Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι του ΝΟΡ με τον Ιωνικό, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 8-11 στο κολυμβητήριο Ηρακλείου. Οι Ρεθεμνιώτες έμειναν χωρίς βαθμό μετά και την 6η αγωνιστική της Α2 πόλο Ανδρών και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην προετοιμασία εν όψει πλέι άουτ.
Για ακόμα μία αγωνιστική ο ΝΟΡ «πλήρωσε» συγκεκριμένα λάθη, τα οποία έκαναν την διαφορά. Ο Ιωνικός διαθέτει πολύ έμπειρη ομάδα, τα εκμεταλλεύτηκε και πανηγύρισε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-5 στο ημίχρονο και με 6-10 στο τέλος του 3ου οκταλέπτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του ματς, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 8-11.
Μετά το ρεπό της ερχόμενης αγωνιστικής, απομένουν 3 παιχνίδια για το φινάλε της Α’ φάσης. Οι Ρεθεμνιώτες θα προσπαθήσουν να παρουσιαστούν βελτιωμένοι και συνάμα να προετοιμαστούν για τα πλέι άουτ, όπου και θα… παίξουν τα ρέστα τους για την παραμονή στην Α2.
Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-5, 2-1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Μπατάκης, Καλομενόπουλος, Ραπτάκης, Χανδάνος 3, Παναγιωτάκης Γ. 3, Τουτουτζιδάκης 1, Παπαδάκης 1, Σταυρουλάκης, Πίσσας, Τζαγκαράκης, Μακρυγιάννης, Ασουμανάκης.
Κώστας Φιτσανάκης: «Μπορούσαμε καλύτερο πρόσωπο»
Ο προπονητής του ΝΟΡ τόνισε πως η ομάδα του «πλήρωσε» για ακόμα μία φορά συγκεκριμένα λάθη. Επίσης, επεσήμανε πως τα εναπομείναντα παιχνίδια της Α’ φάσης θα λειτουργήσουν ως πρόβα τζενεράλε εν όψει πλέι οφ.
«Προσπαθήσαμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Θεωρώ πως μπορούσαμε με την αποφυγή κάποιων λαθών να είχαμε παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο. Το θετικό είναι πως φαίνεται σιγά-σιγά να πλησιάζουμε, γιατί στην αρχή ήμασταν μακριά από αυτές τις ομάδες. Έχουμε μπροστά μας ένα μήνα, τον οποίο πρέπει να εκμεταλλευτούμε και να χρησιμοποιήσουμε τα τρία παιχνίδια σαν τελική πρόβα για τα πλέι άουτ».
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος 9-8
ΝΟ Ρεθύμνου – Ιωνικός Νικαίας 8-11
Ρεπό: ΟΦΗ
Η βαθμολογία του Α’ ομίλου
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝΕΣ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
1. ΝΟ Χανίων 5 38-31 12
2. Πανιώνιος 5 48-38 9
3. Ιωνικός Νικαίας 5 49-43 9
4. ΟΦΗ 4 37-37 6
5. ΝΟ Ρεθύμνου 5 33-56 0
Η επόμενη (7η) αγωνιστική
Κυριακή 22 Μαΐου
13:00 (Κολ. Νέας Σμύρνης): Πανιώνιος – ΟΦΗ
13:30 (Κολ. Νίκαιας): Ιωνικός – ΝΟ Χανίων
Ρεπό: ΝΟΡ