Ημέρες άνοιξης, ελπίδας μα κι απόλυτης δικαίωσης ζει ο ΟΚΑ Αρκάδι μέσα από τις επιτυχίες των γυμναστών του, Γιώργου Προβιά και Ανδρέα Σταυρουλάκη.
Οι πρωτιές που σημείωσαν οι δύο αθλητές της ενόργανης γυμναστικής, ήταν αλλεπάλληλες μέσα από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.
Ο Γιώργος Προβιάς αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στις ασκήσεις εδάφους, ενώ κατέλαβε τη 2η θέση στο σύνθετο ατομικό. Στα μετάλλια πάντως, βρέθηκε τόσο για τους κρίκους που πέρυσι είχε καταλάβει την 1η θέση στην κατηγορία των παίδων, όσο στο δίζυγο και το μονόζυγο.
Η επιτυχία του εν λόγω αθλητή γίνεται ακόμη μεγαλύτερη για το γεγονός ότι, φέτος συμμετείχε για πρώτη φορά ως έφηβος κι ανταγωνίστηκε συναθλητές του που ήταν έως και τρία χρόνια μεγαλύτεροί του.
Στην Εθνική ο Προβιάς
Το μεγαλύτερο κέρδος όμως, ήταν η είσοδός του στην εθνική ομάδα μαζί με τους Αντώνη Τανταλίδη και Άγγελο Κοντεσίδη. Πρόκειται για μία μεγάλη τιμή τόσο για τον ίδιο τον αθλητή όσο και για τον σύλλογο που εκπροσωπεί. Οι τρεις τους θα συμμετάσχουν στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής που θα πραγματοποιηθεί στη Σόφια της Βουλγαρίας σε 10 μέρες.
Μάλιστα, το 25% της ελληνικής αποστολής θα αποτελείται από Ρεθυμνιώτες, αφού θα τη συνοδεύουν ο Νίκος Προβιάς που είναι μέλος της Τεχνικής Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, ο Σταύρος Γαλερός που είναι διεθνής κριτής και ο Κωστής Πολιουδάκης σαν προπονητής.
Η επιτυχία δεν είναι μονάχα προσωπική. Ο ίδιος ο Γιώργος Προβιάς ένιωθε τόσο γεμάτος μετά τις πρωτιές που κατέκτησε, δήλωσε χαρακτηριστικά: «Αισθάνομαι μεγάλη χαρά αλλά και υπερήφανος. Είμαι ιδιαίτερα ευτυχισμένος που κατάφερα να εισαχθώ στην εθνική ομάδα καθώς θα εκπροσωπήσω την Ελλάδα αλλά και το Ρέθυμνο».
Στην κορυφή κι ο Ανδρέας Σταυρουλάκης
Στο βάθρο των μεταλλίων, όπως προαναφέραμε είχαμε μία ακόμη λαμπερή παρουσία από το Ρέθυμνο. Ο Ανδρέας Σταυρουλάκης, ο έτερος αθλητής του Αρκαδιού κατέλαβε την 3η θέση στις ασκήσεις εδάφους (ισοβαθμώντας με άλλους δύο αθλητές) όπως επίσης και στο δίζυγο. Και για τον Ανδρέα, αυτή ήταν η πρώτη χρονιά που συμμετείχε σε μεγαλύτερη κατηγορία κι εύλογο ήταν, ο ανταγωνισμός να μοιάζει, πολύ μεγάλος.
Μάλιστα, ο Ανδρέας έκανε πολύ καλή εμφάνιση αφού αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα δύο από τα τρία αγωνίσματα (ασκήσεις εδάφους, δίζυγο) στα οποία έλαβε μέρος, κατέκτησε μετάλλιο. Το άλλο στο οποίο συμμετείχε, ήταν αυτό του ίππου.
Οι νεαροί γυμναστές του ΟΚΑ Αρκάδι απέδειξαν γιατί, πάνω απ’ όλα, μετράει η θέληση για να φτάσει κάποιος να επιτύχει τα πάντα παρά τις παντελείς συνθήκες υποδομών προετοιμασίας.
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά τα αγωνίσματα και τις κατατάξεις μέσα από το πρωτάθλημα στην κατηγορία των εφήβων:
Σύνθετο ατομικό
1. Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης) 80,500
2. Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 72,500
3. Άγγελος Κοντεσίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 71,300
Έδαφος
1. Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 13,000
2. Άγγελος Κοντεσίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 12,600
3. Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης) 12,500
3. Ανδρέας Σταυρουλάκης (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 12,500
3. Ραφαήλ Κέλογλου (Ορφέας Καλαμαριάς) 12,500
Κρίκοι
1. Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης) 13,500
2. Άγγελος Κοντεσίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,000
3. Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 12,700
3. Ντάνιελ Ιορντάνωβ (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,700
Δίζυγο
1. Ντάνιελ Ιορντάνωβ (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,000
2. Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης) 12,700
3. Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 12,400
3. Ανδρέας Σταυρουλάκης (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 12,400
Μονόζυγο
1. Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης) 12,000
2. Άγγελος Κοντεσίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 11,600
3. Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 11,100