Το πρόγραμμά του για τον δήμο Ρεθύμνου καθώς και τους έως τώρα υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους, παρουσίασε χθες το βράδυ ο επικεφαλής της δημοτικής κίνησης «Ρέθυμνο-Ενεργοί Πολίτες», Σταύρος Βουρβαχάκης.
Ο υποψήφιος δήμαρχος ευχαρίστησε τον κόσμο που ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή του και παρευρέθηκε στην προεκλογική του εκδήλωση, ενώ όπως τόνισε η παράταξη της οποίας ηγείται, είναι μια παράταξη κυριολεκτικά ανεξάρτητη, δεν εξαρτάται και δεν βασίζεται σε κανένα κόμμα παρά μόνο στους πολίτες, στην τοπική κοινωνία.
Όπως ανέφερε ο κ. Βουρβαχάκης, το πρόγραμμα του συνδυασμού είναι θεμελιωμένο στους εξής τέσσερις βασικούς πυλώνες:
1) Στη στήριξη των ευπαθών κοινωνικών ομάδων του δήμου με την εφαρμογή κοινωνικών πολιτικών για την καταπολέμηση των κοινωνικών ανισοτήτων και την ενίσχυση της κοινωνικής αλληλεγγύης.
2) Στην αποτελεσματική αντιμετώπιση των προβλημάτων της καθημερινότητας των δημοτών (κυκλοφοριακό, καθαριότητα, νερό κ.λπ.) τόσο στην πόλη όσο και στους οικισμούς με στοχευμένες παρεμβάσεις.
3) Στην τοπική ανάπτυξη και παραγωγική ανασυγκρότηση με στόχο μια βιώσιμη τοπική οικονομία που θα εκμεταλλεύεται τα τοπικά συγκριτικά πλεονεκτήματα, με ταυτόχρονο σεβασμό στον άνθρωπο, στο φυσικό περιβάλλον και στις επόμενες γενιές.
4) Στη λήψη μέτρων στήριξης της παιδείας, του αθλητισμού και του πολιτισμού τόσο στην πόλη όσο και στους οικισμούς.
Αναλύοντας τις προτάσεις της δημοτικής κίνησης ανά τομέα, ανέφερε:
Το πρόγραμμα για την Κοινωνική Πολιτική, προβλέπει μεταξύ άλλων:
Μείωση κατά 50% των δημοτικών τελών στα άτομα ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% και πάνω, καθώς και στις λοιπές ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, μείωση του συντελεστή Τέλους Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) στο στο 0,25 τοις χιλίοις ανά τετραγωνικό μέτρο, πρόσβαση των ατόμων με ειδικές ανάγκες σε όλα τα δημοτικά κτήρια, εγκατάσταση και χρήση δωρεάν δημοτικής ψηφιακής εφαρμογής για Smart Phone, δωρεάν δημόσιο Wi-Fi για να υπάρχει η δυνατότητα γενικευμένης χρήσης κινητών και ηλεκτρονικών υπολογιστών από τους δημότες.
Επίσης, συνεργασία του δήμου και του Εμπορικού Συλλόγου, για την έκδοση ειδικής κάρτας εκπτώσεων 20% σε νοικοκυριά με χαμηλά εισοδήματα και ευπαθείς ομάδες, ανασύσταση της δημοτικής αστυνομίας, δημιουργία πλήρως εξοπλισμένου δημοτικού κτηνιατρείου, δημιουργία καταφυγίου αδέσποτων ζώων και ζώων συντροφιάς.
Αναφέρθηκε, επίσης, σε: αγορά μεγάλου λεωφορείου 50 θέσεων για τις ανάγκες των μετακινήσεων των ομάδων των αθλητικών μας συλλόγων, των ΚΑΠΗ, των σχολείων, σε εκσυγχρονισμό του Κοινωνικού Μαγειρείου (δομής παροχής συσσιτίου,) αναβάθμιση του συστήματος λειτουργίας της δημοτικής δομής «Βοήθεια στο Σπίτι» με πρόσληψη μόνιμου προσωπικού, στήριξη και διεύρυνση δομών, όπως οι βρεφονηπιακοί και παιδικοί σταθμοί και τα Κέντρα Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων (ΚΑΠΗ). Πρόσθεσε, επίσης, ότι βασικό μέλημα της παράταξης είναι και η υπεράσπιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων του δήμου και της Δ.Ε.Υ.Α.Ρ και η αποκατάσταση των αδικιών που έχουν διαπραχθεί σε βάρος τους.
