«Πλημμύρισε» παιδικά χαμόγελα για μια χρονιά ο δημοτικός κήπος της πόλης του Ρεθύμνου, που επί δύο ημέρες είχε μετατραπεί σε έναν απέραντο παιδότοπο, όπου μικροί και μεγάλοι είχαν την ευκαιρία να διασκεδάσουν, να ψυχαγωγηθούν και να συνδράμουν το «Χαμόγελο του Παιδιού».
Για 6η συνεχόμενη χρονιά η καρναβαλική ομάδα των «Ανεμόμυαλων» πραγματοποίησε την καθιερωμένη πλέον γιορτή «Ας παίξουμε για το χαμόγελο» δίδοντας την ευκαιρία σε όλους τους Ρεθεμνιώτες να αποδείξουν πως ακόμα και εν μέσω κρίσης δεν ξεχνούν συνανθρώπους μας και δη παιδιά που έχουν ανάγκη τη στήριξή τους και την αγκαλιά τους.
Μέσα από βιωματικά παιχνίδια, δημιουργικά εργαστήρια αθλητισμού, πολύ μουσική και χορό τα παιδιά απόλαυσαν επί δυο ημέρες ένα πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων διασκεδάζοντας με την ψυχή τους, ενώ η ηθική ικανοποίηση τόσο των ίδιων των διοργανωτών, που επί μήνες τώρα με κέφι, μεράκι και διάθεση προσφοράς πραγματοποίησαν μια επιτυχημένη εκδήλωση, ήταν ανεκτίμητη.
Η Μίνα Κτιστάκη, από τους «Ανεμόμυαλους» ανέφερε χαρακτηριστικά: «Διοργανώνουμε αυτό το διήμερο φεστιβάλ μουσικής, χορού και παιχνιδιού που προάγει τον εθελοντισμό και τη προσφορά και στηρίζει το έργο του οργανισμού «Το χαμόγελο του παιδιού». Όλα τα έσοδα θα πάνε στο Χαμόγελο του Παιδιού. Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι, ιδιαίτερα συγκινημένοι, μήνες προετοιμασίας είχαν αυτό το αποτέλεσμα, ένα διήμερο φεστιβάλ με πλούσιο πρόγραμμα και τις δύο μέρες, με αξιόλογες συμμετοχές, με πολλές επιχειρήσεις που συμμετέχουν σε αυτό και στηρίζουν την προσπάθειά μας -75 στον αριθμό- στηρίζουν την προσπάθειά μας. Το σύνθημά μας είναι ελάτε να διασκεδάσουμε, να παίξουμε και να προσφέρουμε όλοι μαζί με σύνθημα ας παίξουμε για το χαμόγελο. Όλοι μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε. Όλος ο Δημοτικός Κήπος έχει μεταμορφωθεί σε ένα «Ανεμόμυαλοι fun park», όπως το λέμε εμείς, παντού παιχνίδια και δραστηριότητες. Όλα τα παιχνίδια είναι δωρεάν, σκοπός είναι να περάσουν τα παιδιά καλά και εμείς σαν διοργανωτές θέλουμε μόνο αυτό. Να μπει μέσα ο κόσμος και να κάτσει, γιατί περνάει καλά. Συγχρόνως, έχει προσφέρει και στο χαμόγελο του παιδιού».
Παρών στην εκδήλωση για μια ακόμα χρονιά ο πρόεδρος του οργανισμού Κώστας Γιαννόπουλος. Βαθιά συγκινημένος για την ανταπόκριση του κόσμου αλλά και την προσπάθεια των διοργανωτών, που κάθε χρόνο στέφεται με επιτυχία, έκανε λόγο για μια ξεχωριστή εκδήλωση, η οποία τα τελευταία έξι χρόνια συνδράμει ουσιαστικά τον Οργανισμό, αφού εξ ολοκλήρου τα έσοδά της απευθύνονται στο Χαμόγελο του Παιδιού.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο κ. Κώστας Γιαννόπουλος ανέφερε: «Πρόκειται για μια ξεχωριστή γιορτή, γιατί έχει να προσφέρει πολλά. Έχει να προσφέρει την επικοινωνία μικρών και μεγάλων, έχει να προσφέρει τη δυνατότητα στα παιδιά να παίξουν, να δημιουργήσουν. Να προσφέρει να μάθουμε όλοι πως μπορεί να συμπαρασταθεί ο ένας στον άλλον γενικότερα και πώς μπορεί το Χαμόγελο του Παιδιού να συμπαρασταθεί σε παιδιά που έχουν ανάγκη. Το κυριότερο και που είναι σπάνιο για τις εκδηλώσεις, είναι ότι όλα τα έσοδα από τις εκδηλώσεις που γίνονται για δυο μέρες στον κήπο, πηγαίνουν στο Χαμόγελο του Παιδιού, και όχι μέρος των εσόδων. Μιλάμε για τεράστιο κόπο των ανθρώπων, των «Ανεμόμυαλων», των εθελοντών που έχουν συνδράμει, που έχουν συμβάλλει στο να γίνεται μια τόσο μεγάλη εκδήλωση από τους «Ανεμόμυαλους» που με την κουζουλάδα τους καταφέρνουν και κάνουνε μια πολύ όμορφη εκδήλωση. Πρόκειται για μια εξουσιαστικά οικονομική ενίσχυση στον οργανισμό -περί τις 30.000 ευρώ, πέρυσι. Το χαμόγελο είναι συμμετοχικό, άρα αυτό που κάνουν οι «Ανεμόμυαλοι» συμβάλλοντας να μαζευτούν κάποιες δυνάμεις, είναι αυτό που το χαμόγελο κάνει καθημερινά».
Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Νεογνών
Στον δημοτικό κήπο, στο πλαίσιο της εκδήλωσης των «Ανεμόμυαλων» υπήρχε και η υπερσύγχρονη κινητή ιατρική μονάδα εντατικής θεραπείας για νεογνά και παιδιά, η οποία καλύπτει τις ανάγκες των νεογνών και των παιδιών όλης της περιφέρειας. Η κινητή ιατρική μονάδα εντατικής θεραπείας λειτουργεί υπό τον συντονισμό του ΕΚΑΒ και κατόπιν απόφασης της κεντρικής διοίκησης του ΕΚΑΒ Κρήτης έχει έδρα στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο του Ηρακλείου. Ο κ. Γιαννόπουλος, σημείωσε τη σημασία της μονάδας, την οποία πρέπει όπως είπε να γνωρίσουν οι Ρεθεμνιώτες και όλοι οι Κρητικοί και κάθε φορά που θεωρούν ότι παρίσταται ανάγκη να επικοινωνούν με τον οργανισμό προκειμένου να μπορεί να παρεμβαίνει. Ειδικότερα, ο πρόεδρος του Χαμόγελου του Παιδιού, ανέφερε: «Συνεργαζόμαστε με τον Ερυθρό Σταυρό, υπάρχει αυτή η άμεση συνεργασία, φέραμε και την κινητή μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών προκειμένου να τη γνωρίσει ο κόσμο. Εξυπηρετεί νεογνά από όλο το νησί και έχει έδρα το ΕΚΑΒ Ηρακλείου. Εμείς έχουμε εντάξει στο ΕΚΑΒ τη μονάδα με προσωπικό δικό μας, δεν ξέρουν όμως οι κάτοικοι και οι φορείς σε όλη την Κρήτη ότι υπάρχει και είναι η μοναδική μονάδα στην Κρήτη. Είναι σημαντικό λοιπόν να γνωρίζουν ότι σε περίπτωση που ένα μωράκι θα γεννηθεί πρόωρο, σε μια ιδιωτική κλινική ή δημόσια, όπου υπάρχει κίνδυνος για το παιδί να επικοινωνούν με τον Οργανισμό. Δεν θέλουμε να χαθεί άλλη ζωή παιδιού γιατί χανόντουσαν πολλές. Κάναμε ολόκληρη διαδικασία να φέρουμε αυτή τη μονάδα. Τώρα είναι εδώ, σώζει τις ζωές παιδιών, αλλά πρέπει να τη μάθουμε. Ένα παιδάκι που θα πάει να κάνει χημειοθεραπεία και για κάποιο λόγο είναι περιορισμένα τα λεφτά του, θα μας πάρει τηλέφωνο να πάει στα Χανιά ή στο Ηράκλειο γιατί εκεί είναι τα Νοσοκομεία που κάνουνε, που έχουν τη δυνατότητα ή ακόμη και στην Αθήνα. Είμαστε εκεί, οι άνθρωποί μας, είναι εκεί οι μονάδες μας, προκειμένου να τους βοηθήσουμε στο Νοσοκομείο μέσα, ανθρώπινα αλλά και επιστημονικά και με εξετάσεις, και οτιδήποτε χρειαστεί. Οι γέφυρες που δημιουργούμε, είναι αυτό περισσότερο που μας φέρνει εδώ πέρα. Έχουμε συνεργασία και με το Πανεπιστήμιο Κρήτης, μιλάμε στα παιδιά στα σχολεία διαδραστικά και το Πανεπιστήμιο Κρήτης έχει τη σχολική ψυχολογία, έχει την εποπτεία των ψυχολόγων μας σε όλη την Ελλάδα, που είναι πολύ σημαντικό».
