Στην καμπάνια καθαρισμού της Μεσογείου «Clean up the med 2016», συμμετείχε και φέτος το ξενοδοχείο Iberostar Creta Panorama and Mare.
Στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής αυτής δράσης που γίνεται παράλληλα σε όλες τις χώρες της λεκάνης της Μεσογείου στις 27, 28 και 29 Μαΐου 2016, πραγματοποιήθηκε καθαρισμός της ακτής και του βυθού στην τοποθεσία Λιανός Κάβος με την εθελοντική συμμετοχή των εργαζομένων του ξενοδοχείου, των μικρών επισκεπτών του Mini Club, λουόμενων της παραλίας, αλλά και του καταδυτικού κέντρου Kalypso.
Το μήνυμα της προστασίας του περιβάλλοντος από τη δράση αυτή, βγήκε ηχηρό και μέσα από ένα ζεστό κλίμα συνεργασίας.