Απλά ερωτήματα;
Η κυβέρνηση υπό τον κ. Τσίπρα και της όποιας Αριστεράς αντιπροσωπεύει, αντιμετωπίζει εκτός των άλλων δυσχερειών που οφείλονται στην εθνική και παγκόσμια οικονομική κρίση και την Ευρωπαϊκή επιτήρηση για τα απίθανα χρέη που επισώρευσαν τα κόμματα του ΠΑΣΟΚ και της ΕΡΕ.
Φυσικά εδώ πάει και το «μαζί τα φάγαμε» του Ελευσίνιου πολιτικού που έχει ένα μέρος αλήθειας, μόνο γιατί οι φαγάνες είναι γνωστές στα καθεστώτα σαν το δικό μας.
Ο κ. Τσίπρας με την υπογραφή του πήρε και το βάρος των υπέρογκων χρεών που με την πολιτική του έπρεπε να υπακούσει στις εντολές των δανειστών μας.
Εκτός από τη μέγγενη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και κυρίως της Γερμανίας που ευθύνεται γι’ αυτή την κατάσταση, η κυβέρνηση αντιμετωπίζει και το κύμα των μεταναστών που μέσω Τουρκίας και με την ανοχή της μπαρκάρουν για τα νησιά μας με πλοιάρια ακατάλληλα και εμφορτα έτσι που σχεδόν πνιγόμενοι οι μετανάστες με τα γυναικόπαιδα, ζητούν βοήθεια και τους παρέχεται από τους νησιώτες μας με ανθρωπιστικό ζήλο.
Όπως καταλαβαίνει και ο πιο αφελής αυτά τα πλοιάρια φεύγουν από τα παράλια της Τουρκίας όχι μόνο με την ανοχή, αλλά κατά τη γνώμη μου και με την προτροπή της.
Και για την ταπεινότητά μου αγαπητοί αναγνώστες η Τουρκία εσκεμμένα διευκολύνει τους δουλεμπόρους να μπαρκάρουν τσεπώνοντας και μια αμοιβή υπέρογκη.
Και αυτό το κάνει η γειτόνισσά μας γιατί θέλει να προκαλεί στην Ελλάδα προβλήματα τέτοια που να μη μπορεί χωρίς σοβαρές συνέπειες οικονομικές, πολιτικές και συμφορήσεις από το πλήθος των ναυαγών που ο ανθρωπισμός και η παράδοση της χώρας δεν επιτρέπουν να αφήσει αβοήθητους στο πέλαγος ή μετά στη στεριά που επιβοηθούμενοι από Ελληνικές φροντίδες διάσωσης αποβιβάζονται.
Η επιθυμία όλων αυτών των δύστυχων ναυαγών δεν είναι να μείνουν στη χώρα μας που ξέρουν ότι δεν μπορούν να επιβιώσουν, αλλά να πάνε στις πλούσιες ευρωπαϊκές χώρες.
Το περίεργο είναι πως ούτε το ΝΑΤΟ που υποτίθεται έχει τα μέσα, ούτε η Ευρωπαϊκή Ένωση συγκινείται από το δράμα αυτών των ανθρώπων και την πολύ δύσκολη θέση της Ελλάδας. Γιατί; Γιατί η Ελλάδα γι’ αυτό είναι αμελητέα χώρα ενώ η Τουρκία….