Μεταξύ των ταξιδιών της σε Βενετία και Σαγκάη για τη συμμετοχή της στις Εκθέσεις Μπιενάλε των πόλεων αυτών, η Κορεάτισσα καλλιτέχνιδα Μaelee Lee, επισκέφτηκε την Πέμπτη το Ρέθυμνο για να πραγματοποιήσει τα εγκαίνια της έκθεσής της «Περίπατος στην αλήθεια». Η έκθεση διοργανώνεται στο τζαμί Καρά Μουσά Πασά από το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης. Η καλλιτέχνιδα, έργα της οποίας φιλοξενούνται σε γνωστά Μουσεία ανά τον κόσμο, εμπνεόμενη από τον περιπατητικό διαλογισμό του Ινδουισμού και του Βουδισμού, καθώς και από την τελετουργική περιφορά των Μωαμεθανών γύρω από την Μέκκα, δημιούργησε έργα με βασικό θέμα τις ψηλοτάκουνες γόβες. Τα έργα αυτά με σαφείς φεμινιστικές και κοινωνικές παραπομπές καλούν το κοινό σε ένα ταξίδι στη ζωή, που σηματοδοτείται με τη χρήση ανακυκλούμενων υλικών στις δημιουργίες της.
Για τα μηνύματα που θέλει να περάσει μέσα από την τέχνη της μίλησε στα «Ρ.Ν.» η Maelee Lee, τονίζοντας την κοινωνική και πολιτική τους διάσταση προσθέτοντας επίσης πως και ο χώρος στον οποίο γίνεται η έκθεση συμβάλει ουσιαστικά στη σωστή πρόσληψη των μηνυμάτων αυτών. «Η τέχνη μου και όλα μου τα έργα έχουν φεμινιστική διάσταση. Προσπαθώ μέσα από αυτά να τονίσω ότι άνδρες και γυναίκες έχουν ίση αξία, ιδιαίτερα στη σημερινή κοινωνία και παρά τις διαφορές που δυστυχώς παρατηρούνται ακόμα και σήμερα σε ορισμένες κοινωνίες και θρησκείες. Γενικά στη δουλειά μου πραγματεύομαι φεμινιστικά ζητήματα προσπαθώντας όμως πάντα να εμπλέξω στη δημιουργία μου και ζητήματα απλότητας ζωής και σκέψης, καθώς και οικονομίας. Πέρα από το περιεχόμενο των έργων μου, μεγάλη σημασία δίνω και στα μέρη στα οποία πραγματοποιώ εκθέσεις. Κάθε χώρος κουβαλάει τις δικές του αφηγήσεις και αναγωγές. Διαλέγω, λοιπόν, το πού θα κάνω τις εκθέσεις μου με βάση ποιος χώρος θα μπορούσε να υποστηρίξει καλύτερα τα μηνύματα που θέλω να στείλω. Για την έκθεσή μου στο Ρέθυμνο νομίζω ότι αυτό το τζαμί είναι ιδανικό για τις «γυναικείες ψηλοτάκουνες γόβες» που μπορούν να θαυμάσουν και οι γυναίκες σε ένα χώρο απαγορευμένο για αυτές σε ορισμένες χώρες», δήλωσε ειδικότερα η καλλιτέχνιδα από την Κορέα.
