Γλυκίσματα νηστίσιμα, φυτά και άλλα χειροποίητα πασχαλινά αντικείμενα φτιαγμένα με κέφι και μεράκι από τα μέλη του Συλλόγου διατέθηκαν χθες προς πώληση. Τα έσοδα φέτος θα δοθούν στο Ειδικό Σχολείο Ρεθύμνου. Η κα Bαρβάρα Σκαρβέλη ιδρυτική πρόεδρος του Σοροπτιμιστικού Ομίλου Ρεθύμνου αναφέρθηκε στην πρωτοβουλία αυτή του συλλόγου, που κάθε χρόνο προσπαθεί να συγκεντρώσει χρήματα για να βοηθήσει συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη: «Με τον ερχομό της ανάστασης του Θεανθρώπου στα πλαίσια του τομέα καλής θέλησης και εκπαίδευσης από το 1995 κάθε Μεγάλη Δευτέρα διοργανώνουμε το πασχαλινό παζάρι, οι φίλες σοροπτιμίστριες με κέφι και μεράκι ετοίμασαν διάφορα νηστίσιμα καλούδια, γλυκά, μαρμελάδες, κουλουράκια, κέικ με πετιμέζι. Μέρος των εσόδων θα δοθούν στο Ειδικό Σχολείο. Από το περσινό παζάρι αγοράσαμε σαράντα σεντόνια και σαράντα μαξιλαροθήκες, τα οποία διαθέσαμε στο Νοσοκομείο. Θέλω να ευχαριστήσω τον δήμαρχο για τη φιλοξενία, τα μέσα ενημέρωσης και τους Ρεθεμνιώτες και τις Ρεθεμνιώτισσες που εδώ και 19 χρόνια είναι συμπαραστάτες στον αγώνα μας, μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε με το ίδιο κέφι και ζήλο».
Εικαστική έκθεση – Σταύρος Περιστεράκης: To be continued
Εικαστική έκθεση με τίτλο «Σταύρος Περιστεράκης: To be continued» διοργανώνουν οι Ημέρες Ρεθύμνου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεών τους, από 1...