Σε ό,τι αφορά την οικονομική διαχείριση και διαφάνεια του δήμου ο κ. Βουρβαχάκης ανέφερε ότι: «Προτεραιότητες της δημοτικής μας παράταξης για την οικονομική διαχείριση και διαφάνεια του δήμου είναι: η μέγιστη δυνατή αξιοποίηση και καλύτερη διαχείριση των υφιστάμενων εθνικών και ευρωπαϊκών πόρων και η αναζήτηση νέων χρηματοδοτικών εργαλείων, η εξασφάλιση ανοικτών και διαφανών διαδικασιών σε όλα τα στάδια της οικονομικής διαχείρισης, η εγκατάλειψη πρακτικών που έχουν σαν αποτέλεσμα την κακή χρήση των ιδίων πόρων, το νοικοκύρεμα των οικονομικών του δήμου με παράλληλη παροχή ποιοτικών υπηρεσιών με το μικρότερο δυνατό κόστος για τους δημότες».
Όπως ανέφερε ο υποψήφιος δήμαρχος, για την επίλυση του πολύ σημαντικού θέματος του πολεοδομικού σχεδιασμού του δήμου «η δημοτική μας παράταξη προβλέπει στο πρόγραμμά της την έναρξη των διαδικασιών για την κατάρτιση Τοπικού Χωρικού Σχεδίου (ΤΧΣ) εντός των διοικητικών ορίων του δήμου Ρεθύμνου. Το νομικό πλαίσιο του 2014 και μετά (Ν.4269/14, Ν.4325/14, Ν.4447/16,ΠΔ 90/18 κ.λπ.) μας δίνει τα απαραίτητα εργαλεία. Μόνο με την κατάρτιση Τοπικού Χωρικού Σχεδίου (ΤΧΣ) μπορούν να επιλυθούν οριστικά χρονίζοντα προβλήματα, όπως η πολεοδομική ενότητα «Περιβολίων» και ο καθορισμός ορίων οικισμών που εγκρίθηκαν με διοικητικές πράξεις από αναρμόδια όργανα».
Αναφερόμενος στην ακτοπλοϊκή σύνδεση του Ρεθύμνου, ο κ. Βουρβαχάκης είπε μεταξύ άλλων ότι: «Το Ρέθυμνο μπορεί και πρέπει να έχει δικό του καράβι, γι’ αυτό και η δημοτική μας παράταξη θα προσπαθήσει με πράξεις και όχι με λόγια, να δώσει τέλος σε αυτόν τον αποκλεισμό του λιμανιού μας, να δώσει τη χαρά σε όλους τους συμπολίτες μας» και ανέλυσε το πρόγραμμα της δημοτικής κίνησης, το οποίο μεταξύ άλλων περιλαμβάνει, όπως είπε, δημιουργία δημοτικής ή διαδημοτικής ναυτιλιακής επιχείρησης με σκοπό την αγορά και εκμετάλλευση επιβατικού πλοίου.
Παράλληλα, ανέφερε το σχέδιο της παράταξης για ανάπτυξη της κρουαζιέρας, ανάδειξη του Παλιού Λιμανιού, προστασία του προσήνεμου μόλου κ.λπ.
Για τα προβλήματα των οικισμών, είπε ότι πρέπει να αντιμετωπιστούν άμεσα τα προβλήματα ύδρευσης, άρδευσης και αγροτικής οδοποιίας, να υπάρξει μέριμνα για τη σήμανση, το φωτισμό, την καθαριότητα και την διαμόρφωση συγκοινωνιακών δικτύων μεταξύ των οικισμών.
Αναφέρθηκε, επίσης, στα δημοτικά ακίνητα λέγοντας ότι πρέπει οπωσδήποτε να καταγραφούν στο σύνολο τους και να αξιοποιηθούν.
