Στους «8» του κυπέλλου Ελλάδος ποδοσφαίρου σάλας προκρίθηκε η RE.KAL., πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Αίαντα Παλλήνης. Οι Ρεθυμνιώτες δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να δείξουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πως είναι ομάδα ανώτερης κατηγορίας, επικρατώντας με το ευρύ 6-0.
Η δυναμική του αντιπάλου, η έκταση του σκορ και η εμφάνιση κόντρα σε μία ομάδα Α’ εθνικής, συνηγορούν πως η νίκη της RE.KAL. είναι η μεγαλύτερη στη σύντομη ιστορίας της. Πλέον, οι Ρεθυμνιώτες «περιμένουν» την ΑΕΚ, την οποία θα υποδεχτούν στο νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «8». Η εν λόγω αναμέτρηση θα διεξαχθεί το διήμερο 8 ή 9 Μαρτίου στο «Μελίνα Μερκούρη» και ο νικητής θα προκριθεί στο φάιναλ-4 του ΟΑΚΑ στις 22-23 Μαρτίου. Η ΑΕΚ αγωνίζεται στην Α’ εθνική και μέχρι στιγμής έχει συγκεντρώσει 16 βαθμούς, 6 περισσότερους από τον Αίαντα Παλλήνης.
Στο Κυριακάτικο παιχνίδι, οι Ρεθυμνιώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά από το 1ο λεπτό και κυριάρχησαν πλήρως σε όλους τους τομείς. Ο Καραβιώτης έκανε το 1-0 στο 10′ και ο Σιόρε στο 13′ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι Τσέλιος (18′) και Σκευοφύλακας (19′) με δύο γκολ στα δύο τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το 4-0 του α’ μέρους. Ο Γιάννης Καραβιώτης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 29′, έκανε το 5-0 και το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 36′ ο Κυριακόπουλος. Κανένας από τους γηπεδούχους δεν υστέρησε, ενώ όσες φορές οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ, «έπεσαν πάνω» στον εξαιρετικό Δουζίνα.
RE.KAL. (Δημήτρης Καλογεράκης): Δουζίνας, Καραβιώτης, Τσέλιος, Σιόρε, Κυριακόπουλος / Τρουλινός, Σκεοφύλακας, Μούστος, Ορφανάκης, Καλογεράκης Δημήτρης.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ (Δημήτρης Κροντήρης): Κάτης, Κουνίδης, Σιόκας, Πατραμάνης, Καραμπαλικόλας / Πρατάρης, Γενηματάς, Λούρης, Μεχίλης, Κροντήρης.
Τα γκολ της ρεθυμνιώτικης ομάδας πέτυχαν οι: Καραβιώτης (10′, 29′), Σιόρε (13′), Τσέλιος (18′), Σκευοφύλακας (19′), Κυριακόπουλος (36′).