Στην περιορισμένη αγοραστική δύναμη των τουριστών αποδίδουν οι έμποροι του Ρεθύμνου την κατάσταση που επικρατεί στην τοπική αγορά με τους καθηλωμένους τζίρους στα εμπορικά καταστήματα. Η δυσαρέσκεια είναι έντονη, με δεδομένο ότι υπάρχει σημαντική αύξηση του αριθμού των επισκεπτών σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο, η οποία όμως αύξηση σε καμιά περίπτωση δεν μεταφράζεται σε έσοδα για την τοπική αγορά.
Τα χρήματα όμως που διαθέτουν οι επισκέπτες, σύμφωνα με τους επιχειρηματίες, είναι εμφανώς μειωμένα σε σχέση με προηγούμενα χρόνια. Αρκούνται στα απολύτως απαραίτητα και σε είδη δώρων που έχουν μικρό κόστος. Όπως υποστηρίζουν εκατοντάδες τουρίστες πρωί και απόγευμα «πλημμυρίζουν» την παλιά και τη νέα πόλη, όμως ο αριθμός τους και η ορατή με το μάτι, όπως λένε, αύξηση του πληθυσμού τους δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες των εμπόρων. Ελάχιστοι από αυτούς επισκέπτονται τα καταστήματα της πόλης και όταν το κάνουν δεν ψωνίζουν παρά ελάχιστα σουβενίρ.
Οι έμποροι εμφανίζονται απογοητευμένοι και επισημαίνουν ότι οι προσδοκίες τους διαψεύδονται καθώς, όπως αναφέρουν, αν και υπάρχει σημαντική αριθμητική αύξηση εν τούτοις δεν υπάρχει τζίρος.
Χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου Γιώργος Πολιουδάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Έχει κίνηση, έχει κόσμο, όμως οι επισκέπτες δεν αφήνουν χρήματα στην αγορά. Ιούλιο, Αύγουστο σίγουρα θα δουλέψει η αγορά και λόγω των τουριστών και λόγω των Ελλήνων επισκεπτών και λόγω των εκπτώσεων που ξεκινούν στις 9 Ιουλίου, όμως αυτοί οι μήνες δεν φτάνουν για να βγάλουμε τα σπασμένα. Η κατάσταση για τον εμπορικό κόσμο είναι πολύ δύσκολη. Ενώ η αγορά είναι γεμάτη, δεν μπορεί κανείς να περπατήσει λόγω του μεγάλου όγκου των τουριστών, εν τούτοις αυτοί έχουν χαμηλό αγοραστικό ενδιαφέρον. Είναι μεγάλο το πρόβλημα και όσο δεν παίρνουμε αποφάσεις να στραφούμε στον ποιοτικό τουρισμό και εμμένουμε στο μοντέλο του ήλιου και της θάλασσας η τοπική οικονομία δεν μπορεί να ενισχυθεί.
Εν τω μεταξύ τη Δευτέρα 9 Ιουλίου ξεκινούν οι θερινές εκπτώσεις, οι οποίες θα διαρκέσουν έως την Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018.