Η συμφωνία και τα γεγονότα
«Έντιμος συμβιβασμός», «Έχουμε το κεφάλι έξω από το νερό». Ας είναι, ακούσατε και διαβάσατε τι λένε οι ξένοι διαπραγματευτές και τα Μ.Μ.Ε. του εξωτερικού και του εσωτερικού.
Ακούσατε και διαβάσατε τι λένε οι κυβερνητικοί και οι αντικυβερνητικοί για τη συμφωνία που σύναψαν οι ευρωπαίοι ηγέτες και οι εκπρόσωποι της Ελληνικής κυβέρνησης.
Επίσης ακούσατε και διαβάσατε κυρίως τι λένε ο κ. Βαρουφάκης και ο κ. Τσίπρας για τη συμφωνία και τι λένε για το μέρος του προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ, που θα εφαρμοσθεί.
Τώρα μένει να δούμε στην πράξη τι από όσα υποσχέθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ από το φιλολαϊκό και φιλεργατικό του πρόγραμμα θα εφαρμοστεί και σε πόσο χρονικό διάστημα.
Οι ξένοι έχουν τις δικές τους απόψεις για το τι υπογράφτηκε, που δεν ταυτίζονται μεταξύ τους. «Έντιμος συμβιβασμός», λένε οι Έλληνες πρωταγωνιστές των διαπραγματεύσεων.
Κατά πόσον ο συμβιβασμός αυτός είναι και σύμφωνος με όσα υποσχέθηκε η κυβέρνηση προεκλογικά μένει να το δούμε.
Και βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αγώνες των εργαζομένων των συνταξιούχων και των ανέργων, δεν πρέπει να σταματήσουν, επειδή υπογράφτηκε μια συμφωνία με τους εταίρους που ερμηνεύεται κατά το δοκούν των εταίρων Ελλήνων και ξένων. Η Αξιωματική Αντιπολίτευση ετοιμάζεται και εξοπλίζεται επιχειρηματολογικά για ν’ αντικρούσει και το πρόγραμμα και τις ερμηνείες των συμφωνηθέντων.
Τα πρωτοπαλίκαρα της Ν.Δ. του κ. Σαμαρά και το δίδυμο του εκ του ΛΑ.ΟΣ. προερχόμενων, πήραν ήδη θέση μάχης.
Εμείς όσοι κατά κάποιο τρόπο διακείμεθα φιλικά προς τον ΣΥΡΙΖΑ και τη νέα κυβέρνηση, περιμένουμε να δούμε φως και αξιοπιστία εκ μέρους τους.
Διαβάζω στην εφημερίδα μου: «Η Αθήνα έβγαλε τον Σόιμπλε από τα νερά του, ενώ η Άγκελα Μέρκελ αποφάσισε να μην οδηγήσει τη σύγκρουση στα άκρα. Ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας επέμενε μέχρι τέλους στη γραμμή της αυστηρής λιτότητας και τελικώς βρέθηκε απομονωμένος», στο μεταξύ ο κ. Σόιμπλε ήταν πολύ προκλητικός. «Οι Έλληνες είναι για λύπηση και για την ανεύθυνη ελληνική κυβέρνηση». Έχασε την ψυχραιμία του ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών και απομονώθηκε από τους άλλους Ευρωπαίους και χαρακτηρίστηκε ως βλακώδης η πολιτική του. «Οι Έλληνες ψηφοφόροι», είπε ο κύριος αυτός «πρέπει να τιμωρηθούν για την έλλειψη κρίσης τους».
Είπε και άλλα ειρωνευόμενος τον ελληνικό λαό ως καφενόβιους και ότι «λυπάται για τους Έλληνες που παρασύρονται από ανεύθυνους πολιτικούς».
Θα του έλεγα ότι εμείς λυπούμαστε για το γερμανικό λαό που πιστεύει σε αρχηγούς, που οδήγησαν τη χώρα τους σε ήττα και διασυρμό.