Σε ό,τι αφορά τον τομέα τουρισμού ανέφερε ο υποψήφιος δήμαρχος μεταξύ άλλων ότι ο δήμος είναι ανάγκη να προχωρήσει σε αναπτυξιακό σχεδιασμό για την διασύνδεση του πρωτογενούς τομέα με τον τουρισμό αξιοποιώντας τους διαθέσιμους πόρους και δημιουργώντας νέες δομές εξασφαλίζοντας πολλαπλασιαστικά οφέλη για την τοπική κοινωνία όπως, επίσης, και δημιουργία στον δήμο γραφείου που θα είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ πόλης, οικισμών και τουριστικών μονάδων…
Αναφερόμενος στο κυκλοφοριακό πρόβλημα του δήμου, ο κ. Βουρβαχάκης είπε μεταξύ άλλων ότι: πρέπει να υλοποιηθεί ο νότιος περιφερειακός άξονας, να γίνουν έργα στις γειτονιές για την δημιουργία θέσεων πάρκινγκ, καθώς και δημιουργία θέσεων στάθμευσης στις τρείς εισόδους της πόλης.
Μίλησε επίσης για οργάνωση μιας λειτουργικής αστικής συγκοινωνίας.
Στο ζήτημα της καθαριότητας, ανέφερε ότι η δημοτική του παράταξη υποστηρίζει τον δημόσιο χαρακτήρα των υπηρεσιών καθαριότητας του δήμου και μεταξύ άλλων προτείνει: Εκσυγχρονισμό των απορριμματοφόρων με βάρος στους κινητούς σταθμούς μεταφόρτωσης, αγορά σύγχρονων μηχανημάτων σάρωσης, ακτοκαθαριστήρων, πλυντηρίων κάδων κ.λπ., υπογειοποίηση των κάδων σε όλη την παραλία και την παλιά πόλη.
Όπως ανέφερε ο υποψήφιος δήμαρχος, το πρόγραμμα της παράταξης για την παιδεία, προβλέπει ανάμεσα σε άλλα: Αξιοποίηση της δημοτικής περιουσίας σε όλη την έκταση του δήμου για την δημιουργία σχολείων και εκπαιδευτικών δομών, μακροπρόθεσμο σχεδιασμό για την ίδρυση νέων σχολείων, διεκδίκηση περισσοτέρων πόρων από το κεντρικό κράτος για να εξασφαλιστεί η λειτουργία και η συντήρηση των σχολικών μονάδων, στατικό έλεγχος όλων των σχολικών κτιρίων και των παιδικών σταθμών σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Στον τομέα αθλητισμού, το πρόγραμμα προβλέπει: καταγραφή των αθλητικών υποδομών του δήμου και ολοκληρωμένο πρόγραμμα αξιοποίησής τους, αναβάθμιση της δημοτικής επιτροπής αθλητισμού και στήριξη του μαζικού αθλητισμού, δημιουργία σύγχρονου σταδίου ικανού για διεθνείς αγώνες στο δημοτικό αθλητικό κέντρο Γάλλου, άμεση δημοπράτηση για τη δημιουργία εξεδρών σε γήπεδα Μισιρίων και Σοχώρας.
5) Βελτιωτικές παρεμβάσεις σε γήπεδα Αρμένων, Ατσιποπούλου κ.λπ.
Για τον πολιτισμό, το πρόγραμμα της παράταξης έχει ως κύριους στόχους: την προβολή της πολιτισμικής ιδιαιτερότητας και του πολιτιστικού παρελθόντος, τη δυναμική εξωστρέφεια της πόλης, τη φροντίδα και την στήριξη όλων των πρωτογενών δημιουργικών δυνάμεων και το πρόγραμμα προτείνει μεταξύ άλλων: την ανάδειξη του δήμου Ρεθύμνου σε Μαρτυρικό δήμο με ΦΕΚ και την δημιουργία Μουσείου Αντίστασης, την ανάδειξη των Αρχαιολογικών χώρων Αργυρούπολης – Αρμένων ούτως ώστε να δημιουργηθεί με την Ελεύθερνα ένα επισκέψιμο τρίγωνο από ντόπιους και ξένους, την καταγραφή και ανάδειξη των μοναστηριών του δήμου μας και των Βυζαντινών εκκλησιών σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνης,την κατασκευή ενός συνεδριακού – πολιτιστικού κέντρου, την αξιοποίηση του κτιρίου των παλαιών φυλακών στη Φορτέτσα.
Για το Ρεθεμνιώτικο Καρναβάλι ανέφερε ότι πρέπει να γίνουν μερικές διορθωτικές παρεμβάσεις, όπως: Θέσπιση θέσης καλλιτεχνικού διευθυντή στην ΚΕΔΗΡ, υπεύθυνου για τον συντονισμό του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού, ασφάλεια καρναβαλιού και περιφρούρηση στην μεγάλη παρέλαση, αναβάθμιση του διαδικτυακού ιστότοπου του Ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού, συνεργασία με το ΤΕΙ Μουσικής Τεχνολογίας και Ακουστικής για τα θέματα του ήχου.
