Άκρως θετικό πρόσημο είχε η συμμετοχή των αθλητών-τριών του Αρκαδίου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Παίδων-Κορασίδων, Εφήβων-Νεανίδων. Ο Ρεθεμνιώτικος Σύλλογος εκπροσωπήθηκε με 3 αθλητές και 3 αθλήτριες στους αγώνες της Θεσσαλονίκης και είχε απολογισμό 2 μετάλλια και καλές θέσεις στην τελική κατάταξη.
Η Φρειδερίκη Τζανιδάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 48 κιλών Κορασίδων, σηκώνοντας 27 κιλά στο αρασέ, 37 στο ζετέ και 64 στο σύνολο. Η Χρυσή Λιονή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 58 κιλών Κορασίδων, σηκώνοντας 40 κιλά στο αρασέ, 60 στο ζετέ και 100 στο σύνολο. Από κει και πέρα, η Εύα Παναγιωτάκη ήταν 4η στα 58 κιλά Νεανίδων, ο Γιώργος Παπαγιαννάκης 4ος στα 69 κιλά, ο Μανούσος Καριεντίδης 8ος στα 69 κιλά και ο Μανώλης Λευθεριότης 7ος στα 85 κιλά.
Οι διακρίσεις των αθλητών του Αρκαδίου θα τους βοηθήσουν και στην εισαγωγή τους στις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς θα πριμοδοτηθούν με επιπλέον μόρια στις πανελλήνιες εξετάσεις.
Αναλυτικά οι επιδόσεις και η κατάταξη των αθλητών του Αρκαδίου
Παίδες – Έφηβοι
Όνομα Αθλητή Κατηγ. Αρασέ Ζετέ Σύνολο Κατάταξη
Παπαγιαννάκης Γεώργιος 69Kg 75 80 155 4ος
Καριεντίδης Μανούσος 69Kg 55 70 125 8ος
Λευθεριότης Εμμανουήλ 85Kg 60 70 130 7ος
Κορασίδες-Νεανίδες
Όνομα Αθλητή Κατηγ. Αρασέ Ζετέ Σύνολο Κατάταξη
Τζανιδάκη Φρειδερίκη 48 Kg 27 37 64 2η Κορασίδων
Λιονή Χρυσή 58 Kg 40 60 100 3η Κορασίδων
Παναγιωτάκη Έυα 58 Kg 45 55 100 4η Νεανίδων
Τέλος, το τμήμα Άρσης Βαρών του Αρκαδίου ενημερώσει όλους τους ενδιαφερόμενους μέσω της παρακάτω ανακοίνωσης: «Το Τμήμα Άρσης Βαρών του Αρκαδιού στην προσπάθειά του να χτίσει την αυριανή του αγωνιστική ομάδα, προσκαλεί όσους ενδιαφέρονται να ανακαλύψουν το άθλημα της άρσης βαρών να ενταχθούν στο τμήμα μας, να γυμνάσουν το σώμα και το χαρακτήρα τους, να αναπτύξουν αθλητικό ήθος και να αποτελέσουν τους επόμενους αθλητές του συλλόγου μας. Τηλέφωνο επικοινωνίας-πληροφορίες 28310-26433. (από ώρες 17:30-20:00)».