Κάτι γίνεται, τι όμως;
Από τις «διαπραγματεύσεις» της κυβέρνησης με την Τρόικα που έγιναν αυτές τις μέρες, φαίνεται πως δεν υπήρξε συμφωνία, όπως διαδίδεται από τα Μ.Μ.Ε.
Οι επιτηρητές μας επιμένουν για μειώσεις των συντάξεων, καθώς και σε άλλα μέτρα που πλήττουν κυρίως τους μισθούς, τις συντάξεις και σε άλλα μέτρα αντιλαϊκά.
Η κυβέρνηση διατείνεται ότι δεν συμφώνησε με τις παραινέσεις των επιτηρητών μας και αφήνεται έτσι μετέωρη η «διαπραγμάτευση» ως την επόμενη συνάντηση των εκπροσώπων των επιτηρητών μας με τους κυβερνητικούς μας αρμόδιους.
Τελικά αφήνεται η εντύπωση ή ότι η κυβέρνησή μας παίζει την αδιάλλακτη στις απαιτήσεις των επιτηρητών μας και οι επιτηρητές μας επίσης, για λόγους εντυπώσεων, ώσπου να βρεθεί μια μέση λύση στο χρόνο που μένει ή πως και οι δύο πλευρές επιδιώκουν στις εκλογές να επιβληθεί τελικά στη νέα κυβέρνηση με κάποιες υποτιθέμενες υποχρεώσεις των επιτηρητών μας.
Υποχωρήσεις βέβαια που δεν θα ξεφεύγουν από το πρόγραμμα για την Ελλάδα, που ήδη έχει τεθεί σε γενικές γραμμές, και την ποσοστιαία του χρέους της χώρας ελάττωση ως τα επιτρεπτά επίπεδα για να γίνει βιώσιμο.
Υπάρχει βέβαια, η περίπτωση νίκης της αριστεράς στις επόμενες εκλογές και η πιθανότητα η κυβέρνησή της να επιδιώξει ριζικές αλλαγές στην οικονομική πολιτική προκειμένου να οδηγηθεί η χώρα στην έξοδο από την κρίση και ο εργαζόμενος λαός στην ανακούφιση από την ανεργία και την υποτίμηση της εργασίας, που η παρούσα πολιτική ευνοεί με την απαίτηση των επιτηρητών.
Όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα οι πρώτοι μήνες του 2015 θα είναι αρκετά ενδιαφέροντες και γεμίζεται από εκπλήξεις. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσον οι εκπλήξεις αυτές θα είναι για τους εργαζόμενους προς το καλύτερο αύριό τους ή θα είναι στη ρότα που η οικονομική κρίση και οι επιτηρητές μας έχουν διαγράψει.
Δεν μπορεί κανείς να περιμένει έστω και με πολιτική αλλαγή στο κυβερνητικό σχήμα την αυγή μιας μέρας χωρίς τις επιπτώσεις της κρίσης και του υπερδανεισμού της χώρας, αφού αυτή η αλλαγή προϋποθέτει κλίμα που την εγγυάται.
Δηλαδή κοινωνική αλλαγή με άλλες προδιαγραφές από αυτές που ο Συνασπισμός και η διεθνής κατάσταση μπορούν να μας εξασφαλίσουν.