«Αυτοψία» σε όλο το εύρος του γεωπάρκου του Ψηλορείτη από την πλευρά του Μυλοποτάμου έως και του Αμαρίου, κάνει από την περασμένη Δευτέρα το κλιμάκιο των επιστημόνων από την UNESCO, που βρίσκεται στα Ανώγεια ειδικά για τον σκοπό αυτό.
Οι αξιολογητές, που είναι ένας από την Κροατία και ένας από τη Ρουμανία και οι οποίοι θα ολοκληρώσουν την «περιήγησή» τους στο γεωπάρκο του Ψηλορείτη την ερχόμενη Πέμπτη, αναμένεται να καταγράψουν όλα τα στοιχεία που χρειάζονται για να διαπιστωθεί εάν πληροί τους όρους της ένταξης του στα «Παγκόσμια Γεωπάρκα UNESCO». Και αυτό διότι το γεωπάρκο του Ψηλορείτη, εντάχθηκε το 2015, ως περιοχή με σημαντική γεωλογική κληρονομιά και πλούσιο φυσικό και πολιτισμικό περιβάλλον, ενώ μέχρι στιγμής στο «Παγκόσμιο Δίκτυο Γεωπάρκων UNESCO» έχουν ενταχθεί 120 γεωπάρκα από 33 χώρες.
Σε ότι αφορά στην «περιήγηση» των αξιολογητών, αυτή ξεκίνησε από την έδρα του γεωπάρκου, δηλαδή, από τα γραφεία του ΑΚΟΜΜ -όπου εκεί έγινε παρουσίαση των δραστηριοτήτων που έχει αναπτύξει όλα αυτά τα χρόνια, των υποδομών, των σχεδίων καθώς και των διάφορων προγραμμάτων που είναι σε εξέλιξη- ενώ επισκέψεις έχουν προγραμματιστεί να γίνουν στον Ιδαίον, στη Ζώμυνθο, στα σπήλαια, αλλά και στα διάφορα μικρά μουσεία που υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή του πάνω Μυλοποτάμου.
Το επιστημονικό κλιμάκιο θα κάνει επίσης τη διαδρομή στα ανατολικά του Ψηλορείτη, αλλά και στη νότια πλευρά του καταλήγοντας στο Αμάρι, ενώ ακολούθως θα επισκεφθεί την περιοχή της Ελεύθερνας, τις Μαργαρίτες και τον Κάτω Μυλοπόταμο για να καταλήξει και πάλι στα Ανώγεια.
Σύμφωνα με τα όσα τόνισε στα «Ρ.Ν.» ο επιστημονικός υπεύθυνος του Γεωπάρκου, γεωλόγος, Μπάμπης Φασουλάς, η διαδικασία της αξιολόγησης γίνεται ανά τέσσερα χρόνια, ενώ μόλις το κλιμάκιο «καταγράψει» όλα τα στοιχεία που θα παρατηρήσει -και λαμβάνοντας υπ’ όψιν και τις αναφορές που έχει καταθέσει ο ΑΚΟΜΜ- θα συντάξει μια έκθεση, την οποία θα υποβάλλει στην αρμόδια επιτροπή της UNESCO για τα γεωπάρκα.
«Άρα, γύρω στα τέλη Δεκεμβρίου, αναμένεται να ληφθεί η οριστική απόφαση για το εάν έχουμε λειτουργήσει σωστά, εάν έχουμε καταγράψει πρόοδο και εάν δεν έχουμε προβλήματα. Αυτό θα σημάνει ότι θα μας ανανεώσουν ξανά την αναγνώριση στα παγκόσμια γεωπάρκα», τόνισε χαρακτηριστικά.
Οι βελτιωτικές προτάσεις
Και ενώ το επιστημονικό κλιμάκιο της UNESCO, «περιηγείται» ήδη στον Ψηλορείτη, οι φορείς της ορεινής κωμόπολης του Μυλοποτάμου, έχουν ήδη αποστείλει τον φάκελο τους, με τις βελτιωτικές προτάσεις που τους είχε υποδείξει η UNESCO πριν από δύο χρόνια.
