Οι Νεοσμυρνιώτες νίκησαν τους Ρεθυμνιώτες με 74-66 μέσα στο κλειστό «Αρτάκης» κι απέδειξαν ότι έχουν μία πολύ δυνατή ομάδα φέτος που μπορεί να πρωταγωνιστήσει σε Ελλάδα κι Ευρώπη.
Έχοντας από την αρχή του αγώνα συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, δεν επέτρεψαν στο Ρέθυμνο Aegean να διεκδικήσει τη νίκη, αν και μέχρι το 25′ το σκορ ήταν στο 46-41. Έκτοτε, οι «πάνθηρες» του κ. Σφαιρόπουλου ξέφυγαν στο σκορ, πότε με 8 και πότε με 12 πόντους και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι έδειξαν αρκετά μαχητικοί.
Πρωταγωνιστής του αγώνα, το δίχως άλλο, ήταν ο Μακ Κόλουμ ο οποίος έφτασε τους 19 πόντους έχοντας σε 25 λεπτά συμμετοχής 5/6. βολές, 1/6 σουτ 2π., 4/8 3π., 2 ασίστ, 1 κλ. και 2 λάθη.
Ο Αμερικανός ήταν ιδιαίτερα αποδοτικός στην αρχή και στο φινάλε του αγώνα, εκεί όπου το Ρέθυμνο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.
Κι όμως θα μπορούσε να είναι ντέρμπι
Πάντως, ακόμη και μετά από ένα τέτοιο ματς, μπορεί κάποιος να βρει λόγους όπου το Ρέθυμνο θα μπορούσε να μετατρέψει το ματς σ’ ένα μεγάλο ντέρμπι. Αυτό άλλωστε υποστήριξε και ο Θανάσης Γιαπλές αμέσως μετά το τέλος της συνάντησης.
Ρίχνοντας κανείς μια ματιά στη στατιστική, γίνεται άμεσα αντιληπτό ότι οι αριθμοί αποκρυπτογραφούν τη μισή – μεγάλη αλήθεια.
Το Ρέθυμνο έχασε σχετικώς τη μάχη των ριμπάουντ (34 έναντι 42) αλλά το ματς δεν χάθηκε από ‘κει. Έκανε λιγότερα λάθη (12 έναντι 21) κι είχε διπλάσια κλεψίματα (10 έναντι 5) αλλά η κατοχή και οι επιθέσεις που κέρδισε μέσω αυτών, δεν κατόρθωσε να τις μετατρέψει σε καλάθια γιατί δεν υπήρχε η δέουσα συγκέντρωση με αποκορύφωμα τα τρία άστοχα καρφώματα.
Ποσοστά όπως το 67% στις βολές (16/24) και το πενιχρό 17% στα τρίποντα (4/32), αιτιολογούν όλα τα παραπάνω τη στιγμή, που οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν καμιά διαστημική απόδοση.
Οι πρώην και οι νυν
Οι πρώην κυανόλευκοι Ντούβνιακ και Κάρτερ σημείωσαν από 6 και 12 πόντους αντίστοιχα με τον Αμερικανό να έχει ¾ 2π. και 2/.6 3π.
Από το Ρέθυμνο ξεχώρισαν οι δύο γκαρντ Κουμπούρας και Καλαμπόκης που σημείωσαν από 11 π. έκαστος ενώ, οι λύσεις από τον πάγκο των Κανονίδη, Λάτοβιτς, απέφεραν 12π. στο σύνολο (6 κι 6) με τον 21χρονο φούργουορντ να έχει 3/4 2π. και τον Σέρβο 2/4 3π.
Στα ρηχά έμεινε ο Τζάστιν Χαρτ που αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά. Αντιθέτως, ο Γκάμπριελ που πήρε και τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής (36′) είχε και πάλι καλή απόδοση παίρνοντας 14 ριμπάουντ (12 αμ., 2 επ.) και σημειώνοντας 11 πόντους με 5/8 2 π., 1/3 βολές και 0/4 3 π.