Σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Επισκοπής απέναντι στον ΠΑΟΚ. Το κρητικό ντέρμπι δεν ανέδειξε νικητή στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδίκησε σχεδόν ποτέ, δάφνες ποιότητας. Το τελικό 0-0 κρίνεται δίκαιο σύμφωνα με τα όσα παρουσίασαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ο ΠΑΟΚ ήρθε για το «Χ» και το πήρε και η Επισκοπή που συνάντησε κάποια αντικειμενικά προβλήματα ως προς τη σύνθεσή της την τελευταία στιγμή (βλ. σχετ κείμενο), θέλησε να «κλέψει» τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα με τις δύο μεγάλες φάσεις του Παπαδήμα στο 93′ και του Ντινιωτάκη στο 94′.
Πρωταγωνιστής ο αέρας
Κανείς από τους δύο διεκδικητές της παραμονής δεν ήθελε να χάσει, υπερίσχυσε ο τακτικισμός στους δύο πάγκους και ο δυνατός άνεμος που επηρέασε και τους δύο αντιπάλους.
Στο α’ ημίχρονο ήταν πολύ κάτω του μετρίου ποιοτικά. Ο άνεμος φυσούσε υπέρ του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα, η Επισκοπή να θέλει να μπλοκάρει τα ατού των Ηρακλειωτών και να περιοριστεί περισσότερο στο πως δεν θα αιφνιδιαστεί.
Ο ΠΑΟΚ είχε υπεροχή στα πρώτα 15′, αλλά στη συνέχεια η Επισκοπή άρχισε να παίρνει μέτρα δίχως όμως να μπορέσει να απειλήσει. Μόλις και μετά βίας μπορέσαμε να δούμε δυο φάσεις κι αυτές από τον ΠΑΟΚ με τον Μανουσάκη να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ στο 20′.
Στο 25′ ήρθε η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά, ο Ανωγειανάκης σούταρε από πλεονεκτική θέση για να αποκρούσει ο Γεωργίου, ο ίδιος παίκτης πήρε την επαναφορά, έκοψε για τον Μανουσάκη, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής πάνω από τα δοκάρια!
Έκτοτε, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά πέρα από κάποια γεμίσματα που ανακόπηκαν από τους αμυντικούς, τίποτε άλλο.
Καλύτερη αλλά δίχως ουσία η Επισκοπή
Το ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτα για τους γηπεδούχους, αλλά στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Όχι όμως εκ διαμέτρου.
Η Επισκοπή έδειξε να έχει ενέργεια αλλά να μην μπορεί να βρει τρόπο για να «διαβολίσει» την αντίπαλη άμυνα. Ο Κανδυλάκης, ο Μποχώνης και οι υπόλοιποι αμυντικοί οργάνωσαν τα μετόπισθεν όπως έπρεπε και άφησαν λίγες φορές τους επιθετικούς των «γυπαετών» να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.
Στο 60′ πάντως, είχαμε την πρώτη καλή φάση όταν ο Μπάτζεφ μ’ ένα έξυπνο σουτ πέρασε την μπάλα λίγο άουτ, καθώς είχε δει εκτός θέσης τον Καλογεράκη.
Μάλιστα στο 59′ ήρθε κι ένα γκολ το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιν,τ καθώς ο Σίσκοφ όπως έκρινε η κυρία Κομισοπούλου, υπέδειξε ότι έχει ξεκινήσει από αντικανονική θέση.
Στο 65′ ήρθε μια νέα ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων όταν ο Ιβάνοφ πέρασε κρυφή μπαλιά στον Μπάτζεφ, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε με τον Καλογεράκη να βγαίνει έγκαιρα και να απομακρύνει.
Κάπου εκεί, έπεσε ο ρυθμός με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει την αντεπίθεση. Στο 75′ ο Μύρος Ανωγειανάκης πολύ έξυπνα από τον άξονα, έβγαλε μία πολύ ωραία ασίστ στον Ζανελάρη ο οποίος προχώρησε, πάτησε περιοχή αλλά δεν πλάσαρε όπως ο ίδιος θα ήθελε, άουτ.
Όσο έβαινε ο αγώνας προς το τέλος, η Επισκοπή ενέτεινε τις προσπάθειές της να βγει μπροστά, υποσυνείδητα ο ΠΑΟΚ γύρισε πίσω και φτάσαμε στο 83′ μα κυρίως στις καθυστερήσεις, να γίνουν οι μεγαλύτερες ευκαιρίες. Στο 83′ το σουτ του Γιάννη Ντινιωτάκη έφυγε ψηλά άουτ.
Οι «γυπαετοί» προσπάθησαν να επιτεθούν και από πλάγια γιατί από τον άξονα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να σπάσει η «μαυρόασπρη» άμυνα.
Στο 93′ από το κόρνερ του Μπάτζεφ, ο Παπαδήμας έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά αυτή κόντραρε σε σώματα και βγήκε εκ νέου κόρνερ.
Στο 94′ ο Ντινιωτάκης πέρασε δύο παίκτες και σούταρε με το αριστερό από πλεονεκτική θέση ψηλά άουτ.
Καλή η διαιτησία στον πειθαρχικό τομέα από τον κ. Γιουματζίδη. Ελέγχεται η φάση του γκολ στο 62′ από τον Σίσκοφ. Δίχως προβλήματα οι βοηθοί κ.κ. Αναστασάκης, Κομισοπούλου (Χανίων). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Λένγκα (Επισκοπή), Κανδυλάκης, Πύλος, Ανωγειανάκης, Ζανελάρης (ΠΑΟΚ).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κωτσοβός): Γεωργίου, Πάτας, Καψιώτης, Παπαδήμας, Λένγκα, Μπάτζεφ, Γούλας, Ιβάνοφ, Σίσκοφ (58′ Μηνάς), Κωτάτης (61′ Μηνάς), Χαλκιαδάκης (81′ Μπάτσι).
ΠΑΟΚ (Πίτσος): Καλογεράκης, Γιαννακάκης, Μποχώνης, Χέλα, Κανδυλάκης, Χύσι Κέβιν, Μανουσάκης (62′ Κέβιν), Σκούφος (81′ Μπάμπης Β.), Πύλος, Ανωγειανάκης, Ζανελάρης (89′ Ματέο).
Άτυχος ο Αστέριος Νίκου – Προβλήματα στη σύνθεση
Το πρωί του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, ο Αστέριος Νίκου πληροφορήθηκε ότι η οικογένειά του η οποία επέβαινε σε ΙΧ όχημα είχε τροχαίο δυστύχημα. Η γιαγιά του τραυματίστηκε θανάσιμα, ενώ η θεία του και η μητέρα του που επέβαιναν στο όχημα τραυματίστηκαν δίχως όμως να κινδυνέψει η ζωή τους. Ο αμυντικός μέσος της Επισκοπής, πακέταρε τα πράγματά του και αναχώρησε εσπευσμένα για την Αθήνα, προκειμένου να συμπαρασταθεί στους οικείους του.
Η Επισκοπή εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση η οποία αναφέρει: «Στο άκουσμα του ξαφνικού θανάτου της γιαγιάς του ποδοσφαιριστή μας, Αστέριου Νίκου, ο ΑΟ Επισκοπής, εκφράζει τα πιο θερμά του συλλυπητήρια.
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που την σκεπάζει».
Συμπαίκτες και προπονητικό τιμ, ήταν όλοι επηρεασμένοι μετά απ’ αυτή την είδηση.