Πολλές ήταν οι δραστηριότητες που έβαλαν εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτικούς του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ρεθύμνου στο Πνεύμα των Χριστουγέννων, τις τελευταίες μέρες του έτους 2017.
Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου, η εκπαιδευτικός μουσικής Βογιατζάκη Βαγγελιώ επισκέφτηκε το σχολείο και, λόγω των εορταστικών ημερών, βοήθησε τους εκπαιδευόμενους, αλλά και τους εκπαιδευτικούς, να γυρίσουν πίσω τον χρόνο και να παίξουν σαν παιδιά, με εργαλείο τη μουσική.
Στην αρχή, άκουσαν τον ήχο από διάφορα μουσικά κρουστά όργανα, όπως το όργανο της βροχής, της θάλασσας, της βροντής και της αστραπής, καστανιέτες, ξύστρα, ροκάνα κ.ά. Έπειτα, έφτιαξαν ανά δύο ένα ταμ-ταμ σε μορφή κούκλας, όπως το κάθε ζευγάρι το φανταζότανε. Στη συνέχεια με όλα τα όργανα και τις κούκλες δημιούργησαν διαλόγους και συνέθεσαν μία χριστουγεννιάτικη ηχοϊστορία. Όλα αυτά με τη συντροφιά χριστουγεννιάτικης μελωδίας και κυρίως με πολύ πολύ κέφι.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του project «Ελεύθερος Χρόνος και Ποιότητα Ζωής», με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τη διευθύντρια Αντωνίου Ειρήνη και την εκπαιδευτικό Εύα Τσικέλη.
Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου ο λέκτορας Δογματικής και Συμβολικής Θεολογίας της Πατριαρχικής Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Κρήτης και πρόεδρος του Παγκρητίου Συνδέσμου Θεολόγων κ. Ιωάννης Λίλης επισκέφτηκε το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ρεθύμνου. Ο κ. Λίλης, αφού γνωρίστηκε με τους εκπαιδευόμενους, ανέπτυξε μία σύντομη, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία, σχετικά με την εορτή των Χριστουγέννων. Μίλησε για την ιστορική καθιέρωση της εορτής, πώς προετοίμασαν οι προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης τη Γέννηση του Κυρίου, τη σημασία των Χριστουγέννων για τη ζωή του σύγχρονου ατόμου και πώς εορτάζονται τα Χριστούγεννα σε ολόκληρο τον κόσμο. Ακολούθησε εκτενής συζήτηση με τους εκπαιδευόμενους, όπου δόθηκαν απαντήσεις από τον κ. Λίλη στις εύστοχες ερωτήσεις τους.
Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου, το ΣΔΕ Ρεθύμνου παρακολούθησε την εξαιρετική διάλεξη με θέμα «Οι απεικονίσεις της Γέννησης του Χριστού στην Τέχνη» στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, από την ιστορικό Τέχνης Δήμητρα Γιαπλέ. Το θέμα αφορούσε στην απεικόνιση της Γέννησης, και των συναφών επεισοδίων, όπως η Προσκύνηση των Μάγων, η Προσκύνηση των Ποιμένων και η Σφαγή των Νηπίων, στην τέχνη, από την στιγμή που αυτά εντοπίζονται στις ρωμαϊκές κατακόμβες και τις σαρκοφάγους, κατά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες, μέχρι τη σύγχρονη εποχή.
Μέσα στα έργα που θαυμάσαμε από τη θρησκευτική εικονογραφία συμπεριλαμβανόταν και η απεικόνιση της σκηνής της προσκύνησης του νεογέννητου Χριστού από τους απλούς βοσκούς, υπό το βλέμμα αιωρούμενων αγγέλων, όπως αυτή αποτυπώθηκε από τον κρητικό ζωγράφο Δομήνικο Θεοτοκόπουλο (El Greco).
Στη συνέχεια, ομάδα εκπαιδευόμενων και εκπαιδευτικών του ΣΔΕ Ρεθύμνου πέρασε από την πλατεία των Μικρασιατών για να συμμετάσχει στις εκδηλώσεις της Παιχνιδοχώρας, μια πρωτοβουλία του Δήμου Ρεθύμνου για να μεταδώσει το πνεύμα των Χριστουγέννων.
Δεν έλειψαν, όμως, και τα Χριστουγεννιάτικα εδέσματα στο σχολείο, με τα σπιτικά μελομακάρονα και τους κουραμπιέδες της εκπαιδευόμενης Ζαμπίας Γεωργουδάκη.
Η διευθύντρια, Ειρήνη Αντωνίου