Η δημοτική επιχείρηση πρόκειται να θέσει άμεσα σε εφαρμογή τον σχεδιασμό για την εγκατάσταση ταχυδιυλιστηρίου στα όρια των περιοχών Πλατανιά-Άδελε, καθώς σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΡ, μετά τις επαφές των τελευταίων ημερών επήλθε συμφωνία για τον χώρο, όπου θα τοποθετηθούν τα μηχανήματα.
Πρόκειται για μια επένδυση ύψους 500.000 ευρώ περίπου, η οποία προβλέπει την τοποθέτηση ταχυδιυλιστηρίου, μέσω του οποίου το αρδευτικό νερό από το Φράγμα Ποταμών θα καταλήγει στο δίκτυο της ΔΕΥΑΡ και μετά από ειδική επεξεργασία θα μετατρέπεται σε πόσιμο και θα τροφοδοτούνται με επιπλέον ποσότητες οι περιοχές που αντιμετωπίζουν προβλήματα.
Στην ουσία πρόκειται για «εναλλακτικό σενάριο» υδροδότησης καταρχήν της πόλης του Ρεθύμνου και της ευρύτερης περιοχής του Πλατανιά, ενώ με παρεμβάσεις που σχεδιάζεται να γίνουν θα καλύπτεται σχεδόν το σύνολο του παραλιακού μετώπου, από το κέντρο έως την Σκαλέτα. Το εναλλακτικό δίκτυο υδροδότησης θα τίθεται σε λειτουργία σε περιπτώσεις βλαβών ή μειωμένης τροφοδότησης του δικτύου ύδρευσης από τη λίμνη του Κουρνά.
Σημειώνεται ότι το έργο της εγκατάστασης του ταχυδιυλιστηρίου δεν θα έχει μόνιμο χαρακτήρα, καθώς ανάλογα με τις ανάγκες που μπορεί να υπάρξουν μακροπρόθεσμα σε άλλες περιοχές, τα μηχανήματα είναι δυνατό να μετακινηθούν και να εξυπηρετηθούν και άλλα προβληματικά σημεία.
Ο πρόεδρος της ΔΕΥΑΡ, Άγγελος Μαλάς, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ανέφερε ότι η εγκατάσταση υποδοχής των υδάτινων πόρων από το Φράγμα Ποταμών είναι εφικτό να τεθεί σε λειτουργία την επόμενη καλοκαιρινή περίοδο: «Πρόκειται για εναλλακτικό σενάριο υδροδότησης, το οποίο παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση που δεν υπάρχουν οι απαραίτητες ποσότητες από τον Κουρνά ή αντιμετωπίζουμε κάποια βλάβη, καθώς θα δεχόμαστε περίπου 7.000-8.000 κυβικά νερού την ημέρα. Είναι απαραίτητο η πόλη να έχει εφεδρικά σενάρια τροφοδότησης, ώστε όταν σφάλλει το ένα δίκτυο να υπάρχει η δυνατότητα λειτουργίας του άλλου, προκειμένου να εξασφαλίζεται η ροή νερού.
Η εγκατάσταση μπορεί να είναι στον Πλατανιά, αλλά θα τροφοδοτείται κυρίως η πόλη του Ρεθύμνου και με μικρές παρεμβάσεις θα μπορεί να τροφοδοτείται όλο το παραλιακό δίκτυο έως τη Σκαλέτα, όπου υπάρχουν μεγάλες ανάγκες ύδρευσης το καλοκαίρι. Σε πρώτη φάση έτσι κι αλλιώς θα τροφοδοτείται ένα τμήμα του παραλιακού μετώπου, όμως όταν θα γίνει η επέκταση θα μπορεί να υπάρχει ροή σε όλο το δίκτυο της παραλίας του Ρεθύμνου. Εκτιμώ ότι την επόμενη καλοκαιρινή σεζόν η εγκατάσταση θα είναι έτοιμη».
Προσπάθειες για τη συνολική
αντιμετώπιση των προβλημάτων υδροδότησης
Ο κ. Μαλάς επεσήμανε ότι η ΔΕΥΑΡ σκοπεύει να εκπονήσει σχέδιο για την συνολική αντιμετώπιση των προβλημάτων ομαλής υδροδότησης, που παρουσιάζονται αρκετά συχνά στην πόλη και στους οικισμούς, ιδιαίτερα σε περιόδους αιχμής και αυξημένης ζήτησης νερού.
«Είμαστε σε διαδικασία εκπόνησης ενός master plan για τη διαχείριση των υδάτινων πόρων. Θα κάνουμε αποτύπωση όλου του δικτύου ύδρευσης με λεπτομέρεια, ώστε να μπορεί να γίνει βελτιστοποίηση χρήσης. Το επόμενο τεχνικό πρόγραμμα της ΔΕΥΑΡ θα βασίζεται και σε αυτό, ώστε και οι δημότες να εξυπηρετούνται και η επιχείρηση να μπορεί να λειτουργεί ορθολογικά» κατέληξε ο πρόεδρος του Δ.Σ. της δημοτικής επιχείρησης.
Β.Σ.