Έως τις 3 Απριλίου θα συνεχίσουν να εκτελούν τα καθήκοντα τους στην υπηρεσία καθαρότητας του δήμου Ρεθύμνου 29 συμβασιούχοι καθαριότητας, μετά τη χθεσινή απόφαση του δικαστηρίου στα ασφαλιστικά μέτρα που είχαν καταθέσει.
Ο Αριστοτέλης Μερακούλιας, δικηγόρος των 29 συμβασιούχων που είχαν καταθέσει ασφαλιστικά μέτρα ανέφερε: «Ουσιαστικά εκδικάσαμε τη δεύτερη φάση των ασφαλιστικών μέτρων. Πήγαμε πολύ καλά, μας χορηγήθηκε προσωρινή διαταγή μέχρι 3 Απριλίου, τουλάχιστον να μείνουν στη θέση εργασίας τους και να μην μείνει ο δήμος χωρίς άτομα στην καθαριότητα και να εξυπηρετηθεί το αγαθό της δημόσιας υγείας. Θα σκεφτούμε τις επόμενες ενέργειες, θα συνομιλήσουμε με τον δήμο και με τις αρχές για να δούμε τι θα γίνει με αυτούς τους ανθρώπους και την ομηρία που βιώνουν καθώς η προκήρυξη 3Κ δεν βγάζει οριστικά αποτελέσματα και οι άνθρωποι αναγκάζονται να προσφεύγουν στα δικαστήρια συνεχόμενα για να κρατάνε τη θέση εργασίας τους και να καταβάλλεται ο μισθός τους».
Οι συμβασιούχοι επιμένουν να ζητούν τη στήριξη του δήμου Ρεθύμνου, διεκδικώντας μόνιμη εργασία τονίζοντας πως καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες.