Η ημέρα των Χριστουγέννων είναι πολύ κοντά και ο Θεατρικός Περίπλους για μια ακόμα χρονιά μας κρατάει συντροφιά αυτές τις γιορτινές μέρες! Η «Ειρήνη» του Αριστοφάνη, που τόσο αγκαλιάσατε όλοι, θα μας περιμένει στη σκηνή για να ολοκληρώσει τον κύκλο της για το 2015. Ο Περίπλους έχει βάλει τα καλά του και θα μας υποδεχτεί για δύο ακόμα φορές την προπαραμονή και την Παραμονή των Χριστουγέννων! Μην χάνετε καιρό! Κρατήστε τώρα τις θέσεις σας και κάντε το πιο χαρούμενο δώρο στα παιδιά σας και στις καρδιές σας! Ελάτε να στείλουμε όλοι, μαζί με τον θίασο του Θεατρικού Περίπλου το μήνυμα της «Ειρήνης» και να γιορτάσουμε για τα απλά και καθημερινά δώρα που μας στέλνει η ζωή!
Παραστάσεις: 23 και 24 Δεκεμβρίου, ώρα έναρξης: 7:00 μ.μ., τηλέφωνο κρατήσεων: 6945458516.
Η «Ειρήνη» θα συνεχιστεί και τη νέα χρονιά: Από 16 έως και 30 Ιανουαρίου κάθε Σάββατο και Κυριακή.
Ελάτε να υποδεχτούμε το 2016 με «Έν ξυπνητόν όνειρον…»
Ενώ η Παιδική Σκηνή θα βρίσκεται σε διακοπές, στην Κεντρική Σκηνή έχει ετοιμαστεί ένα ταξίδι σε μια άλλη εποχή. Η Μαρία Καντιφέ θα μοιραστεί μαζί μας τρία διηγήματα του μεγάλου Έλληνα λογοτέχνη, Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη («Άνθος του γιαλού», «Ο έρωτας στα χιόνια», «Η Σταχομαζώχτρα»).
Πρόκειται για ένα χριστουγεννιάτικο θεατρικό αναλόγιο, όπου η αφήγηση εναλλάσσεται με τη δράση μέσα στο πολύ ζεστό κλίμα που έχει δημιουργηθεί στη σκηνή του Θεατρικού Περίπλου. «Καρδιά του Χειμώνος… Αης Βασίλης…Φώτα… Παραμοναί….». Η ατμόσφαιρα και ο λόγος του Σκιαθίτη λογοτέχνη μαζί με την ξεχωριστή ερμηνεία της Μαρίας Καντιφέ, δημιουργούν στην σκηνή μια ζεστή αγκαλιά, σαν μια ανάμνηση από κάποια περασμένα Χριστούγεννα ενός άλλου καιρού…
Ελάτε να ζήσουμε έτσι γλυκά τις τελευταίες ημέρες της χρονιάς και να υποδεχτούμε τη νέα με «Έν ξυπνητόν όνειρον…».
Σκηνοθεσία: Θωμάς Καντιφές.
Παραστάσεις: 28, 29, 30 Δεκεμβρίου και 1, 2, 3 Ιανουαρίου, ώρα έναρξης: 9:00 μ.μ., τηλέφωνο κρατήσεων: 6945458516.
Θεατρικός Περίπλους