Δύο εκδρομές, δύο παράλληλες διαδρομές ετοιμάζονται να διαβούν οι ορειβάτες του Συλλόγου Ρεθύμνου γι’ αυτή την Κυριακή.
Πιο συγκεκριμένα, ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου θα ανεβεί στην κορυφή Ψηλάφι, στα δυτικά Λευκά Όρη αλλά και στο χωριό Ζουρίδι.
Αρχικά η πρώτη διαδρομή ξεκινάει από το Ξυλόσκαλο και φτάνει στην πηγή Λινοσέλι. Ακολούθως διασχίζει το διάσελο του Γκίγκιλου και στη συνέχεια η κατεύθυνση είναι δυτική, ακολουθώντας το μονοπάτι Ε4.
Οι ορειβάτες θα ανέβουν στην κορυφή Ψηλάφι (1984μ) και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν βόρεια πορεία, κατεβαίνοντας από τον Ξεροπόταμο ως τη Στενή Μοίρα του οροπεδίου του Ομαλού. Β.Δ.: 2+. Ω.Π.:8.
Αρχηγός αποστολής θα είναι ο Νίκος Βαβουράκης. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6976404551.
Διαδρομή Νο2 «Ζουρίδι – Νησί»
Η δεύτερη διαδρομή αφορά το χωριό Ζουρίδι απ’ όπου και θα ξεκινήσει η πορεία. Μέσω μιας δασωμένης περιοχής και ενός μικρού ποταμού, φτάνει στο εγκαταλελειμμένο, εδώ και μισό αιώνα, χωριό «Νησί». Πορεία: Β.Δ.: 1 και παιδικό Ω.Π.: 3.
Αρχηγός αποστολής θα είναι η Ασημένια Φήταμ. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6974635959 και 2831023428.