Μπορεί η ρύθμιση των 120 δόσεων -που σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα λήγει στα τέλη Σεπτεμβρίου- να έχει δώσει ανάσα σε χιλιάδες φυσικά πρόσωπα που έχουν συσσωρευμένες οφειλές προς την Εφορία, εντούτοις, τα επίσημα στοιχεία της δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας Ρεθύμνου, δείχνουν ότι στο νομό μας οι αιτήσεις που έχουν υποβληθεί ξεπερνούν σε αριθμό μόλις τις 350.
Και όλα αυτά την στιγμή, που με βάση την προϊσταμένη της υπηρεσίας, Ελένη Βαρνάβα, το συνολικό ποσό των χρεών που είναι στο στάδιο της ρύθμισης, αγγίζει τα έξι εκατομμύρια διακόσιες είκοσι επτά χιλιάδες ευρώ.
Τα εν λόγω ληξιπρόθεσμα χρέη αφορούν μόνο σε φυσικά πρόσωπα -καθώς για τα νομικά, οι δόσεις είναι 36- και μάλιστα το ελάχιστο ποσό καταβολής για την ρύθμιση των 120 δόσεων, ανέρχεται στα 30 ευρώ, όπως τόνισε στην εφημερίδα μας η προϊσταμένη της Δ.Ο.Υ. Ρεθύμνου. «Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι σε γενικές γραμμές, σχολίασε χαρακτηριστικά– τα έξι εκατομμύρια ευρώ, δεν θεωρούνται ένα εξωφρενικό ποσό, δεδομένου ότι σε αυτά τα χρέη συμπεριλαμβάνονται και οφειλέτες με πολύ μικρά ποσά οφειλής, δηλαδή, πρόκειται για χρέη από 240 ευρώ ή και 500 ευρώ και άνω».
Εξάλλου, τα συσσωρευμένα χρέη των φορολογουμένων του Ρεθύμνου (που όπως προαναφέραμε ανέρχονται περίπου στα έξι και πλέον εκατομμύρια ευρώ) αφορούν στην χρονική περίοδο από το 1999 μέχρι και την τελευταία ημέρα του 2018. Αυτό σημαίνει ότι η εν λόγω ρύθμιση είναι ιδιαίτερα ευνοϊκή, καθώς δίνει την δυνατότητα στον οφειλέτη να ρυθμίσει σε βάθος δεκαετίας, χρέη προηγούμενων ετών και να γλιτώσει με τον τρόπο αυτό, πολλά χρήματα από τις προσαυξήσεις.
«Πάντως, για τα τρέχοντα χρέη, δηλαδή αυτά που προέκυψαν στην διάρκεια του 2019, οι ρυθμίσεις που μπορεί να κάνει είναι δώδεκα σε αριθμό. Και όπως έχουμε τονίσει ξανά στο παρελθόν, αν για κάποιο λόγο χαθεί μία δόση ή χαθεί η ρύθμιση, τότε ο οφειλέτης μπορεί να ρυθμίσει εκ νέου το ποσό της υπόλοιπης οφειλής του», είπε.
Και συνεχίζοντας πρόσθεσε πως «αν χαθεί η ρύθμιση, αυτό που συστήνω στους φορολογούμενους είναι να μην το βάζουν κάτω και να μην το αμελούν. Να έρθουν να κάνουν μια νέα ρύθμιση, προκειμένου να πάρουν ανάσα, αλλά και να βγουν από το οικονομικό αδιέξοδό τους. Να σας δώσω ένα παράδειγμα. Αν κάποιος έχει ληξιπρόθεσμο χρέος 5.000 ευρώ και καταφέρει να πληρώσει μέχρι και την τέταρτη δόση, ενώ στην συνέχεια δεν μπορεί να είναι συνεπής, θα πρέπει να προχωρήσει σε νέα ρύθμιση για το υπόλοιπο ποσό που εκκρεμεί. Έτσι θα μπορεί να το ρυθμίσει σε 12 νέες δόσεις. Αυτό σημαίνει ότι η δόση μειώνεται σημαντικά και ότι το χρέος του θα είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμο».
Οι οφειλέτες θα πρέπει επίσης να γνωρίζουν ότι εάν έχουν χρέη σε δύο ή σε παραπάνω οικονομικές υπηρεσίες, μπορούν να προχωρήσουν στην ρύθμιση των 120 δόσεων σε κάθε οικονομική υπηρεσία χωριστά. Ακόμα, θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους ότι από την 1η Σεπτεμβρίου και έπειτα, ξεκινούν εκ νέου στο Ρέθυμνο οι ηλεκτρονικές κατασχέσεις, που έχουν «παγώσει» μέχρι και τα τέλη Αυγούστου σε τέσσερις από τους πέντε δήμους του νομού.
Στο τραπέζι αλλαγές για τις 120 δόσεις
Εν τω μεταξύ, αλλαγές στην ρύθμιση των 120 δόσεων ετοιμάζει αυτή την περίοδο το υπουργείο Οικονομικών, το οποίο μάλιστα δεν έχει ακόμα ενημερώσει επίσημα τις δημόσιες οικονομικές υπηρεσίες.
Μέχρι στιγμής αυτό που έχει διαρρεύσει είναι πως οι αλλαγές θα αφορούν σε φυσικά πρόσωπα και επιχειρήσεις και θα συμπεριλαμβάνονται στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο, που αναμένεται να κατατεθεί μέχρι τις αρχές του επόμενου μήνα στην βουλή, ενώ η τελική απόφαση θα προκύψει σε συνεργασία με τους δανειστές.
Για τα φυσικά πρόσωπα, αυτό που συζητείται είναι πως όσα οφείλουν έως τρεις χιλιάδες ευρώ, να μειωθεί το επιτόκιο από το 5% που είναι σήμερα στο 3%, για να υπάρξει μείωση και της μηνιαίας δόσης, που σήμερα είναι στα 30 ευρώ.
Για τις επιχειρήσεις, ο στόχος μεταξύ άλλων θα είναι η ένταξη όσο το δυνατόν περισσότερων στην ρύθμιση, με αύξηση του αριθμού των δόσεων, ενώ θα προταθεί και ο χρόνος παραγραφής να περιοριστεί στα δέκα χρόνια. Τέλος, εξετάζεται και το ενδεχόμενο της επιβράβευσης των συνεπών φορολογουμένων, δηλαδή, να θεσπιστεί έκπτωση για εκείνους που εξοφλούν εφάπαξ στις φορολογικές τους υποχρεώσεις.