Πρόσθεσε επίσης ότι πρέπει να εξασφαλιστεί η διαφάνεια στην λειτουργία της ΚΕΔΗΡ με την σύνταξη κάθε χρόνο αναλυτικών οικονομικών απολογισμών για το καρναβάλι. Στους οικονομικούς αυτούς απολογισμούς θα πρέπει, όπως τόνισε, να αναγράφονται αναλυτικά τόσο οι δαπάνες του Καρναβαλιού όσο και οι πηγές χρηματοδότησης και οι χορηγίες.
Υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι
Οι 36 υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι τους οποίους ανακοίνωσε ο κ. Βουρβαχάκης για το ψηφοδέλτιο του συνδυασμού, είναι με αλφαβητική σειρά οι παρακάτω:
1) Ανυφαντάκη Μαρίνα – Ιδιοκτήτρια κομμωτηρίου
2) Αποστολάκης Αντώνιος – Αγρότης
3) Ασπρομάτης Άγγελος – Λιμενεργάτης
4) Βακιρτζή Παρασκευή – Νηπιαγωγός
5) Βαμβουκάκης Κων/νος-Μηχανικός Αεροσκαφών-Επιχειρηματίας
6) Βασσάλος Κώστας – Απασχολούμενος στον τουριστικό τομέα
7) Βοσκάκη-Παγώνη Ερασμία-Συνταξιούχος
8) Βουρβαχάκης Ιερώνυμος-Απόστρατος Αξιωματικός Πολεμικής Αεροπορίας-Λαογράφος
9) Γαβαλάκης Ιωάννης – Ιδιωτικός Υπάλληλος
10) Δάνδολος Κωνσταντίνος-Ηλεκτρονικός στην ΕΡΤ
11) Δημητράκης Στέφανος – Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης
12) Δογάνη-Περπυράκη Μαίρη – Οικιακά
13) Δραμιτινός Μάνος – Οικονομολόγος
14) Δρυγιαννάκη Αντωνία – Ξενοδοχοϋπάλληλος
15) Ζωγραφάκη Σοφία – Διαδικτυακό Μάρκετινγκ
16) Θεοδοσόπουλος Ευάγγελος – Εκπαιδευτής Οδηγών Αυτοκινήτων και Μοτοσικλετών
17) Καλαϊτζάκη Ελένη-Ιδιωτικός υπάλληλος
18) Καλαϊτζάκης Ιωάννης – Ελεύθερος Επαγγελματίας
19) Κασσαπάκη-Αναστασίου Ελένη – Ιδιωτική υπάλληλος
20) Κουμεντάκης Ναπολέων – Τουριστικός οδηγός
21) Κρυοβρυσανάκη Αικατερίνη – Κτηματομεσίτρια
22) Λαμπρίδου Αναστασία – Λογίστρια
23) Λοκος Σπυρίδων – Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης
24) Μιχαηλίδης Γεώργιος – Συνταξιούχος Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
25) Μιχαλιός Γεώργιος – Ιδιωτικός υπάλληλος
26) Μπαρκάτσας Παντελής – Ιδιωτικός υπάλληλος
27) Μπεμπή Κυριακή-Ραδιοφωνική παραγωγός
28) Παγώνης Ιωάννης – Τεχνολόγος Γεωπόνος-Παραγωγός αβοκάντο
29) Παχουντάκη Ελευθερία – Ξενοδοχοϋπάλληλος
30) Περάκη Διαμαντούλα – Ιδιοκτήτρια κομμωτηρίου
31) Πολογιώργη Μαρία – Εργαζόμενη στον τουριστικό τομέα
32) Σταράκης Γεώργιος – Ανεξάρτητος δημοτικός σύμβουλος Ρεθύμνου
33) Τσιγδινός Μιχαήλ – Δικηγόρος
34) Τσιλεδάκης Ιωάννης – Ελεύθερος επαγγελματίας-Σύμβουλος δημοτικής κοινότητας Ρέθυμνου
35) Φωτεινάκη-Νουκάκη Κατερίνα – Φιλόλογος
36) Χριστοφόρου-Σταμαθιουδάκη Ελεάννα – ιδιωτική υπάλληλος – Πτυχιούχος Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων.