Είναι μια πραγματικότητα
Η ψηφοφορία στη Βουλή «θα θέσει τον καθένα ενώπιον των ευθυνών του», είχε δηλώσει ο πρωθυπουργός. Στο μεταξύ, εκτός των διαφωνούντων και η νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ δήλωσε αντίθετη με τη «συμφωνία». Η κυβέρνηση έτσι και αλλιώς θα κριθεί από το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας στη Βουλή, προς το παρόν. Για το μέλλον δεν ξέρουμε. Θα περάσει το καλοκαίρι, «τα μπάνια του λαού» φέτος θα είναι λίγο δύσκολα, όπως άλλωστε είναι τα τελευταία χρόνια.
Η ανεργία, η οικονομική και κοινωνική κρίση που διέρχεται η χώρα μας στα πλαίσια και της ευρύτερης οικονομικής κρίσης δεν φαίνεται πως με το τελευταίο εκλογικό αποτέλεσμα θα τελειώσει, και θα αρχίσει μια αυγή να ξημερώνει με ελπίδα που θα γίνεται πραγματικότητα. Συνεχίζουμε να είμαστε μια υπερχρεωμένη χώρα και οι δανειστές μας δεν ρέπουν στις φιλανθρωπικές λύσεις για αχρεωστική πραγματικότητα.
Πάμε λοιπόν με την αριστερά να κυβερνά το ελληνικό σκάφος που πλέει στα πελάγη χρεών και όρων διαβίωσης που άλλοι ρυθμίζουν. Η αριστερά απλώς με τη «συμφωνία» που υπέγραψε πορεύεται, και ο λαός συμπορεύεται, θέλοντας ή όχι πλέον. Τι να υποθέσεις πιο αισιόδοξο στο πλαίσιο της «συμφωνίας», την οικονομική κρίση και του διεθνούς περιβάλλοντος μετά τις κοσμογονικές αλλαγές, τις πτώσεις των σοσιαλιστικών κρατών και της εξαφάνισης των αγωνιστικών συσπειρώσεων των «αδεσμεύτων».
Όταν κυριαρχεί το σύστημα που κυριαρχεί, φίλοι μου, επίσης κυριαρχεί επί της κυριαρχίας του, ούτε ο «θεός» ως κυβερνήτης δεν μας σώζει. Αυτή η αλήθεια όσο πεσιμιστική και αν είναι, είναι μια πραγματικότητα.