Η μεταφορά των περίπου 27.000 μαθητών της Περιφέρειας Κρήτης, με άνεση και ασφάλεια αποτελεί ύψιστη προτεραιότητα για τον περιφερειάρχη Κρήτης και τη διοίκηση της Περιφέρειας. Την ίδια στιγμή αποτελεί αυτονόητη υποχρέωσή της με σκοπό να διευκολύνει το έργο των μαθητών δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου, ενώ υποχρέωσή της Περιφέρειας Κρήτης είναι να γίνει η διαδικασία μεταφοράς μαθητών, τόσο με πληρότητα, όσο και με το ελάχιστο κόστος, αφού το έργο ξεπερνάει σε σύνολο τα 17.000.000€ ανά έτος.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της περιφέρειας η ανάπτυξη μιας ψηφιακής πλατφόρμας για τη μεταφορά των μαθητών θα οδηγήσει πρώτιστα στην αύξηση της ασφάλειας των μαθητών, αφού κάθε στιγμή θα γνωρίζουμε το μέσον, τον οδηγό και τον συνοδό του κάθε μεταφερομένου μαθητή, αλλά παράλληλα και στη μείωση του οικονομικού κόστους με την αποφυγή δρομολογίων που δεν είναι απαραίτητα και στην ευκολότερη λογιστική παρακολούθηση, όλης της διαδικασίας μεταφοράς μαθητών.
Στα πλαίσια του στρατηγικού σχεδιασμού της για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, αλλά και της άριστης συνεργασίας της, με τις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, η Περιφέρεια Κρήτης φιλοξένησε χθες την Π.Ε. Ευβοίας της Περιφέρειας Στ. Ελλάδας σε ημερίδα που διοργάνωσε στην αίθουσα του περιφερειακού συμβουλίου Κρήτης με τίτλο «Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Μεταφοράς Μαθητών».
Στην ημερίδα συμμετείχε ο αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Ηρακλείου κ. Ε. Κουκιαδάκης, οι αντιπεριφερειάρχες διοίκησης και ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, κ. Κυριάκος Κώτσογλου και Παιδείας και Διά Βίου Μάθησης κ. Ι. Παρασύρης, ο εκτελεστικός γραμματέας κ. Ν. Ραπτάκης, η γενική διευθύντρια Εσωτερικής Λειτουργίας κ. Χ. Ελευθερίου και η γενική διευθύντρια Ανάπτυξης και Βιομηχανίας, κ. Μ. Αντωνακάκη, η διευθύντρια Οικονομικού, κ. Μ. Ραπτάκη και η προϊσταμένη του διεύθυνσης Δια Βίου Μάθησης κ. Κ. Αποστολάκη πρωτοβουλία της οποίας ήταν η ημερίδα, στελέχη των διευθύνσεων πληροφορικής της Π.Ε. Ηρακλείου, στελέχη διευθύνσεων Οικονομικού, των τμημάτων δια βίου Μάθησης, των διευθύνσεων πρωτοβαθμίου και δευτεροβαθμίου της Κρήτης και βέβαια τα στελέχη της Π.Ε. Ευβοίας.
Η Περιφέρεια Κρήτης, με εξωστρέφεια, δεν παρέχει μόνο καλές πρακτικές στον τομέα της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, αλλά είναι δεκτική και στην υιοθέτηση καλών πρακτικών όπως αυτή της Π.Ε. Ευβοίας, την οποία ανέπτυξε οι κ. Θανάσης Παπουτσής, στέλεχος πληροφορικής και παρουσίασαν η κ. Αντζουλάτου Σπυριδούλα και Τανάγρας Μιχάλης, στελέχη της Π.Ε. Ευβοίας, ενώ στον εποικοδομητικό διάλογο που έγινε σε συνέχεια της ημερίδας, τονίσθηκαν τα πολύ θετικά στοιχεία τα οποία θα αποκομίσουν οι Π.Ε. της Περιφέρειας Κρήτης από την υιοθέτηση της εν λόγω ψηφιακής πλατφόρμας, μιας καλής πρακτικής στον χώρο της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης και της διοίκησης.