Η Ελλάδα δεν κινείται πλέον σε ρυθμούς Παγκοσμίου Κυπέλλου και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει στο Ρέθυμνο Aegean. Οι «κυανόλευκοι» είχαν στραμμένη την προσοχή τους στα γήπεδα της Ισπανίας, μιας και το ενδιαφέρον τους ήταν… διπλό. Από τη μία ο Θανάσης Σκουρτόπουλος στο τεχνικό τιμ της Ελλάδας και από την άλλη ο Μουχαμάντ Φαγιέ στο ρόστερ της Εθνικής Σενεγάλης. Αμφότεροι, όμως, ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους και πλέον είναι έτοιμοι να πιάσουν δουλειά και σε συλλογικό επίπεδο.
Ο νέος τεχνικός ηγέτης του Ρέθυμνο Aegean αναμένεται να αφιχθεί, εκτός απροόπτου, την Τετάρτη στο Ρέθυμνο και αμέσως θα «σηκώσει μανίκια». Η ομάδα διανύει την 3η εβδομάδα της προετοιμασίας και άμα την έλευση του Σκουρτόπουλου θα ξεκινήσει το «μοντάρισμα». Τα νέα πρόσωπα του ρόστερ είναι πολλά και η δουλειά που περιμένει τον έμπειρο τεχνικό, σκληρή.
Εντυπωσιακά ολοκλήρωσε το τουρνουά ο Φαγιέ
Δίχως αμφιβολία το Ρέθυμνο Aegean πέτυχε διάνα με την απόκτηση του Μουχαμάντ Φαγιέ. Ο Σενεγαλέζος πάουερ φόργουρντ ήταν εκ των κορυφαίων της εθνικής ομάδας της χώρας του στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με τους «κυανόλευκους» να… τρίβουν τα χέρια τους από ικανοποίηση.
Στο νοκ άουτ ματς των «16» κόντρα στην Ισπανία, ο Φαγιέ πραγματοποίησε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση. Σε 19:41 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 12 πόντους (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολές), μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ. Το έργο του απέναντι στην πληρέστατη γραμμή ψηλών (Πάου και Μαρκ Γκαζόλ, Ρέγιες, Κλαβέρ, Ιμπάκα) της Ισπανίας δεν ήταν το ευκολότερο, αλλά ο Φαγιέ πήρε πολύ καλό βαθμό.
Συνολικά αγωνίστηκε σε 6 ματς και είχε μέσο όρο 28 λεπτά συμμετοχής ανά παιχνίδια. Επίσης, μέτρησε μέσο όρο 11.2 πόντους (43.6% στα δίποντα, 32.1 % στα τρίποντα, 75% στις βολές), 3.7 ριμπάουντ, 0.7 ασίστ και 1.3 κλεψίματα. Καθόλου άσχημα για το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κυανόλευκων».
Ο Φαγιέ αναμένεται να αφιχθεί την Πέμπτη στο Ρέθυμνο και τουλάχιστον για το πρώτο διάστημα θα ακολουθήσει συγκεκριμένο πρόγραμμα προπόνησης. Σαφώς και χρειάζεται ξεχωριστή διαχείριση, καθώς προέρχεται από προετοιμασία, φιλικά και δυνατά επίσημα ματς με την Σενεγάλη.
Την Πέμπτη στις 18:30 το φιλικό κόντρα στο Ηράκλειο
Μία ημέρα αργότερα μετατέθηκε το, αρχικά προγραμματισμένο για την Τετάρτη, φιλικό παιχνίδι ανάμεσα σε Ρέθυμνο Aegean και Ηράκλειο. Το πρώτο τεστ των «κυανόλευκων» θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (11/9) και ως γνωστόν θα λάβει χώρα στο «Μελίνα Μερκούρη». Το πρώτο τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 18:30 και θα γίνει υπό το βλέμμα των Σκουρτόπουλου, Φαγιέ.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των φιλικών του Ρεθύμνου
Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου – 18:30
Ρέθυμνο Aegean – Ηράκλειο (Μελίνα Μερκούρη)
Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου – 17:30
Ρέθυμνο Aegean – ΟΦΗ (Μελίνα Μερκούρη)
Πέμπτη 18 Σεπτεμβρίου
Ψυχικό – Ρέθυμνο Aegean
Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου
ΑΕΝ Κηφισιάς – Ρέθυμνο Aegean
Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου
Πανελευσινιακός – Ρέθυμνο Aegean
Ανακοίνωσε Αγγελόπουλο ο Κόροιβος
Μετά από δύο πετυχημένα χρόνια στο Ρέθυμνο, ο Νίκος Αγγελόπουλος γίνεται κάτοικος Αμαλιάδας. Ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ θα φοράει τη φανέλα του νεοφώτιστου Κόροιβου, τον οποίο και αναμένεται να βοηθήσει στην Α1.
Η απόκτησή του ανακοινώθηκε και επίσημα από την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, που ήδη έχει προσθέσει στο ρόστερ τους Σάσα Βασίλιεβιτς, Τζος Μαγκέτι, Μιχάλη Γιαννακίδη, Ανδρέα Κανονίδη και Ρομπ Λόουερι.