Περιοδεία στα χωριά του Αγίου Βασιλείου πραγματοποίησε κλιμάκιο του ΚΚΕ με την παρουσία του υποψηφίου δημάρχου, Χαριτάκι Θανάση, την γιατρό Κατερίνα Χαλκιαδάκη υποψήφια περιφερειακή σύμβουλο, με την Λαϊκή Συσπείρωση και αρκετοί υποψήφιοι. Η αντιπροσωπεία επισκέφτηκε το Σπήλι, το ΚΥ Σπηλίου, και επίσης τα Ακούμια, Βρύσες, Κοξαρέ και συζήτησε με τους κατοίκους για τις εκλογές της επόμενης Κυριακής.
Είπαν, στους κατοίκους των χωριών υπενθυμίζοντάς τους ότι, η ένταξη της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ και σήμερα ΕΕ την αλήθεια για τις συνέπειες που θα έχει για το λαό και για τους αγροτοκτηνοτρόφους της υπαίθρου και δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε.
Επιλογή της ΕΕ είναι, και οι έως τώρα κυβερνήσεις τους υλοποιούν, την συνεχή συρρίκνωση των υπηρεσιών, εξοπλισμών και δομών υγείας, με κύριο στόχο την μεταφορά του κόστους στις πλάτες αυτών που τις χρειάζονται. Αλλά τα κερδοφόρα φιλέτα σταθερά μένουν στους εμπόρους της υγείας, με αμφιβόλου ποιότητας παροχής υπηρεσιών.
Τόνισαν ότι, πρέπει με την ψήφο μας να καταδικάσουμε τους υπεύθυνους, την ΕΕ και τις κυβερνήσεις που με την πολιτική τους οδηγούν εμάς και τις οικογένειές μας στη φτώχεια και την εγκατάλειψη των χωριών μας προκειμένου να διασφαλίσουν τα κέρδη των πλουσίων. Ζητούμε την ψήφο του λαού για να συνεχίσουμε να δίνουμε μάχες στη βουλή την ευρωβουλή την περιφέρεια τον δήμο.
Σημείωσαν επίσης ότι, το πολιτικό κριτήριο για όλες τις εκλογικές μάχες που θα δοθούν μέσα στο 2019, πρέπει να είναι ενιαίο, γιατί ενιαία είναι η επίθεση σε όλα τα επίπεδα.
Από την Λαϊκή Συσπείρωση