Το εκπαιδευτικό διήμερο έλαβε χώρα στη Σχολή Χορού Bailando Fuerte με θέμα «Lau Ga Kuen – Part II, Traditional and Free fight applications» (σ.σ. Φόρμα της Οικογένειας Λάου – Mέρος ΙΙ, Παραδοσιακές κι ελεύθερες μέθοδοι μάχης), ολοκληρώνοντας τη διδασκαλία της φόρμας της Οικογένειας Λάου, η οποία αποτελεί τη θεμελιώδη φόρμα του συστήματος Hung Kar, σε συνέχεια του περσινού σεμιναρίου κατά το οποίο είχε διδαχθεί το Α’ Μέρος.Οι συμμετέχοντες στο σεμινάριο, μεταξύ αυτών και λιλιπούτειοι μαθητές, διδάχτηκαν και δοκιμάστηκαν σε νέες μεθόδους που συναποτελούν ένα εξαιρετικό εκπαιδευτικό σύνολο με ανοδικές γροθιές, χέρια μαχαίρια, τεχνικές δαχτύλων, δάχτυλο του σπαθιού (sword finger), διάφορες παλάμες του τίγρη, εκρηκτικά μπροστινά λακτίσματα σε μια σταθερή βάση με γρήγορους βηματισμούς.
O Sifu Τσολίγκας έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από το τεχνικό επίπεδο των μαθητών, την ευχάριστη παρέα και φιλοξενία τους, ενώ αξιοσημείωτη αποτελεί η ιδιαίτερη αγάπη που τρέφει για την Κρήτη και τους ανθρώπους της. Ο εκπαιδευτής κ. Θεόδωρος Αμάραντος πρότεινε στον Sifu να παρευρεθεί ως εξεταστής σε δύο μήνες περίπου στις καθιερωμένες εξετάσεις της χρονιάς παρέχοντας με τον τρόπο αυτό στους μαθητές του, για δεύτερη φορά μέσα στην ίδια χρονιά, την ευκαιρία για διαδραστική επικοινωνία με το Sifu.
Για το μέγιστο ο ΝΟΡ στο ΟΑΚΑ
Στο μέσον του καλοκαιριού, οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες του ΝΟΡ τίθενται σε πλήρη ετοιμότητα καθώς από χθες θα λάβουν...