Στις 15 Ιουνίου 2017, οι συνεργάτες της Ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας «COMPOSE – Rural Communities engaged with positive energy» πραγματοποίησαν επίσκεψη στους Δήμους Αμαρίου και Ανωγείων. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των συμμετεχόντων για την περιοχή μελέτης και τις τεχνικές λεπτομέρειες των πιλοτικών δράσεων που πρόκειται να υλοποιηθούν στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής πρωτοβουλίας και η ανταλλαγή απόψεων, με τοπικούς φορείς, για τη βιώσιμη ανάπτυξη και τις δυνατότητες ανάπτυξης μικρής κλίμακας έργων ΑΠΕ για την ενίσχυση της τοπικής οικονομίας και επιχειρηματικότητας. Η επίσκεψη αποτέλεσε μέρος των εργασιών της 2ης συνάντησης των συνεργατών της πρωτοβουλίας Compose, που πραγματοποιήθηκε στις 13 και 14 Ιουνίου 2017 στο Ρέθυμνο.
Η εκπαιδευτική επίσκεψη περιελάμβανε τις ακόλουθες δραστηριότητες:
• Ξενάγηση στο φράγμα Ποταμών στην περιοχή του Αμαρίου και ενημέρωση των συμμετεχόντων σχετικά με τον σχεδιασμό για τη δημιουργία υβριδικού σταθμού παραγωγής ενέργειας, που θα συνδυάζει υδροηλεκτρική και αιολική ενέργεια, από τον καθηγητή του Πολυτεχνείου Κρήτης κ. Θεοχάρη Τσούτσο.
• Επίσκεψη στη μονή Αρκαδίου.
• Ξενάγηση σε μονάδα παραγωγής και τυποποίησης ξυλοκάρβουνου στην περιοχή της Αγιάς Μυλοποτάμου, όπου οι συμμετέχοντες γνώρισαν την παραδοσιακή μέθοδο παραγωγής σε καμίνια από τον κ. Μανώλη και την κ. Κωστούλα Παπαδογιάννη. Ειδικός στόχος της επίσκεψης ήταν η αναγνώριση των υφιστάμενων επιχειρηματικών μοντέλων αξιοποίησης υπολειμμάτων βιομάζας ξυλείας για ενεργειακούς σκοπούς.
• Ξενάγηση στο αιολικό πάρκο Κουλούκωνα στον Δήμο Μυλοποτάμου από τον υπεύθυνο της εταιρείας ΕΝΕL Green Power Hellas κ. Νικία Θοδωρή. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν πυλώνα ανεμογεννήτριας και να ενημερωθούν για τις τεχνικές πληροφορίες που σχετίζονται με το έργο (ενεργειακή παραγωγή, λειτουργία, κ.α.).
• Επίσκεψη στον Δήμο Ανωγείων όπου πραγματοποιήθηκε συνάντηση και συζήτηση με τον δήμαρχο Ανωγείων κ. Μανώλη Καλλέργη, την υπεύθυνη της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου κα Ζαχαρένια Σκουλά και την υπεύθυνη του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανωγείων, κα Ζαχαρένια Κεφαλογιάννη. Βασικοί άξονες της συζήτησης αποτέλεσαν οι στόχοι και το πλάνο δράσης του έργου, καθώς και οι ευκαιρίες για την τοπική κοινωνία και οικονομία που προκύπτουν από την ενεργειακή αξιοποίηση των υπολειμμάτων βιομάζας της ευρύτερης περιοχής.
• Επίσκεψη στο Κέντρο Αρχαιολογικής Πληροφόρησης Ανωγείων «Γιάννης και Έφη Σακελλαράκη».
Οι πιλοτικές δράσεις αναμένεται να αποτελέσουν παράδειγμα καλής πρακτικής για αναπαραγωγή τους σε άλλες ελληνικές και μεσογειακές πόλεις. Η επίσκεψη των συνεργατών του Compose στο πεδίο εφαρμογής των πιλοτικών δράσεων, στην Κρήτη, αποτέλεσε το έναυσμα για τη δημιουργία και ενίσχυση συνεργιών και ανταλλαγής καλών πρακτικών μεταξύ των συνεργατών του έργου αλλά και των τοπικών φορέων.
Η Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία Compose
H Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία «COMPOSE – Rural Communities engaged with positive energy», στοχεύει στην προώθηση εφαρμογών μικρής κλίμακας ΑΠΕ στις αγροτικές και νησιωτικές περιοχές της Μεσογείου. Στην δράση, η οποία συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης στο πλαίσιο του προγράμματος Interreg Med, συμμετέχουν ινστιτούτα, ερευνητικά κέντρα, δημόσιες αρχές και οργανισμοί από 11 χώρες της Μεσογείου (Σλοβενία, Ελλάδα, Ιταλία, Κύπρος, Πορτογαλία, Κροατία, Αλβανία, Ισπανία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο, Γαλλία).
Το Εργαστήριο Ανανεώσιμων και Βιώσιμων Ενεργειακών Συστημάτων του Πολυτεχνείου Κρήτης (www.resel.tuc.gr) είναι ο συντονιστής των δράσεων του Compose στην Ελλάδα και αρμόδιος φορέας για τη διαμόρφωση κοινής μεθοδολογίας και μοντέλου αναπτυξιακού σχεδιασμού, καθώς και για την τεχνική καθοδήγηση όλων των πιλοτικών δράσεων στις 11 συνεργαζόμενες χώρες.
Στις δράσεις του Compose προβλέπονται: η ανάπτυξη μεθοδολογίας αναπτυξιακού σχεδιασμού έργων ΑΠΕ, υλοποίηση 15 πιλοτικών δράσεων στις 11 Μεσογειακές χώρες, πρακτικά εργαλεία, οδηγοί και προτάσεις πολιτικής για φορείς λήψης αποφάσεων και εμπειρογνώμονες στον αναπτυξιακό σχεδιασμό.
Από την Ελλάδα, στο Compose συμμετέχουν ως συνεργαζόμενοι φορείς: ο Δήμος Ρεθύμνης, η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου και ο Δήμος Ανωγείων που θα ωφεληθούν τόσο από τις πιλοτικές δράσεις του έργου όσο και από τις καλές πρακτικές, την εμπειρία και τεχνογνωσία που θα αποκτηθεί από την διακρατική συνεργασία. Ως συνεργαζόμενος φορέας συμμετέχει ακόμα και το Δίκτυο Νησιωτικών Επιμελητηρίων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Insuleur) με στόχο την συνεργασία, ανταλλαγή και διάχυση καλών πρακτικών στις νησιωτικές περιοχές της Μεσογείου.