«Θέλουμε να είμαστε χρηστικοί και χρήσιμοι κάθε φορά που παρίσταται ανάγκη»
Ο πρόεδρος του «Χαμόγελου του Παιδιού», Κώστας Γιαννόπουλος, για μια ακόμα φορά κάλεσε τους πολίτες να επικοινωνούν με τον οργανισμό κάθε φορά που αντιλαμβάνονται ότι ένα παιδί κινδυνεύει τονίζοντας ότι ο Οργανισμός διαθέτει τα μέσα και το προσωπικό για να παρέμβει. Μεταξύ άλλων, είπε: «Όποιος θέλει μπορεί να τηλεφωνεί όλο το 24ώρο στο 1056 και στις άλλες γραμμές, προκειμένου να βοηθήσει ένα παιδί που κινδύνευε είτε είναι στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον είτε είναι δίπλα στη γειτονιά, ή κάποιο παιδί που κακοποιείται, ή κάποιο παιδί που εξαφανίστηκε. Οι πρώτες στιγμές που θα ειδοποιήσουμε είναι πολύ σημαντικές, καθώς θα δώσουμε τη δυνατότητα σε ένα παιδί να σωθεί. Άρα, ειδοποιήστε, μιλήστε σε αυτούς τους γονείς, να μας πάρουν ένα τηλέφωνο, μετά αν χρειαστεί που επέρχεται κάποια εμπιστοσύνη κατά τη διάρκεια του τηλεφωνήματος, υπάρχουν επιστήμονες εδώ πλέον στην Κρήτη, από τη μια άκρη στην άλλη, δεν υπάρχει περιοχή που να μην καλύπτεται πλέον, που μπορούν να συμβάλλουν και προσωπικά. Άρα, δεν υπάρχει κάτι που να μη μπορεί να γίνει πια σε θέματα παιδιών που βρίσκονται σε κίνδυνο. Να είμαστε χρήσιμοι, χρηστικοί. Η εκδήλωση των «Ανεμόμυαλων» είναι μια πολύ σημαντική εκδήλωση, καθώς στηρίζει το έργο μας, σε μια περίοδο που περνάμε πολύ δύσκολα για να καλύψουμε όλες αυτές τις ανάγκες για τα αυτοκίνητα που τρέχουν, τις κινητές μας μονάδες, τα φορτηγά, το κέντρο άμεσης κοινωνικής επέμβασης που λειτουργεί στην Κρήτη και σε όλη την Ελλάδα. Από λίγο έως πολύ όλοι μπορούμε να είμαστε κοντά σε μια προσπάθεια που γίνεται στην Κρήτη και σε όλη την Ελλάδα. 60.000 παιδιά στηρίξαμε το πρώτο εξάμηνο του 2017, φαίνεται η δυναμική αν λάβετε υπ’ όψιν ότι το 2011 στηρίζαμε 23.000 παιδιά όλο τον χρόνο. Όμως, από την άλλη μεριά δυσκολεύεται και ο κόσμος πλέον. Από το υστέρημα τόσα χρόνια και όχι από κάποιον που έχει κάποια χρήματα που του περισσεύουν. Άρα, συνεχίζουμε να έχουμε μεγάλη ανάγκη να μπορούμε να καλύπτουμε αυτά που γίνονται. Όμως όταν κάνει κάποιος δουλειά στην Ελλάδα και έχει υποδομές και προσφέρει υποδομές στην κοινωνία, τιμωρείται με τους φόρους και με τα τέλη κυκλοφορίας. Αλλά δεν είναι το κομμάτι το οικονομικό, περισσότερο είναι ότι τα προβλήματα πλέον έχουν μια άλλη ένταση, οι κακοποιήσεις έχουν πλέον άλλη ένταση, αυτά τα βλέπουμε, αυτό που μας ανησυχεί είναι αυτό ακριβώς. Τα κέντρα στήριξης σε όλη την Ελλάδα και την Κρήτη θα δουν τις οικογένειες με ραντεβού προκειμένου να μην χαλάσει αυτό που τους έχει μείνει, η αξιοπρέπεια και όλες αυτές οι αρχές που διέπουν το Χαμόγελο».