Έκθεση ζωγραφικής της Μαρίας Σοφίας Κουτσουράκη, με τίτλο «Περί του Ρεθύμνους και όχι μόνο», θα πραγματοποιηθεί από τις 6 έως τις 12 Αυγούστου, στο εργαστήριο της ζωγράφου, Τζάνε Μπουνιαλή 39 (Πεταλάδικα).
Τα εγκαίνια θα γίνουν το Σάββατο, 6 Αυγούστου, στις 11.30. Η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα του Συλλόγου Φίλων του Αρχαιολογικού Μουσείου Ρεθύμνου, που σε ανακοίνωση του αναφέρει: «Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Φίλων του Αρχαιολογικού Μουσείου Ρεθύμνου αποφάσισε να θέσει υπό την αιγίδα του την έκθεση των λευκωμάτων με τίτλο Περί του Ρεθύμνους και όχι μόνο, τα οποία αποτελούν καρπό πολυετούς καλλιτεχνικής δημιουργίας της αγαπητής συμπολίτισσας κ. Μαρίας Σοφίας Κουτσουράκη, καθώς τα έργα αυτά αντανακλούν τη διαχρονική ιστορική πορεία και την ιδιαίτερη φυσιογνωμία του Ρεθύμνου και απηχούν την προσπάθεια ευαισθητοποίησης του κοινού για τα μνημεία, υπό την σκιά των οποίων ζούμε…»
Λίγα λόγια για τα έργα της έκθεσης
Με σινική μελάνη με πένες αποτυπώνει επί 40 χρόνια την πατρίδα της η ζωγράφος. Στο διάστημα αυτό υλοποίησε ολοκληρωμένα και χειροποίητα λευκώματα που περιλαμβάνουν έργα, στα οποία αποτυπώνονται δρόμοι, γειτονιές και μνημεία, «που θυμίζουν ξεχασμένες εποχές και ξυπνούν μνήμες, συνυφασμένες με τον αχό κάποιων ονείρων και του καημού το μέλι», όπως αναφέρει η ίδια. Κάθε ένα από τα δέκα αυτά λευκώματα αποτελεί και μία ενότητα του συνολικού έργου με τίτλο «Περί του Ρεθύμνους και όχι μόνο», στο οποίο αποτυπώνεται η ιστορική διαδρομή και η πολιτιστική κληρονομιά του τόπου. Η ίδια αναφέρει με τρυφερότητα: «Τον τόπο μου τον λάτρεψα, κι από μικρό παιδί ως και σήμερα, μου αρέσει να τριγυρίζω στα στενά της παλιάς πόλης που με ανάστησε, να παρατηρώ τα παιχνιδίσματα του φωτός με τις σκιές, να αφουγκράζομαι τον αχό από τις καθημερινές δραστηριότητες της βιοπάλης των κατοίκων… Στη συνέχεια προσπαθούσα να αποδώσω αυτά που είχα λάβει, σχεδιάζοντάς τα με μολύβι σε απλό χαρτί, του οποίου η τρυφερότητα ταίριαζε με όλα όσα αισθανόμουν…»
Η Μαρία Σοφία Κουτσουράκη γεννήθηκε, ζει και δημιουργεί στο Ρέθυμνο. Μετά το Λύκειο, φοίτησε στη Σχολή ΑΤΟ Δοξιάδη, στην Αθήνα, επιδεικνύοντας ιδιαίτερη ικανότητα σε μάθημα ειδικότητας ως Ζωγράφος Ιστορικών Αρχιτεκτονικών, καθώς και στην εφαρμογή της Σινικής Μελάνης. Μέχρι σήμερα πειραματίζεται σε διάφορες Τέχνες και Τεχνικές, όπως στην ελαιογραφία, το μολυβοκάρβουνο, την αγιογραφία, την υαλογραφία, τα νεροχρώματα κ.λπ. Επίσης, έχει ασχοληθεί με μακέτες και καλλιτεχνική επιμέλεια βιβλίων, περιοδικών, σκηνογραφίες θεατρικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων, καθώς και σημάτων, σφραγίδων, διαφημιστικών κ.ά.
Είναι μέλος του Συλλόγου Καλλιτεχνών Κατ’ΑΡΤ και έχει συμμετάσχει σε αρκετές ομαδικές και ατομικές εκθέσεις. Διατηρεί το εργαστήρι της στην οδό Τζάνε Μπουνιαλή 39, όπου και εκθέτει.