Στην Αθήνα βρίσκεται σήμερα η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου όπου θα έχει συνάντηση με τη νέα διοίκηση του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ προκειμένου για μια ακόμα φορά να παρουσιάσει το μάστερ πλαν που αφορά στον σχεδιασμό της περιφέρειας για την αξιοποίηση της Σχολής Ασωμάτων.
Η έγκριση του οργανισμού είναι απαραίτητη γνωστό να προχωρήσει η παραχώρηση εκτάσεων της Σχολής από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στην περιφέρεια και τον δήμο Αμαρίου για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε στις σχεδιαζόμενες παρεμβάσεις.
Υπενθυμίζεται ότι ο σχεδιασμός για την αναβάθμιση της Σχολής Ασωμάτων περιλαμβάνει τη δημιουργία Πρότυπου Ερευνητικού Κέντρου Κρήτης αλλά και Κέντρου Γενετικής Βελτίωσης με αντικείμενο την αιγοπροβατοτροφία. Επιπλέον, περιλαμβάνει την ίδρυση Σχολής Κτηνοτρόφων, όπου θα παρέχεται εκπαίδευση σε νέους αγρότες και παράλληλα θα προσφέρεται για μεταπτυχιακή εργασία Ελλήνων και ξένων φοιτητών.
Η παραχώρηση της Σχολής Ασωμάτων στην Περιφέρεια Κρήτης θα συμβάλει στην ενίσχυση του πρωτογενή τομέα, μέσω του οποίου θα δοθεί αναπτυξιακή ώθηση στην ευρύτερη περιοχή του Αμαρίου αλλά και του νομού Ρεθύμνου, μιας και η γεωργία και η κτηνοτροφία είναι οι κλάδοι με τους οποίους απασχολείται το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.