Σχετικά ο κ. Φασουλάς, σχολίασε τα εξής: «Μας είχαν κάνει κάποιες «συστάσεις» για να βελτιώσουμε κάποια πράγματα και νομίζω ότι όλα αυτά τα έχουμε κάνει. Οι προτάσεις είχαν να κάνουν με το ότι θα έπρεπε να βελτιώσουμε την αναγνώρισή μας και να τοποθετήσουμε κάποιες πινακίδες στις εισόδους του γεωπάρκου. Τώρα έχουν τοποθετηθεί δώδεκα καφέ πινακίδες για τα πολιτιστικά μνημεία, κατά μήκος του Β.Ο.Α.Κ., αλλά και σε όλες τις πύλες εισόδου στους επαρχιακούς δρόμους που έρχονται από την Αγία Γαλήνη και καταλήγουν στον Μυλοπόταμο, όπως επίσης και από την πλευρά του Ηρακλείου. Οπότε αυτό έχει βελτιωθεί.
Επίσης, να μας είχαν πει να εκδώσουμε κάποια έντυπα σε ξένες γλώσσες και κυρίως χάρτες που θα βοηθούσαν τον επισκέπτη να καταλάβει τα ιδιαίτερα στοιχεία της περιοχής. Ακόμα έπρεπε να βελτιώσουμε κάποιες υποδομές στο κέντρο πληροφόρησης στα Ανώγεια. Αυτά μας είχαν πει τότε.
Ωστόσο, εμείς έχουμε να δείξουμε πολλά περισσότερα πράγματα που έχουν γίνει. Για παράδειγμα, εκδηλώσεις, αποτελέσματα από πολλά προγράμματα, όπως του «ιντερεγκ» καθώς και από άλλες χρηματοδοτήσεις και κυρίως από τη νέα πρωτοβουλία που έχουμε ξεκινήσει μαζί με την περιφέρεια για τις περιοχές UNESCO Κρήτης».
Ουσιαστικά, η νέα αυτή πρωτοβουλία είναι μια ολοκληρωμένη χωρική επένδυση, όπως ονομάζεται (Ο.Χ.Ε.), που στοχεύει στην δημιουργία ενός νέου τουριστικού προϊόντος για την Κρήτη, που θα ονομάζεται περιοχές «UNESCO Κρήτης». Σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται οι τρεις περιοχής της UNESCO, δηλαδή, η Σαμαριά, ο Ψηλορείτης και η Σητεία. Μάλιστα η ολοκληρωμένη αυτή χωρική επένδυση, έχει ήδη χρηματοδοτηθεί μέσω ΕΣΠΑ με 13 εκατομμύρια ευρώ, προκειμένου να γίνουν συγκεκριμένες δράσεις, βελτίωση των υποδομών, δημιουργία μιας τουριστικής καμπάνιας, εκδηλώσεις προβολής, καθώς και εκθέσεις.
«Και φυσικά αυτό θα μετρήσει πολύ στον φάκελο που έχουμε καταθέσει στην UNESCO, όχι μόνο για τα έργα που θα γίνουν, αλλά επειδή και σαν πρωτοβουλία είναι πρωτοποριακή, αφού δεν υπάρχει σε καμία άλλη περιοχή στον κόσμο», σχολίασε μεταξύ άλλων ο Μπάμπης Φασουλάς.
Ωστόσο, την πεποίθησή του ότι το γεωπάρκο του Ψηλορείτη, θα τύχει θετικής αξιολόγησης από το κλιμάκιο των επιστημόνων της UNESCO, εξέφρασε μιλώντας στην εφημερίδα μας ο δήμαρχος Ανωγείων, Μανόλης Καλλέργης. Κάτι αντίστοιχο εξάλλου, είπε και ο κ. Φασουλάς, ο οποίος, όπως τόνισε, είναι πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα.
«Υπάρχει μια αισιοδοξία ότι θα πάμε καλά, διότι ουσιαστικά έχουμε βελτιώσει ότι μας είπαν να βελτιώσουμε και νομίζουμε ότι το έργο που έχει επιτελεστεί και από τους φορείς που συμμετέχουν -από τον ΑΚΟΜΜ και τους διάφορους ετέρους- είναι αρκετά σημαντικό. Άρα, νομίζω ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην αξιολόγηση. Όμως, θα πρέπει να περιμένουμε την απόφαση της UNESCO, που θα ανακοινωθεί στα τέλη του χρόνου», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Την Κυριακή η «Στράτα του Ψηλορείτη» στο Λιβαδιώτικο Αόρι
Εν τω μεταξύ, για 10η συνεχή χρονιά ο πολιτιστικός σύλλογος Απανταχού Λιβαδιωτών με όλους τους φορείς των Λιβαδίων, διοργανώνει την Κυριακή 28 Ιουλίου στο ψηλότερο σημείο της Κρήτης, την εκδήλωση, «η στράτα του Ψηλορείτη στο Λιβαδιωτικο Αόρι».
