Σε πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας στο δημοτικό φωτισμό μέσω της αντικατάστασης των παλαιάς τεχνολογίας φωτιστικών σωμάτων με λαμπτήρες χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης προχωράει ο δήμος Ρεθύμνου.
Όπως ανέφερε ο δήμαρχος, υπάρχει πλήρης μελέτη για την τοποθέτηση 7.500 λαμπτήρων και θα μπορεί αμέσως μόλις ανοίξει το σχετικό πρόγραμμα που ανακοίνωσε στην προχθεσινή συνεδρίαση της ΚΕΔΕ ο πρόεδρος του Ταμείου Κωνσταντίνος Βαρθαλίτης να συμμετέχει.
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων που έχει ετοιμάσει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα για τον οδοφωτισμό, σε συνεργασία με το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΚΑΠΕ) με στόχο, όπως ανακοίνωσε ο πρόεδρος του κ. Βαρθαλίτης, να ενταχθούν στην εν λόγω δράση ακόμα και δήμοι με δανειακή επιβάρυνση που υπερβαίνει το 60%.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα στους δήμους να εξοικονομήσουν ενέργεια κάνοντας αντικατάσταση του δημοτικού φωτισμού μέσα από δανειοδότηση από το Ταμείο με προνομιακό επιτόκιο. Μέσω της διαδικασίας αυτής θα μπορεί ο δήμος να αποπληρώνει σταδιακά το δάνειο του αλλά και να απολαμβάνει τα οφέλη της εξοικονόμησης ενέργειας και ταυτόχρονα να μπορεί σε επόμενο χρόνο να προχωρήσει σε μείωση των δημοτικών τελών του, όπως εξήγησε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης.
Σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο δήμαρχος εξήγησε πως οι παραπάνω πρωτοβουλίες του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων ανοίγουν νέους δρόμους για τους δήμους, οι οποίοι θα μπορούν να επιτύχουν τον στόχο της εξοικονόμησης ενέργειας που αποτελεί βασικό ζητούμενο προσφέροντας ποιοτικό φωτισμό στους δημότες τους, ενώ όπως εξήγησε τα οφέλη θα είναι άμεσα και ως προς το οικονομικό σκέλος αφού θα μπορούν οι δήμοι εν ευθέτω χρόνο να μειώσουν τα δημοτικά τέλη ανταποδοτικότητας.
Ειδικότερα ανέφερε: «Το πρόγραμμα ξεκίνησε από μια συζήτηση που έκανα σαν πρόεδρος της ΕΔΕΥΑ με τον κ. Βαρθαλίτη για τον οδοφωτισμό αλλά και για το θέμα των αντλιοστασίων. Στην Αθήνα προχθές είχαμε μια ιδιαίτερη κουβέντα ξανά και δεν αποκλείεται να έρθει στην Κρήτη τις επόμενες μέρες ο πρόεδρος του Ταμείου για να ενημερώσει τους δήμους σχετικά με το πρόγραμμα αυτό. Αυτό που γίνεται είναι ότι ουσιαστικά το Ταμείο με ένα προνομιακό επιτόκιο δανεισμού πολύ καλύτερο από τα υπόλοιπα θα μπορέσει να δώσει χρήματα για να αλλάξουμε τους λαμπτήρες και από την εξοικονόμηση της ενέργειας και το Ταμείο να πληρωθεί και να υπάρχει μια ωφέλεια για τους δήμους. Η διαφορά με τους ιδιώτες που κάνουν πανόμοια προγράμματα είναι ότι θέλουν να αποσβέσουν την απαίτηση του δανείου πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα την πραγματική οικονομική ωφέλεια ο δήμος να την καταλαβαίνει αργότερα, 8-10 χρόνια μετά. Το ταμείο τώρα όμως θα δώσει τη δυνατότητα και την απόσβεση να κάνεις αλλά και ο δήμος να διατηρεί την ωφέλεια. Έτσι δεν θα πηγαίνουν όλα τα χρήματα για την εξόφληση του δανείου και θα μένει στον δήμο ένα ποσό από το οποίο θα μπορεί να κάνει και μια μείωση στους δημότες και μια καλύτερη παροχή υπηρεσιών σε θέματα που έχουν να κάνουν με την καθαριότητα και τον οδοφωτισμό. Πέρα από την ποιότητα του φωτισμού, η οποία θα είναι εξαιρετική , θα έχει καλύτερο οικολογικό αποτύπωμα, θα έχει και μια οικονομική ελάφρυνση».
Όπως είπε ο Γιώργος Μαρινάκης, υπάρχει έτοιμη ήδη σχετική μελέτη που αφορά στην τοποθέτηση 7.500 λαμπτήρων σε όλο τον καποδιστριακό δήμο αλλά και στους οικισμούς, κυρίως της Λάππας, με προοπτική η μελέτη αυτή να επεκταθεί εφόσον διαπιστωθεί ότι είναι συμφέρουσα.
«Εμείς είμαστε ο δήμος που έχουμε κάνει ήδη πλήρη μελέτη για 7.800 λαμπτήρες. Η μελέτη αφορά όλο τον τέως δήμο Ρεθύμνου και τα μεγάλα χωριά των άλλων περιοχών -από τη Λάππα είναι περισσότερα χωριά- ωστόσο το μεγαλύτερο μέρος του μητροπολιτικού δήμου το έχουμε καλύψει. Βέβαια μπορούμε να επεκτείνουμε τη μελέτη αυτή και σε άλλους οικισμούς εφόσον βέβαια είναι συμφέρον».