Η αθλητική ομοσπονδία ΑμεΑ που διοργανώνει τους αγώνες αναμένεται να ξεπεράσει κάθε προσδοκία όσον αφορά την οργανωτική της επιτυχία, αφού ο αριθμός των συμμετεχόντων σωματείων θα ξεπεράσει τα 60 από όλη τη χώρα. Αυτό σημαίνει ότι ο συναγωνισμός θα είναι μεγάλος δεδομένου ότι από την κορυφαία αυτή διοργάνωση θα ξεχωρίσουν οι αθλητές που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στα πανευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα.
Ο Ίκαρος θα λάβει μέρος με 12 αθλητές-τριες έχοντας ως αρχηγό αποστολής, τη συνοδό, προπονήτριά του Μαρίνα Βενιανάκη.
Η Βενιανάκη βρίσκεται και εργάζεται για τον σύλλογο όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώντας να βελτιώσει την αγωνιστική κατάσταση των αθλητών-τριων.
Ο Ίκαρος είναι ένα σωματείο που έχει εμπειρία μέσα από τέτοιους αγώνες. Δεν αποτελεί είδηση δηλαδή ότι στο περσινό πρωτάθλημα, οι αθλητές-τριες του κατέκτησαν 15 μετάλλια (9 χρυσά, 5 αργυρά και 1 χάλκινο). Οι αγωνιστικές επιτυχίες ωστόσο δεν λείπουν και σε άλλα αθλήματα όπως είναι η ποδηλασία. Ο ποδηλάτης του Ικάρου Δ. Ζυμβραγουδάκης είχε κατακτήσει χάλκινο μετάλλιο στους αγώνες αντοχής και χάλκινο μετάλλιο στους αγώνες χρονομέτρησης.
Ο πρόεδρος του ρεθυμνιώτικου σωματείου Δημήτρης Τσαχάκης, αλλά και τα υπόλοιπα μέλη της διοίκησης εκφράζουν την αισιοδοξία τους, τόσο για την φυσική και την αγωνιστική κατάσταση των αθλητών και την προετοιμασία της ομάδας που γίνεται, όσο και για την παρουσία στους αγώνες και την κατάκτηση πολλών μεταλλίων.
Από το σωματείο επισημαίνεται ότι τη φετινή χρονιά, ο Δήμος Ρεθύμνης δεν παραχώρησε προπονητή-γυμναστή, δεδομένου ότι δεν του εγκρίθηκε το πρόγραμμα μαζικού αθλητισμού από την ΓΓΑ, με αποτέλεσμα να επιβαρυνθεί ο Ίκαρος την αμοιβή της προπονήτριας.
Συν τοις άλλοις, το εν λόγω σωματείο επωμίστηκε με τα έξοδα γυμναστηρίων αθλητικού υλικού κ.ά. όπου δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να ανταποκριθεί σε νέα έξοδα των μετακινήσεων της αποστολής στην Αθήνα.
Η διοίκηση του σωματείου ευχαριστεί θερμά την αντιπεριφεριάρχη Ρεθύμνης κυρία Μ. Λιονή για την επιχορήγηση των 800 ευρώ που διέθεσε στο σωματείο, την ΑΝΕΚ LINES για την έκπτωση 50% στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια για την μετάβαση των αθλητών στην Αθήνα, καθώς και το ραδιοφωνικό σταθμό Ρέθυμνο Σπορ fm 103,3 που διέθεσε αθλητικό υλικό την περσινή χρονιά.