Στο Ρέθυμνο θα παραμείνει και τη νέα αγωνιστική σεζόν ο Μιχάλης Καμπερίδης, καθώς οι «κεραμιδί» έχουν συμφωνήσει σε όλα με την ΑΕΚ για την επέκταση του δανεισμού για ακόμα έναν χρόνο. Σούπερ γραμμή ψηλών θα έχει στη διάθεσή του ο Τόνι Κωνσταντινίδης.
Οι Ρεθεμνιώτες πίστευαν και πιστεύουν πάρα πολύ στις δυνατότητες του Μιχάλη Καμπερίδη και από την πρώτη στιγμή είχαν ξεκαθαρίσει πως το ρόστερ θα έχει μία θέση για τον 22χρονο, ύψους 2.05, πάουερ φόργουορντ. Βέβαια, μόνο εύκολη δεν ήταν η υπόθεση επέκτασης του δανεισμού του από την ΑΕΚ. Οι διοικούντες της ρεθεμνιώτικης ΚΑΕ, όμως, έδειξαν υπομονή και συνάμα επιμονή και βγήκαν κερδισμένοι.
Στις αρχικές σκέψεις του Γιούρι Ζντοβντς ήταν να τον πάρει μαζί του στην προετοιμασία της «Ένωσης» στην Σλοβενία και στη συνέχεια να αποφασίσει για τον αν θα τον διατηρήσει στο ρόστερ της. Κάτι τέτοιο τελικά δεν θα συμβεί και ο Μιχάλης Καμπερίδης θα βρίσκεται την 17η Αυγούστου στην επίσημη «πρώτη» του Ρεθύμνου. Απομένουν μικρές λεπτομέρειες για να ολοκληρωθεί η συμφωνία των δύο πλευρών και να ανακοινωθεί η επέκταση του δανεισμού του.
Ο 22χρονος πάουερ φόργουορντ ήταν ο μεγάλος άτυχος της περυσινής χρονιάς. Στο εκτός έδρας παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής (Σάββατο 17 Οκτωβρίου) απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, υπέστη ολική ρήξη χιαστού και έχασε το υπόλοιπο της σεζόν. Η αποθεραπεία του εξελίχθηκε πάρα πολύ καλά και το τελευταίο διάστημα προπονείται εντατικά για να καλύψει το χαμένο έδαφος και να γυρίσει 100% έτοιμος στις υποχρεώσεις του Ρεθύμνου.
Με την παραμονή του Μιχάλη Καμπερίδη, ο Τόνι Κωνσταντινίδης διαθέτει μία… γραμμή ψηλών για όλα τα γούστα. Φιτζπάτρικ και Καμπερίδης στο «4», Κράβιτς, Έντουαρντς και Κώττας στο «5». Ο Κύπριος τεχνικός θα μπορεί να χρησιμοποιεί αρκετά σχήματα, μιας και εκτός του Κώττα οι υπόλοιποι αθλητές είναι ικανοί να δώσουν λύσεις και στις 2 θέσεις.
Εντείνονται οι προσπάθειες στον Εθνικό με φόντο την Α1
Οι διεργασίες στον Εθνικό για την οριστική απόφαση της συμμετοχής του ή όχι στην Α1 ξεκίνησαν και αναμένεται να κορυφωθούν τις επόμενες ημέρες. Η Κηφισιά αποχώρησε από τη «μεγάλη» κατηγορία και τη νέα σεζόν θ’ αγωνιστεί στη Β’ Εθνική.
Ο Εθνικός, ως 4ος της περυσινής Α2, είναι ο πρώτος επιλαχών για την θέση και οι άνθρωποι της ομάδας έχουν ξεκινήσει τις προσπάθειες για την εύρεση των οικονομικών πόρων που θα στηρίξουν αυτήν την προσπάθεια. Η ομάδα του Πειραιά έχει μπροστά της την τεράστια πρόκληση της συμμετοχής για 1η φορά στην ιστορία της στην Α1 και απομένει να δούμε αν… το όνειρο θα γίνει πραγματικότητα.