Μια ακόμα έγκριση χρηματοδότησης έλαβε ο δήμος Αγίου Βασιλείου από την Περιφέρεια Κρήτης, ύψους 163.000 ευρώ. Η πίστωση την οποία ενέκρινε ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταυρός Αρναουτάκης αφορά:
– Φωτισμό στις τοπικές κοινότητες δήμου Αγίου Βασιλείου
– Προμήθεια σκυροδέματος (μπετόν) 300 κμ για την τοπική κοινότητα Αγίας Γαλήνης.
– Συντήρηση αίθουσας πολιτιστικού συλλόγου Αγίας Γαλήνης με τη μελέτη να περιλαμβάνει προμήθεια και τοποθέτηση πλακιδίων, τοποθέτηση ειδών υγιεινής, χρωματισμούς, κουφώματα, ηλεκτρικές συσκευές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.
«Ο δήμαρχος Αγίου Βασιλείου Γιάννης Ταταράκης ευχαρίστησε θερμά τον κ. Αρναουτάκη για την άμεση ανταπόκριση του σε ένα ακόμα αίτημα του δήμου. Αξίζει να σημειωθεί ότι μεταξύ του περιφερειάρχη Σταύρου Αρναουτάκη και του δημάρχου Γιάννη Ταταράκη έχει αναπτυχθεί μια σχέση αγαστής, αποδοτικής και αποτελεσματικής συνεργασίας, που είναι βασισμένη στην αμοιβαία εμπιστοσύνη και την ειλικρίνεια, η οποία αποδίδει καρπούς με απτά και μετρήσιμα αποτελέσματα για τους δημότες του δήμου Αγίου Βασιλείου», αναφέρεται σε ανακοίνωση του δήμου.