Η εκδήλωση υλοποιείται, με τη βοήθεια τουλάχιστον 500 εθελοντών Λιβαδιωτών και μη, οι οποίοι αποτελούν τους πρεσβευτές για την αναβίωση αυτής της μοναδικής θρυλικής ορειβατικής διαδρομής που καταλήγει στην κορυφή του Ψηλορείτη, με στόχο την διαφύλαξη της ένδοξης πολιτιστικής μας κληρονομιάς αλλά και την προστασία του περιβάλλοντος. Η διοργάνωση επιτυγχάνεται κάτω από δύσκολες συνθήκες για το λόγο ότι γίνεται σε υψόμετρο 1700 μ. (καταφύγιο Μυγερού) χωρίς φυσικό ίσκιο, χωρίς τρεχούμενο νερό και χωρίς ηλεκτρική ενέργεια.
Σκοπός της εκδήλωσης, όπως επισημαίνουν οι διοργανωτές, είναι η ανάδειξη της οροσειράς του Ψηλορείτη από το καταφύγιο του Μυγερού και το πλακόστρωτο μονοπάτι το οποίο οδηγεί στη κορυφή του όπου βρίσκεται η εκκλησία του Τιμίου Σταυρού στα 2456 μ. Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
1.Υποδοχή επισκεπτών-αναβατών στο Λιβαδιώτικο Αόρι στο Λάκκο του Μυγερού (καταφύγιο) στις 4:30 – 5:00 πρωί
2. Ανάβαση στην κορυφή του Ψηλορείτη μέσω της πλακόστρωτης στράτας στο εκκλησάκι του Τιμίου Σταυρού 5:00-7:30 πρωί.
3. Θεία Λειτουργία, κοινωνία και προσκύνημα στον Τίμιο Σταυρό
1.Υποδοχή επισκεπτών-αναβατών στο Λιβαδιώτικο Αόρι στο Λάκκο του Μυγερού (καταφύγιο) στις 4:30 – 5:00 πρωί
2. Ανάβαση στην κορυφή του Ψηλορείτη μέσω της πλακόστρωτης στράτας στο εκκλησάκι του Τιμίου Σταυρού 5:00-7:30 πρωί.
3. Θεία Λειτουργία, κοινωνία και προσκύνημα στον Τίμιο Σταυρό
4. Επιστροφή-κατάβαση μέσω της Στράτας του Ψηλορείτη στον Λάκκο του Μυγερού (καταφύγιο)
5.Εναρξη εκδήλωσης- Καλωσόρισμα από τον πρόεδρο του πολιτιστικού συλλόγου απανταχού Λιβαδιωτών στις 12:30
6. Παράθεση γεύματος με λιβαδιώτικο πιλάφι, βραστό και οφτό-αντικριστό κρέας στις 13:00
7. Επιτόπου παραγωγή παραδοσιακών τυροκομικών προϊόντων από τους τυροκόμους τους Ψηλορείτη στις 14:00.
Σημειώνεται ότι οι διοργανωτές καλούν τους αναβάτες που θα ανέβουν στην κορυφή του Ψηλορείτη τα εξής:
1.Να εισέλθουν νωρίς στον Λάκκο του Μυγερού (καταφύγιο) προτεινόμενη ώρα 4:30- 5:00 πρωινή, ώστε να βγουν με τη πρωινή δροσιά στην κορυφή, η πολύωρη επαφή με τον ήλιο ίσως είναι βλαβερή.
2.Να συνεργαστούν με τους παρκαδόρους και να παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους σε σημεία που να μην εμποδίζουν την διέλευση των λεωφορείων τις ώρες της εκδήλωσης.
3.Οι αναβάτες να έχουν μαζί τους ένα αντιανεμικό η ελαφρύ μπουφάν, επικρατεί χαμηλή θερμοκρασία πριν την ανατολή του ηλίου.
4. Να μην ξεχνούν σκουπίδια (σακουλάκια από τρόφιμα, μπουκάλια νερού κ.τ.λ.) στη Στράτα του Ψηλορείτη διότι η περισυλλογή τους είναι αδύνατη από τους διοργανωτές.
Πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση παρέχονται στην εξής ηλεκτρονική διεύθυνση:www.facebook.com/politistikos.libadion καθώς και στα τηλέφωνα: 6970426096/2834061489.