Την παρέμβαση της εισαγγελέως του Αρείου Πάγου προκάλεσε, σύμφωνα με διαρροές, η ποινή της κοινωνικής εργασίας που επιβλήθηκε σε βάρος των τριών μαθητών του 1ου Γυμνασίου Ρέθυμνου, που συμμετείχαν σε κατάληψη του σχολείου τους τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Σύμφωνα με τις πληροφορίες η κ. Ξένη Δημητρίου παρήγγειλε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ρεθύμνου να αιτηθεί στο δικαστήριο ανηλίκων την άρση ή τη μετατροπή του αναμορφωτικού μέτρου παροχής κοινωνικής εργασίας που επιβλήθηκε στους τρεις ανήλικους μαθητές.
Σύμφωνα με την εισαγγελική λειτουργό το μέτρο αυτό καταστρατηγεί την αρχή της αναλογικότητας, λαμβανομένου υπόψη αφ’ ενός των συνθηκών που φέρεται ότι τελέστηκε η πράξη για την οποία δικάστηκαν και αφ’ έτερου της προσωπικότητας και της ανηλικότητας των νεαρών.
Υπενθυμίζεται ότι χθες για το θέμα πήρε θέση και το υπουργείο Παιδείας τονίζοντας σε ανακοίνωση του μεταξύ άλλων ότι ήταν απαράδεκτη η αντιμετώπιση των μαθητών από την πλευρά του διευθυντή του σχολείου, που προκάλεσε την εισαγγελική παρέμβαση, χωρίς να έχουν διαπιστωθεί φθορές εντός του σχολείου».
Η πρόεδρος της ΕΛΜΕ Ρεθύμνου Δέσποινα Νικολάου σε δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» τόνισε πως το υπουργείο έπρεπε να πάρει θέση απέναντι σε αυτό το θέμα και η παρέμβαση του χαρακτηρίζεται, όπως είπε, κατά μια έννοια θετική, ωστόσο, όπως υπογράμμισε, το ζητούμενο είναι να σταματήσει η ποινικοποίηση των καταλήψεων και να βρεθούν άλλοι τρόποι αντιμετώπισης του προβλήματος, χωρίς σε καμία περίπτωση όπως επισημαίνει να παραπέμπονται στα δικαστήρια παιδιά.
«Η παρέμβαση του υπουργείου Παιδείας είναι μια θετική εξέλιξη ωστόσο το θέμα είναι ότι δεν θα έπρεπε να είχαν φτάσει τα πράγματα σε αυτό το στάδιο. Το υπουργείο έπρεπε να πάρει θέση για το θέμα που προέκυψε αλλά και για τον ίδιο τον νόμο. Να απαντήσει δηλαδή αν συμφωνεί ή όχι με την παραπομπή μαθητών στα δικαστήρια. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με την έννοια ότι πρόκειται απλά για δηλώσεις. Εμείς αυτό που θέλουμε είναι έργα και συγκεκριμένα αλλαγή της νομοθεσίας σε ότι αφορά την ποινικοποίηση των καταλήψεων. Δεν έπρεπε εξαρχής να φτάσουν τα παιδιά στα δικαστήρια και να καταδικαστούν. Τουλάχιστον ελπίζουμε όλο αυτό να λειτουργήσει αποτρεπτικά στο μέλλον σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις. Πρέπει με άλλο τρόπο να λύνεται το πρόβλημα των καταλήψεων και σε καμία περίπτωση με την παραπομπή παιδιών στη δικαιοσύνη. Μακάρι να λήξει το θέμα εδώ» είπε.