Περισσότεροι από 2000 αθλητές-τριες συμμετείχαν στον 2ο ημιμαραθώνιο Κρήτης, ο οποίος πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Αρκαλοχώρι. Αθλητές και αθλήτριες κάθε ηλικίας, από κάθε σημείο της Ελλάδας, αλλά και από 21 διαφορετικές χώρες, γέμισαν τους δρόμους των χωριών του Δήμου Μινώα Πεδιάδος και πιο συγκεκριμένα, του Αρκαλοχωρίου, του Χουμερίου, του Γαλατά, της Βόνης και του Θραψανού, δίνοντας μοναδικό χρώμα στο κυριακάτικο πρωινό.
Μετά το τέλος του αγώνα, οι δρομείς φωτογραφήθηκαν στα ειδικά διαμορφωμένα σημεία, όπου το «παρών» έδωσαν κορυφαίοι Έλληνες αθλητές. Οι Μανόλης Στεφανουδάκης, Αθανασία Τσουμελέκα, Κατερίνα Θάνου, Σοφία Ρήγα, Ειρήνη Βασιλείου, Άννα Βασιλείου και Λυκούργος Τσάκωνας μοίρασαν αυτόγραφα και συνομίλησαν με τους θαυμαστές και τις θαυμάστριές τους.