Περιορισμένη παραμένει η ανταπόκριση των οφειλετών για την ένταξη τους στη ρύθμιση των 100 δόσεων, προκειμένου να διευθετήσουν τις οικονομικές τους υποχρεώσεις απέναντι στον δήμο Ρεθύμνου και να επωφεληθούν των ευεργετικών διατάξεων που αυτές προσφέρουν.
Ειδικότερα μέχρι σήμερα, σύμφωνα με τα στοιχεία που μας ανέφερε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος οικονομικών Στέλιος Σπανουδάκης, από τον Μάιο που ξεκίνησε η διαδικασία μέχρι και σήμερα στην οικονομική υπηρεσία έχουν υποβληθεί 436 αιτήσεις υπαγωγής. Από αυτές οι 245 είναι εφάπαξ και οι 191 με δόσεις. Το ποσό που έχει ρυθμιστεί είναι περίπου 510.000€ σε οφειλές περίπου 10.000.000€. «Είναι πολλοί αυτοί που έχουν προσέλθει στην οικονομική υπηρεσία για να πάρουν πληροφορίες και μας είπαν ότι θα έρθουν να ρυθμίσουν τον Σεπτέμβριο. Η προθεσμία λήγει στις 16 Σεπτεμβρίου. Για τη μέχρι τώρα εξέλιξη της προσέλευσης δεν είμαστε ευχαριστημένοι αλλά εκτιμούμε ότι οι περισσότεροι θα προτιμήσουν τις τελευταίες ημέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας», τόνισε χαρακτηριστικά στα «Ρ.Ν.» ο κ. Σπανουδάκης.
Υπενθυμίζεται ότι τα χρέη των πολιτών προς τον δήμο αφορούν τροχονομικές κλήσεις, εκκαθαριστικά, τέλη παρεπιδημούντων, ΤΑΠ, τέλη καθαριότητας, εισφορές για την εφαρμογή του σχεδίου πόλης και άλλα.
Σύμφωνα με τον Στέλιο Σπανουδάκη η ρύθμιση είναι ιδιαίτερα ευνοϊκή ιδίως για επιχειρηματίες που έχουν αδήλωτα τετραγωνικά στις επιχειρήσεις τους και κάλεσε τους πολίτες να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία για να διευθετήσουν τις οικονομικές τους υποχρεώσεις και να αποφύγουν πρόστιμα και προσαυξήσεις.
Τι προβλέπει η ρύθμιση
Με ανακοίνωση του ο δήμος Ρεθύμνης υπενθυμίζει τη δυνατότητα ρύθμισης των οφειλών τους σύμφωνα με τον Ν. 4611/19 (ΦΕΚ 73/17.05.2019 τεύχος Α’), με απαλλαγή κατά ποσοστό από τις κατά ΚΕΔΕ προσαυξήσεις και τόκους εκπρόθεσμης καταβολής, καθώς και από τα πρόστιμα λόγω εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής ή ανακριβούς δήλωσης ή λόγω μη καταβολής τέλους, ως εξής:
α) αν εξοφληθούν εφάπαξ, με απαλλαγή κατά ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%)
β) αν εξοφληθούν δε δυο (2) έως είκοσι τέσσερις (24) δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό ογδόντα (80%),
γ) αν εξοφληθούν σε εικοσιπέντε (25) έως σαράντα οκτώ (48) δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό εβδομήντα τοις εκατό (70%),
δ) αν εξοφληθούν σε σαράντα εννέα (49) έως εβδομήντα δύο (72) δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό εξήντα τοις εκατό (60%)
ε) αν εξοφληθούν σε εβδομήντα τρείς (73) έως εκατό (100) δόσεις, με απαλλαγή κατά ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%).
Η προθεσμία υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ισχύει μέχρι 16/09/2019.
«Πιστεύουμε ότι η ρύθμιση των οφειλών σύμφωνα με τα προαναφερόμενα είναι μια ευκαιρία για την τακτοποίηση των υποχρεώσεων των δημοτών και την εξυγίανση των επιχειρήσεων του δήμου μας.
Μετά το πέρας της προθεσμίας υποβολής αιτήματος υπαγωγής στην εν λόγω ρύθμιση, η οικονομική υπηρεσία είναι υποχρεωμένη, για την αποφυγή κινδύνων καταλογισμών, να προβεί σε όλα τα νόμιμα μέτρα αναγκαστικής είσπραξης των οφειλών.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους όρους και τις προϋποθέσεις ένταξης στη ρύθμιση, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου Ρεθύμνης, στα τηλέφωνα: 28313 41024 και 28313 41029 με τους υπαλλήλους Δακανάλη Δόξα και Μανιά Πόπη κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες», καταλήγει η ανακοίνωση.