Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού για την πανσέληνο του Αυγούστου, θα πραγματοποιηθεί σήμερα το βράδυ από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ρεθύμνου σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, τον Δήμο Ρεθύμνου και τον Εκπολιτιστικό Σύλλογο Γουλεδιανών, ένα μουσικοθεατρικό ταξίδι στη μνήμη και τον χρόνο στον αρχαιολογικό χώρο της Ονιθές Γουλεδιανών.
Η ηθοποιός και σκηνοθέτης Μάνια Παπαδημητρίου και ο πιανίστας Άρης Γραικούσης θα παρουσιάσουν, κάτω από την Αυγουστιάτικη πανσέληνο, τη μουσικοθεατρική παράσταση «ας θυμηθούμε χωρίς νοσταλγία» που έχει θέμα τη μνήμη και τα συνεπακόλουθά της.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 8:30 μ.μ. στη θέση «Πλάκες» της Ονιθές Γουλεδιανών, μιας σημαντικής αρχαίας πόλης που ήκμασε κατά την αρχαϊκή εποχή και βρίσκεται σε απόσταση 17 χιλιομέτρων νότια της πόλης του Ρεθύμνου. Στην προσωρινή έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ρεθύμνου φιλοξενούνται αξιόλογα ευρήματα από την περιοχή.
Η είσοδος για το κοινό θα είναι ελεύθερη, ενώ η προσέλευση θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως τις 8:00 μ.μ.