Η μεγάλη στιγμή φτάνει για τη Μικτή Νέων του Ρεθύμνου που για 2η φορά στην ιστορία της «φέρει την ευθύνη» να εκπροσωπήσει το νησί μας (ως πρωταθλήτρια) στη β’ φάση του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων.
Αύριο το πρωί στις 11.30 θα κάνει την επίσημη είσοδό της στο γήπεδο της Βάρης, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με την αντίστοιχη ομάδα των Κυκλάδων. Στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάζεται μια σπάνια ευκαιρία να φτάσει τουλάχιστον μέχρι την επόμενη φάση (των «8») κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν.
Τα παιδιά αυτά έχουν τη δυνατότητα να γράψουν τη δική του ξεχωριστή ιστορία μέσα από μία πορεία που προσφέρει το δικαίωμα να υπάρξει περαιτέρω συνέχεια. Οι προσδοκίες αλλά και οι ανάλογες ευχές από τους φίλους του ποδοσφαίρου συνοδεύουν αυτά τα παιδιά που δείχνουν ότι βρίσκονται καλή αγωνιστική κατάσταση.
Η 27μελής αποστολή του Ρεθύμνου θα καταλύσει σε ξενοδοχείο της περιοχής. Πέντε μέλη-παράγοντες θα είναι συνοδοί με επικεφαλής τον πρόεδρο της ΕΠΣΡ, Γιώργο Δασκαλομαρκάκη και αρχηγό αποστολής τον Νίκο Μαρκουλιδάκη.
Φυσικά, ο προπονητής της ρεθεμνιώτικης ομάδας είναι ο Γιώργος Λυρώνης που θα καταστρώσει ένα ακόμη πλάνο πρόκρισης με τον βοηθό του, τον Στέργιο Τυπάδη (προπονητής τερματοφυλάκων) ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια αυτής της προσπάθειας θα βρίσκεται και ο φροντιστής Μάρκος Αποστολάκης.
Σ’ ό,τι αφορά τα τελευταία νέα, στα ευχάριστα συγκαταλέγεται η κατ’ ουσίαν ενσωμάτωση του Στέλιου Τζωρτζινάκη που κατάφερε να αποθεραπευτεί πλήρως σημειώνοντας όχι ένα αλλά δύο γκολ στην επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους με την ομάδα της Επισκοπής 2010.
Η 22μελής αποστολή της ομάδας αποτελείται από τους παρακάτω ποδοσφαιριστές: Γιάννης Βάρδας, Σταύρος Βλατάκης, Γιάννης Βρέντζος, Σταύρος Γαϊτάνης, Γιάννης Γαλερός, Γιάννης Γερωνυμάκης, Γιώργος Δρανδάκης, Μανώλης Καραπιδάκης, Απόστολος Κλειδής, Χρήστος Κούσμινας, Αθανάσιος Κώτσιος, Αλέξανδρος Λιονής, Στέλιος Μανουσάκης, Γιάννης-Αχιλλέας Μαρινάκης, Πέτρος Μαρινάκης, Μάρκος Μπερβανάκης, Γιάννης Μπουρνέλης, Γιώργος Νικηφόρος, Ηλίας Σταύρος, Στέλιος Τζωρτζινάκης, Γιάννης Τριποδιανός, Βασίλης Τσόλας.