαγικά πινελάκια», ζωγραφίζουν υπέροχα σχέδια στα πρόσωπα όλων…
Στο Εργαστήρι του Αϊ Βασίλη περιμένουν τα παιδιά και τους γονείς τους η «παλέτα των ξωτικών», το «μαγικό βιβλίο», η «λιχουδιά των ξωτικών», η «τρίλιζα μπάσκετ», το «δώρο ευχής», το «μαγικό ποδοσφαιράκι», οι «ευχές από την ψυχή σου», το «εργαστήρι στολιδιών», η «συνεργασία με τα ξωτικά» και φυσικά η «αγκαλιά του Αϊ Βασίλη», το «Οδηγώ με ασφάλεια» και η «ανταλλαγή βιβλίου».
Όλες οι παραπάνω δράσεις, που να σημειωθεί είναι δωρεαν, αγκαλιάστηκαν από το κοινό. Όπως και οι υπόλοιπες εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται παράλληλα: θεατρικές παραστάσεις και μουσικοχορευτικά δρώμενα από σχολεία και συλλόγους, εκθέσεις βιβλίου κ.λ.π.
Διασκέδαση, παιχνίδι, χαρά, ζεστασιά, αγάπη και πολλά χαμόγελα χαρίζουν απλόχερα κάθε μέρα από τις 10:30 έως τις 21:00, τα ξωτικά των Χριστουγέννων και ο Αϊ-Βασίλης που σας περιμένουν στην Παιχνιδοχώρα του Ρεθύμνου.
Το σημερινό πρόγραμμα εκδηλώσεων περιλαμβάνει:
10:30 – 21:00 ΙΤΕ: Έκθεση βιβλίου ανθρωπιστικών σπουδών καθημερινά από 17 έως και 24 Δεκεμβρίου στο σπίτι του Πολιτισμού.
17:00 – 21:00: «Γίνε η πριγκίπισσα του παραμυθιού» Από το τμήμα Γ’ κομμωτικής του 1ου ΕΠΑΛ- 1ου Ε.Κ. Ρεθύμνου. Στο Σπίτι του Πολιτισμού.
18:00 – 20:00: «Με χαμόγελα γλυκά, έλα πες ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ». Κέρασμα στην Μεγάλη Πόρτα ΕορτάΖω και ΨωνίΖω στο Ρέθυμνο.
18:00: Παρουσίαση χορευτικού προγράμματος με Χριστουγεννιάτικους ρυθμούς και τζαζ μουσική από την σχολή χορού «Χοροκίνηση». Παίζει η Dj Ελευθερία Μπεμπή. Στην Κεντρική σκηνή.
19:00 -20:30: Χριστούγεννα με τον Παππού και την Γιαγιά.
Εκπαιδευτικός Τομέας – Εικαστικά Εργαστήρια – Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης (Κ.Ε.Δ.Η.Ρ. Οικογενειακό πρόγραμμα) Παππούδες, γιαγιάδες, εγγόνια: Μοιραζόμαστε χριστουγεννιάτικες αναμνήσεις. Απαραίτητη συνοδεία και συμμετοχή ενήλικα (παππού ή γιαγιάς). Στο Σπίτι του Πολιτισμού.
17:00 – 20:00: Δώσε Ελπίδα! Δώσε Ζωή! Το Συνεργαζόμενο Κέντρο Εγγραφής Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών του Συλλόγου «Όραμα Ελπίδας», Ανεμόμυαλοι club με την υποστήριξη της ομάδας μπάσκετ Ρέθυμνο Cretan Kings, θα πραγματοποιήσει ενημερώσεις και εγγραφές Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών ηλικίας από 18 έως 45 ετών με τη λήψη επιχρίσματος (σάλιο). Στην πλατεία Μικρασιατών.