Από την πλευρά της η καλλιτεχνική διευθύντρια του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, Μαρία Μαραγκού δήλωσε στην εφημερίδα ότι είναι μεγάλη χαρά για το Μουσείο να φιλοξενεί εκθέσεις διεθνώς αναγνωρισμένων καλλιτεχνών, όπως η Κορεάτισσα και κάλεσε τον κόσμο να επισκεφτεί την έκθεση. «Τελειώνουμε τη σειρά εγκαινίων των εκθέσεων των Κορεατών καλλιτεχνών με ένα πολύ ευχάριστό τρόπο, εγκαινιάζοντας την έκθεση «Περίπατος στην Αλήθεια» της αναγνωρισμένης καλλιτέχνιδος Maelee Lee. Εκτός από την ομορφιά της ίδιας της καλλιτεχνικής δημιουργίας, μεγάλο ενδιαφέρον έχει και ο τρόπος που στήθηκε το έκθεμα μέσα στον συγκεκριμένο χώρο, το Τζαμί Καρά Μουσά. «Οι ψηλοτάκουνες γόβες», στήθηκαν σε μορφή βωμού μέσα στον ίδιο το βωμό του τζαμιού, δημιουργώντας έτσι μια εικόνα θυσίας. Κάναμε έτσι μια ανατροπή, μιας και η καλλιτέχνιδα έχει σαφή φεμινιστικό προσανατολισμό στα έργα της. Η ανατροπή έγκειται στην ανατροπή της παράδοσης της ισλαμικής θρησκείας, σύμφωνα με την οποία οι Ισλαμιστές δεν μπαίνουν με παπούτσια στον λατρευτικό χώρο του τζαμιού και επιπλέον η είσοδος επιτρέπεται μόνο σε άντρες. Στην περίπτωση λοιπόν αυτής της έκθεσης το έργο της καλλιτέχνιδας είναι με τα τακούνια από πεπιεσμένο χαρτί, καλύπτει εννοιολογικά το κενό της παράδοσης και δείχνει ξεκάθαρα τη διεκδίκηση μιας ενισχυμένης θέσης στη σημερινή κοινωνία από την πλευρά των γυναικών». Η Maelee Lee δουλεύει σε Ιαπωνία και Ν. Υόρκη, είναι πολύ καταξιωμένη και αποτελεί πραγματικά μεγάλη χαρά για εμάς να φιλοξενούμε έργα της στην πόλη μας. Καλούμε τους Ρεθεμνιώτες να επισκεφτούν την έκθεση».
Παρούσα στα εγκαίνια και η επιμελήτρια της έκθεσης και καθηγήτρια εικαστικών τεχνών, Θάλεια Βραχοπούλου. Η κύρια Βραχοπούλου επεσήμανε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ότι η αναγνωρισμένης αξίας καλλιτέχνιδα, πέρα από την φεμινιστική διάσταση των έργων της, επικοινωνεί με το κοινό της στέλνοντας ταυτόχρονα το μήνυμα ότι η φύση αναγεννάται, επιλέγοντας ανακυκλούμενα υλικά για τις δημιουργίες της. «Είμαι πολύ χαρούμενη πραγματικά που βρίσκομαι στο Ρέθυμνο και ειδικότερα σε αυτό το τζαμί και την έκθεση την οποία επισκέπτονται ανεμπόδιστα και γυναίκες. Είμαι επίσης πολύ χαρούμενη για το μήνυμα που θέλει να περάσει με τις δημιουργίες της η Maelee Lee για την αλλαγή της κατάστασης που εδώ και αιώνες θέλει τις γυναίκες καθηλωμένες στην σκιά του άνδρα. Καταδεικνύεται μέσα από έργα με τις ψηλοτάκουνες γόβες πως πλέον οι γυναίκες έχουν αρχίσει να βασίζονται στις δυνάμεις τους, παρά τις αναχρονιστικές παραδόσεις κάποιων θρησκειών. Πρόκειται για έργα τέχνης με σαφές κοινωνικό μήνυμα για ισότητα των δύο φιλών. Ταυτόχρονα σαφώς, μιας και η τέχνης είναι πολυεπίπεδη, ο κάθε επισκέπτης μπορεί να αναγνώσει μέσα στα έργα και πολλά θέματα που έχουν να κάνουν με το πόσο πρόσκαιρα είναι όλα. Για τον λόγο αυτό τα παπούτσια είναι φτιαγμένα από χαρτί που είναι σαν υλικό τρωτό. Τέλος, η καλλιτέχνιδα χρησιμοποιώντας πεπιεσμένο χαρτί που έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στέλνει το μήνυμα ότι αναγεννά τη γη και αναδεικνύει τον κύκλο της ζωής. Σίγουρα πρόκειται για μια σπουδαία καλλιτέχνιδα της οποίας το μέλλον προδιαγράφεται ακόμα λαμπρότερο» επεσήμανε.