Προς συμφωνία ίσως
Πληθαίνουν οι πληροφορίες για πιθανή διευθέτηση των ευρωεταίρων με την κυβέρνηση των όποιων διαφορών τους χωρίζουν, όπως μεταδίδεται από τους ειδησεογραφικούς φορείς, που προσεγγίζουν τους υπεύθυνους φορείς και των δύο πλευρών. Ενδιαφέρον είναι ποιες από τις «κόκκινες γραμμές» τελικά της κυβέρνησης της Ελλάδας, θα κρατηθούν και ποιες θα σπάσουν υπό την πίεση της… «ανάγκης».
Το Δ.Ν.Τ. και ο πρόεδρος των ΗΠΑ είναι του κ. Βαρουφάκη τα πλαίσια που άσκησε την όποια «πίεση» μπορούσε, για προσέγγιση με τις θέσεις των εταίρων, της Γερμανίας στην ουσία δηλαδή.
Έγινε μνεία ακόμα και σε προσφυγή σε δημοψήφισμα ή και σε νέες εκλογές από την ελληνική πλευρά.
Είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να σταθεί η κυβέρνηση του κ. Τσίπρα με υπαναχώρηση στα εργασιακά και κοινωνικά μέτρα που υποσχέθηκε προεκλογικά.
Και οι εταίροι από την άλλη βρίσκονται σε προβληματικές ανησυχίες, αν ωθήσουν με την αδιαλλαξία τους την κυβέρνηση σε προσφυγή στις κάλπες.
Κάνει ό,τι μπορεί ο κ. Σαμαράς και το πασοκίδιο ελάχιστο τμήμα που τον σιγοντάρει διά του κ. προέδρου του, για να αναπτύσσει καθημερινά τον όλεθρο της χώρας στον οποίο την οδηγεί ο κ. Τσίπρας και η κυβέρνησή του.
Επισείουν την έλλειψη «ρευστού», ως μοχλό βασικό ανατροπής της κυβέρνησης και πιθανής της εξόδου από την Ενωμένη Ευρώπη.
Κάποιοι όμως, ακόμα και στην αδιάλλακτη Γερμανική ηγεσία, ανησυχούν μήπως η αδιαλλαξία τους και η επιμονή τους στην «συμμόρφωση» της κυβέρνησης της Ελλάδος σε όλες τις απαιτήσεις τους, φτάσει τα πράγματα στο Αμήν και αυτό θα έχει επιπτώσεις εξελικτικά και σε βάρος της Ευρωπαϊκή ενότητας, με την ανάπτυξη πολιτικών κινήσεων στις χώρες του νότου ιδιαίτερα με αντιγερμανικές τάσεις.
Και βέβαια κάποιες «φιλορωσικές» ή «φιλοκινεζικές» της κυβέρνησης του κ. Τσίπρα τάσεις, για ευρύτερες σχέσεις προκαλούν εκνευρισμό και στη Δυτική Ευρώπη και τη Γερμανία και στις ΗΠΑ που έχουν με την Ελλάδα σχέσεις συμμαχίας και άμυνας, μέσω του Συμφώνου του ΝΑΤΟ και όχι μόνο.
Δεν τρομάζει κανένας την Ελλάδα, απλώς «χαλάει τη σούπα» των συμμαχιών και της αυστηρής πειθαρχίας τους.