Η συμπλήρωση του ρόστερ του Ρέθυμνο Cretan Kings ολοκληρώθηκε και οι «κεραμιδί» είναι έτοιμοι να πρωταγωνιστήσουν και στην Α1 της ερχόμενης χρονιάς. Παίκτες… για όλα τα γούστα έχουν στη διάθεσή τους οι Θανάσης Σκουρτόπουλος, Σταύρος Μυκονιάτης και Χάρης Κουλουριώτης, που είδαν τις περισσότερες από τις εισηγήσεις τους να γίνονται πράξη.
Δίχως αμφιβολία, όμως, η απόκτηση του Χάρη Γιαννόπουλου ήταν… το κερασάκι στην τούρτα. Καλοί οι ξένοι παίκτες, είτε με εμπειρία από την Ευρώπη είτε όχι, καλοί οι νεαροί και εξελίξιμοι Έλληνες αθλητές, αλλά το Ρέθυμνο ήθελε έναν παίκτη με προσωπικότητα. Έναν αθλητή που θα «δέσει» την ομάδα, που θα βγει μπροστά στα δύσκολα και που θα μπορεί να διαχειριστεί τα αποδυτήρια. Μπορεί αυτό να είναι ευθύνη του προπονητή, αλλά κάθε ομάδα χρειάζεται έναν Έλληνα παίκτη που θα είναι σε θέση να «ταρακουνήσει» και τους υπολοίπους. Έναν που να το λέει η ψυχή του. Ο Γιαννόπουλος έχει παίξει αυτό το ρόλο και είναι έτοιμος να τον αναλάβει και στη νέα του ομάδα.
Πλέον όλο το βάρος έχει πέσει στην οργάνωση της προετοιμασίας. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, όπως και πέρυσι, έχει υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα και οι συνεργάτες έχουν… σηκώσει ήδη μανίκια. Σταύρος Μυκονιάτης και Χάρης Κολουριώτης θα αναλάβουν την προετοιμασία της ομάδας, με στόχο να είναι απόλυτα έτοιμη όταν ενσωματωθεί ο πολύπειρος προπονητής. Εκείνος θα βάλει… τις πινελιές και το Ρέθυμνο θα μπει στη διαδικασία των φιλικών.
Η πρώτη συγκέντρωση εν όψει της νέας χρονιά είναι προγραμματισμένη για τη Δευτέρα, στις 18:00 στο «Μελίνα Μερκούρη». Το «παρών» θα δώσουν άπαντες, εκτός φυσικά από τον Θανάση Σκουρτόπουλο και τους δύο Ολλανδούς, τον Σάφτενααρ και τον Κλουφ. Με «το καλημέρα» θα ξεκινήσουν οι διπλές προπονήσεις, ενώ παράλληλα οι παίκτες θα περάσουν από τις καθιερωμένες εργομετρικές και ιατρικές εξετάσεις.
Το ρόστερ του Ρέθυμνο Cretan Kings
Ονοματεπώνυμο Θέση Ύψος Ηλικία Προηγούμενη ομάδα
Ράιαν Χάροου Πλέι μέικερ 1.88 24 Τζόρτζια (NCAA)
Μάριος Ματαλών Πλέι μέικερ 1.85 26 Τρίκαλα
Γιάννης Πατάτας Πλέι μέικερ 1.80 18 Υποδομές Ρέθυμνο BC
Σάρλον Κλουφ Γκαρντ 1.90 25 Ιστανμπούλ (Τουρκία)
Μάρκος Δουλγεράκης Γκαρντ 1.94 20 –
Σταύρος Σχίζας Γκαρντ/Φόργουορντ 1.96 26 –
Μάρκους Ρέλφορντ Φόργουορντ 1.98 26 Ναντ (Γαλλία)
Χάρης Γιαννόπουλος Φόργουορντ 2.00 26 Ομπραντόριο (Ισπανία)
Γιάροσλαβ Κορόλεφ Πάουερ φόργουορντ 2.08 28 Πανιώνιος
Μιχάλης Καμπερίδης Πάουερ φόργουορντ 2.05 21 ΑΕΚ
Γιάννης Παναρετάκης Πάουερ φόργουορντ 2.02 18 Υποδομές Ρέθυμνο BC
Ντέρεκ Κουκ Πάουερ φόργουορντ/Σέντερ 2.07 23 Γουαϊόμινγκ (NCAA)
Ρόλαντ Σάφτενααρ Σέντερ 2.11 29 –