Η ξέφρενη πορεία των τμημάτων υποδομής πόλο του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου συνεχίζεται. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά των Παίδων, που για 4η συνεχόμενη χρονιά πανηγύρισαν την πρόκριση στις 10 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας στην κατηγορία τους. Το εν λόγω τμήμα δείχνει τρομερή συνέπεια και διάρκεια και αυτό είναι «προϊόν» της δουλειάς, που γίνεται στο κολυμβητήριο του Ρεθύμνου.
Το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στον Β’ Όμιλο Αττικής, σ’ ένα Όμιλο με πολλές δυσκολίες και εμπόδια. Παρόλα αυτά διατήρησε το αήττητο και με «5Χ5» κατάκτησε την 1η θέση με 15 βαθμούς. Οι Ρεθεμνιώτες επικράτησαν αρχικά του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με 12-1 και στη συνέχεια βγήκαν νικητές με 6-5 από το ντέρμπι με τον ΓΣ Ηλιούπολης. Ακολούθησε το άνετο 10-3 επί του ΚΟΠΙ, ενώ μόνο εύκολο δεν χαρακτηρίζεται το 7-4 απέναντι στον Νηρέα Χαλανδρίου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους «κίτρινους» να πραγματοποιούν μία «γεμάτη» εμφάνιση και να μην αφήνουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Το 15-3 επί του ΟΦΗ τους χάρισε την πρωτιά και συνάμα το 1ο εισιτήριο της πρόκρισης, ενώ το 2ο κατέληξε στα χέρια του Νηρέα.
Μετά το φινάλε των ημιτελικών, την πρόκριση στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων πανηγύρισαν οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά, ΝΟ Ρεθύμνου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΣ Απόλλο, ΝΟ Πατρών και ΝΟ Λάρισας.
Κώστας Φιτσανάκης: «Τρομερή συνοχή και φοβερή προσπάθεια»
Ο προπονητής του ΝΟΡ, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», εκθείασε την ομάδα του, για την προσπάθειά της και τη μεγάλη επιτυχία της πρόκρισης στην τελική φάση για 4η συνεχόμενη χρονιά.
«Η πρόκριση στην τελική φάση αποτελεί μία πολύ μεγάλη επιτυχία, γιατί αυτή η ομάδα δεν είχε κάνει καν στοιχειώδη προετοιμασία. Όλο αυτό τον καιρό, όσο αφορά την προπόνηση, βρίσκεται στη σκιά των μεγαλύτερων σε ηλικία τμημάτων. Είναι ενδεικτικό πως ούτε ένα Σαββατοκύριακο δεν συγκεντρωθήκαμε με την ομάδα, για να κάνουμε προπόνηση όλοι μαζί.
Παραδόξως τα παιδιά έδειξαν τρομερή συνοχή και φοβερή προσπάθεια κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών. Σημαντικό είναι να τονίσουμε πως στην κατηγορία του παιδικού είμαστε για 4η συνεχόμενη χρονιά στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Αυτό δείχνει το πόσο πολύ θέλουμε να πρωταγωνιστούμε σε αυτές τις ηλικίες. Επίσης, αν κάποιος αναζητήσει τις ομάδες που έχουν καταγράψει ανάλογες επιτυχίες τα τελευταία χρόνια, θα συνειδητοποιήσει πως αυτές είναι μετρημένες στο δάκτυλο τους ενός χεριού».
Τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
1η αγωνιστική: ΝΟ Ρεθύμνου-ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 12-1
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 0-0, 4-0, 6-1.
Οι σκόρερ: Αγγουριδάκης 2, Κυριακάκης 1, Ακουμιανάκης 2, Κοτσώνας 1, Ζουράρος 6. Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Δασκαλάκης, Παπαδάκης, Παπαδοσηφάκης, Στοϊμιρόφσκι, Γαβαλάς, Νικολακάκης, Πίσσας, Κολυβάκης.
2η αγωνιστική: ΝΟ Ρεθύμνου-ΓΣ Ηλιούπολης 6-5
Τα οκτάλεπτα: 2-0, 0-1, 1-1, 3-3.
Οι σκόρερ: Ακουμιανάκης 1, Πίσσας 2, Κολυβάκης 1, Κοτσώνας 1.
3η αγωνιστική: ΚΟΠΙ-ΝΟ Ρεθύμνου 3-10
Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-2, 0-4, 2-1.
Οι σκόρερ: Ακουμιανάκης 5, Πίσσας 2, Κολυβάκης 3.
4η αγωνιστική: ΝΟ Ρεθύμνου-Νηρέας Χαλανδρίου 7-4
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-0, 2-1, 1-1.
Οι σκόρερ: Πίσσας 1, Κολυβάκης 2, Τζαγκαράκης 2, Κοτσώνας 1.
5η αγωνιστική: ΟΦΗ-ΝΟ Ρεθύμνου 3-15
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-6, 2-2, 0-3.
Οι σκόρερ: Παπαδοσιφάκης 1, Κυριακάκης 1, Γαβαλάς 3, Νικολακάκης 1, Κολυβάκης 1, Τζαγακαράκης 3, Κοτσώνας 2, Ζουράρος 3.
Το πανόραμα του Β’ Ομίλου Αττικής
Ιλίσιο κολυμβητήριο
1η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου-ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 12-1
ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 3-8
ΓΣ Ηλιούπολη-ΟΦΗ 16-2
2η αγωνιστική
ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων-ΟΦΗ 15-3
ΑΝΟ Μεταμόρφωσης-ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου 4-11
ΝΟ Ρεθύμνου-ΓΣ Ηλιούπολης 6-5
3η αγωνιστική
ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου-ΟΦΗ 11-2
ΓΣ Ηλιούπολη-ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 14-5
ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων-ΝΟ Ρεθύμνου 3-10
4η αγωνιστική
ΑΝΟ Μεταμόρφωσης-ΟΦΗ 4-9
ΓΣ Ηλιούπολη-ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 8-4
ΝΟ Ρεθύμνου-Νηρέας Χαλανδρίου 7-4
5η αγωνιστική
ΟΦΗ-ΝΟ Ρεθύμνου 3-15
Νηρέας Χαλανδρίου-ΓΣ Ηλιούπολης 6-4
ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων-ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 21-9
Η τελική βαθμολογία
1. ΝΟ Ρεθύμνου 15
2. Νηρέας Χαλανδρίου 12
3. ΓΣ Ηλιούπολης 9
4. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 6
5. ΟΦΗ 3
6. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 0
Το ρόστερ των Παίδων του ΝΟΡ
Ονοματεπώνυμο Έτος γέννησης Θ.
Χριστόφορος Πίσσας 2000 Π.
Δημήτρης Ακουμιανάκης 2000 Π.
Νίκος Τζαγκαράκης 2000 Π.
Επαμεινώνδας Κολυβάκης 2000 Π.
Μανόλης Αγγουριδάκης 2000 Π.
Κώστας Στοϊμιρόσφκσι 2000 Φ.
Λευτέρης Κοτσώνας 2000 Π.
Κώστας Γαβαλάς 2001 Π.
Κώστας Δασκαλάκης 2001 Τ.
Σέπο Κυριακάκης 2001 Α.
Σήφης Παπαδοσιφάκης 2000 Π.
Γιώργος Νικολακάκης 2001 Π.
Βασίλης Ζουράρος 2002 Φ.
Νίκος Παπαδάκης 2002 Π.